Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Dojezd v Paříži ovládl stejně jako loni Greipel. Třetí triumf slaví suverén Froome

Sport

  19:29aktualizováno  20:21
Paříž - 3529 kilometrů, 21 etap a 2 vítězové na závěr. 103. ročník Tour de France skončil. V závěrečném spurtu si to o vítězství rozdali Alexander Kristoff, Peter Sagan a André Greipel. Právě německý cyklista se v poslední den Tour dočkal a připsal si letošní první vítězství. Celkový triumf uhájil Chris Froome, který dojel do cíle po boku svých týmových kolegů. Roman Kreuziger zůstal v celkovém pořadí na desátém místě.

Chris Froome si připíjí během závěrečné etapy na tdF. foto: Reuters

Stejně jako v úplně první etapě, tak i v té poslední se do úniku vydal Jan Bárta. Spolu se sedmi dalšími cyklisty odjeli pelotonu skoro až o půl minuty, než byli postupně tři kola před cílem dostiženi.

Pak přišly útoky Lukea Rowea s Woutem Poelsem ze Sky a Alexeje Lutsenka s Gregem van Avermaetem. Na Elysejských polích ale leží svatý grál všech spurterů.

A tuhle příležitost si nejrychlejší cyklisté planety nechali ujít naposledy v roce 2005, když se zde po samostatném úniku radoval Alexander Vinokurov.

Letos na něj nikdo nenavázal.

Půlku etapy tahali tempo pelotonu cyklisté Direct Energie, kteří doufali, že by se Bryan Couqard mohl po loňském druhém místě posunout na to nejvyšší.

Jenže 2,5 kilometrů před cílem jejich naděje skončily, když Francouz zastavil u kraje silnice s defektem zadního kola.

V tu chvíli se v čele pelotonu objevili cyklisté Lotto Soudal, na cílovou rovinku ale v nejlepší pozici vjížděl Alexander Kristoff, za kterým se vyvážel André Greipel s Peterem Saganem.

Německý rychlík se na posledních 150 metrech dostal před Nora a Sagana už před sebe nepustil. Slaví tak už jedenácté vítězství na Tour i jedenáctý triumf na Grand Tour za sebou.

Cyklistický etapový závod Tour de France - závěrečná 21. etapa: Chantilly - Paříž (113 km):

1. Greipel (Něm./Lotto) 2:43:08, 2. P. Sagan (SR/Tinkoff), 3. Kristoff (Nor./Kaťuša), 4. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 5. Matthews (Austr./Orica), 6. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 7. Navardauskas (Lit./Cannondale), 8. Laporte (Fr./Cofidis), 9. Bennett (Ir./Bora-Argon), 10. Van Rensburg (JAR/DimensionData), ...22. Kreuziger (ČR/Tinkoff), 93. Bárta (ČR/Bora-Argon), 149. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 89:04:48, 2. Bardet (Fr./AG2R) -4:05, 3. Quintana (Kol./Movistar) -4:21, 4. A. Yates (Brit./Orica) -4:42, 5. Porte (Austr./BMC) -5:17, 6. Valverde (Šp./Movistar) -6:16, 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 8. Meintjes (JAR/Lampre) oba -6:58, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -7:04, 10. Kreuziger -7:11, ...88. Bárta -3:19:44, 118. Vakoč -3:57:58.

„Jsem ohromně hrdý a děkuju týmu, který ve mně věřil a stále mě zkoušel dostat do závěrečných spurtů. Vybral jsem si kolo Alexandera Kristoffa, což bylo nejlepší možné řešení. Nedá se vyhrát na lepším místě než tady,“ řekl čtyřiatřicetiletý cyklista v cíli.

Celkovým vítězem 103. ročníku letošní Staré dámy se stal Chris Froome. Britský cyklista je tak od roku 1995 prvním, komu se povedlo triumf na Tour obhájit. Tehdy to byl Miguel Indurain.

Cílem projel spolu s týmovými kolegy minutu po vítězi a hned spěchal za svou manželkou Michelle, od které si převzal křičícího syna Kellana. Tour ovládl s náskokem 2:52 minuty na Romaina Bardeta, Nairo Quintana ztratil 3:08 minuty.

Na deváté místo se posunul Roman Kreuziger, který se udržel ve vedoucí skupině, zatímco Joaquim Rodríguez jednatřicet vteřin a ze sedmého místa se propadl na desáté.

Bodovací soutěž o zelený dres ovládl popáté za sebou Peter Sagan a k dorování absolutního rekordu Erika Zabela už mi chybí jen jeden triumf. Bilý trikot nejlepšího muže do 25 let uhájil Adam Yates, ten puntíkovaný Rafal Majka. Nejlepším týmem letošní Tour byl španělský Movistar.

Chris Froome si třese pravicí s držitelem puntíkatého dresu Rafaelem Majkou.
Tým Sky a jeho lídr Chris Froome.

Svůj šílený rekord v počtu odjetých Grand Tour za sebou znovu posunul Adam Hansen, který má v tuhle chvíli na svém kontě 15 třítýdenních etapových závodů v řadě. „Tohle je úplně šílené, klobouček před tímhle Ironmanem a jeho mentální silou,“ psal už před etapou o svém týmovém kolegovi Greipel.

Poslední den na Tour, to je vždy spíše symbolická jízda do centra Paříže. Před třemi roky sice pořádající ASO přišla s nápadem, že by závěr závodu mohl obstarat výstup na oblíbený vrchol Alpe d ́Huez, k tomu ale zatím nedošlo.

Cyklisté odstartovali z elegantního Chantilly a pár kilometrů absolvovali po kostkách. Chris Froome si připíjel šampaňským, pak jezdil do týmového auta pro piva svým týmovým kolegům. Celá letka Sky si na závěrečnou etapu připravila nové dresy se žlutými proužky.

Na čele klidného pelotonu se objevili Roman Kreuziger s Peterem Saganem a Vincenzem Nibalim, Froome se zase bavil s druhým mužem celkového pořadí Romainem Bardetem.

Čekalo je 113 kilometrů včetně závěrečných devíti okruhů v centru Paříže.

Na 32. kilometru přišla jediná vrchařská prémie Cote de l ́Hermitage (900 metrů se 7 %), na které si to o vítězství rozdali Roman Kreuziger s Nairem Quintanou. Kolumbijec ale na Čechův „nástup“ zareagoval pozdě a Kreuziger si tak připsal poslední bod do vrchařské soutěže.

Pak se poprvé od roku 1984 vjíždělo do Paříže ze severu.

A tohle privilegium letos připadlo na Joaquíma Rodrígueze. Po sezoně končící Španěl přivedl celý peloton na závěrečný okruh, kde začala bitva o etapu.

Přišel první únik dne, ve kterém se ukázalo osm cyklisté včetně Jana Bárty. Nikdo z nich ale před zrychlujícím pelotonem nezůstal.

Znovu, letos už pošesté, to tak byla bitva nejlepších spurterů planety. Se šťastným německým koncem.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!