Domácí mizérie Vítkovic trvá. Vítězný gól Plzně dal Josef Straka

17:56aktualizováno  21:04
OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic podlehli v úvodním kole druhé čtvrtiny extraligy Plzni 2:4. Hosté vedli už 3:0, o vítězný gól Indiánů se zasloužil Josef Straka, pro něhož šlo o první zápis do střelecké listiny po nedávném příchodu z Langnau. Západočeši natáhli sérii výher proti Ostravanům na šest zápasů. Vítkovice se v sezoně doma trápí a ze sedmi utkání pouze v jednom zvítězily v základní hrací době.

Hráči Plzně se radují z gólu foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Peter Oremus (Vítkovice)
"Věděli jsme, že to bude náročný zápas, bohužel první třetina z naší strany nebyla dobrá. Pak jsme museli dotahovat ze stavu 0:3 a to je velmi náročné. I když jsme dva góly dali, do prodloužení už jsme zápas nedotlačili."

Milan Razým (Plzeň)
"V Hradci jsme hráli velmi špatně, dneska jsme podali velmi dobrý kolektivní výkon. Výborně zachytal Mensator, který zlikvidoval dvě trestná střílení a potřeboval se chytit. Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře. V první třetině jsme měli hru pod kontrolou a mohli dát i třetí gól, což se nám podařilo až ve druhé třetině. Přežili jsme pětiminutové oslabení. Přesto domácí nesložili zbraně a dostali se na rozdíl jediné branky. O vítězství jsme museli bojovat do samého závěru, když jsme hráli ještě oslabení, ale zvládli jsme to."

Zatímco v pátečním derby proti Třinci Vítkovice doplatily na střeleckou nemohoucnost, proti Plzni neměly dlouho nárok ani herně. Domácí byli proti Západočechům v první třetině v roli komparsu, který jen pozoroval hostující kolotoč. Vedení hostům zajistil po 124 vteřinách Duda, který si dojel vlastní vyraženou ránu a zasunul puk za bezmocného Šindeláře, jenž dostal po pátku přednost před Málkem. "Špatně jsme začali. To je naše prokletí v posledních zápasech. Pořád si to říkáme, ale na ledě to tak nevypadá. Tím dřívějším časem zápasu to nebylo. Je to v nás," řekl vítkovický útočník Jan Káňa.

Mistři byli jednoznačně lepší ve všech směrech. Přinejmenším Martin Straka měl skvělou možnost navýšit skóre, ale Šindelář jeho dvojitou dorážku z brankoviště bravurně kryl. Domácí si navzdory ospalému výkonu v prvním dějství připsali jednu kuriozitu - stříleli dvě penalty. Prakticky jediné dvě šance, které měli, hasili plzeňští beci Seman s Jeřábkem jen za cenu faulů ve vyložených pozicích a důsledkem byla dvě trestná střílení: Húževka v 11. minutě proti Mensatorovi neuspěl průhlednou kličkou, Káňu si v 15. minutě plzeňský gólman vychutnal krásným semaforem.

"Kdybychom proměnili ty nájezdy, zápas vypadá jinak. Z mojí strany špatně provedené, mohl jsme zvolit kličku do forhendu, ale teď už je pozdě s tím něco udělat," řekl Káňa. Mezitím ale Slovák zaskočil Šindeláře ranou od modré čáry a zužitkoval převahu Indiánů druhým gólem. Plzeň pak ustoupila od nátlakového stylu hry, ale z brejků mohl připojit třetí trefu Frolo, kterému stihl do střely skočit Šindelář. Třetímu inkasovanému gólu ale Vítkovice neušly; v přesilovce ho tečí Hanzlíkovy dělovky vsítil Josef Straka a ve druhém utkání po návratu do Plzně skóroval.

Domácí se z plzeňských spárů vymanili až ve druhé polovině zápasu. Pomohl jim gól Strapáče, jehož teč před Mensatorem sudí s podezřením na vysokou hůl dlouhé minuty studovali u videa. "Vzhledem k tomu, jak vysoko jsem se po puku natahoval, jsem myslel, že to byla vysoká hůl. Ale bohužel asi ne," řekl brankář Lukáš Mensator. Ostravané pak přebrali iniciativu a zdánlivě jasný zápas dovedli do dramatu. Štencel prostřelil ve 44. minutě Mensatora příklepem od modré čáry.

Tak pronikavě se ale hra Vítkovic nezlepšila, aby přišly další příležitosti a změna stavu. V posledních dvou minutách sice domácí podpořili přesilovku odvoláním gólmana, ale při hře čtyři na šest se přes celé kluziště trefil do prázdné branky Mozík. "Dneska jsem věděli, že musíme. Potřebovali jsme vyhrát a myslím, že jsme to zvládli. Trošku škoda gólu na 1:3, tím jsme si to trochu zavařili. V závěru to byly ještě trochu nervy, ale kluci tam toho ke mně moc nepustili. Myslím, že jsme odvedli dobrý týmový výkon," řekl Mensator.

14. kolo hokejové extraligy

Zlín - Litvínov 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Balaštík (O. Veselý, Marušák), 9. O. Veselý (Leška, Valenta), 30. Melenovský (Leška, Tesařík), 47. Balaštík (O. Veselý, Valenta) - 14. Hübl (Lukeš, Francouz). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 4004.
Zlín: Horčička - Marušák, Kotvan, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Honejsek, Čajánek, Kubiš - Okál, Melenovský, Holík - Ondráček, P. Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Litvínov: Francouz - Gula, Pavelka, Kousalík, Hora, Pavlík, Kokeš, K. Černý - Martynek, Hübl, Lukeš - Rosa, Hanzl, Trávníček - Jánský, Piroš, J. Černý - Jurčík, Zavřel, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Vítkovice - Plzeň 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 32. Strapáč (Huna, Barinka), 44. Štencel (Burger) - 3. Duda (Mozík), 14. Slovák (J. Sýkora), 29. J. Straka (Jiří Hanzlík), 60. Mozík. Rozhodčí: Baluška (SR), Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4, navíc Hollweg (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5023.
Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, Stehlík, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, M. Hlinka, Szturc - Šedivý, Valčák, Vandas. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Plzeň: Mensator - Seman, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Slovák, Mozík, Frolo - Indrák, Martin Straka, J. Straka - Kratěna, Lev, Pletka - Duda, Kašpařík, J. Sýkora - Novotný, T. Sýkora, Hollweg - od 28. navíc Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Slavia Praha - Rytíři Kladno 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 33. Kolář (Wharton, Bednář). Rozhodčí: Horák, Pešina - Frodl, Charvát. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 3473.
Slavia Praha: Furch - Wharton, Štich, Kolařík, Šenkeřík, Valach, Holub - Kolář, Bednář, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Skokan, P. Jelínek, Poletín - od 22. navíc Micka, T. Doležal, Klhůfek. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Doudera, Majeský, Jankovič, od 41. navíc Černošek - Tenkrát, Patera, Eberle - S. Treille, Dragoun, Rudovský - Dalecký, Kuchler, Havlíček - Strnad, Lukáč, Machač. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Bílí Tygři Liberec - Třinec 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 17. Urban (Dušek), 30. Jass (Víšek, Zacha), 47. Urban (P. Nedvěd), 59. Víšek (Čakajík) - 40. Roth (D. Květoň, Polanský), 46. Roth (Adamský). Rozhodčí: Hribik, Wagner - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 12:9, navíc Výtisk (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4023.
Liberec: Schwarz - Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Ulrych, Čakajík, Říha - Urban, P. Nedvěd, Dušek - Bartek, Vampola, Bulík - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Jass, Zacha, Víšek. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Třinec: Konrád - Krejčí, Galvas, Roth, Linhart, Zíb, Kania, Lojek - Martin Růžička, Bonk, Zagrapan - D. Květoň, Polanský, Adamský - Gorškov, Rákos, Varaďa - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

Hradec Králové - Sparta Praha 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 52. Pláněk (Červený) - 30. Přibyl (Krejčík, I. Rachůnek), 32. Klimek (I. Rachůnek, Sičák), 36. Simon (Rolinek, Krejčík), 51. Klimek (Bahenský, Švrček), 58. Kumstát (Přibyl, Krejčík). Rozhodčí: Čech, Mikula - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 6154.
Hradec Králové: Kacetl - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Kudrna, Mertl, Šimánek - Škoda, Červený, L. Květoň - Suja, Langhammer, Podlešák - Švihálek, Tvrdík, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Sparta: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát - Pacovský, Simon, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Piráti Chomutov - Karlovy Vary 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 24. Bartečko (Divíšek, D. Hruška), 27. Divíšek (Krstev), 46. J. Mrázek (Divíšek, Malec), 53. D. Hruška (Kubinčák, Divíšek) - 15. Zaťovič (Roman Vlach, Gulaši), 42. Bičánek (Roman Vlach, J. Drtina). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 3073.
Chomutov: Řehoř - Krstev, Malec, J. Mrázek, Pulpán, Šulák, Kučný, Mazanec - Hřebejk, Jaroslav Svoboda, Bartečko - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Kaše, Kämpf, Šagát - Jíra, Charousek, Chlouba. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Veber.
Karlovy Vary: Závorka - Kubka, Bičánek, Šmach, J. Drtina, Grman, Gulaši, od 21. navíc Schusser - Hovorka, Roman Vlach, Zaťovič - M. Látal, Balán, J. Doležal - Zucker, Vachovec, Dlouhý - Tomeček, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.