25. dubna 2017 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dojemné gesto. Vyčerpaný maratonec kolaboval, do cíle ho dotáhl soupeř

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Matthew Rees a jeden z dobrovolníků pomáhají vyčerpanému Davidu Wyethovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matthew Rees a jeden z dobrovolníků pomáhají vyčerpanému Davidu Wyethovi. | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Dojemná scéna byla k vidění v neděli v cíli londýnského maratonu. Pětatřicetiletému běžci Davidu Wyethovi zhruba 200 metrů před cílem vypovědělo službu jeho tělo a vypadalo to, že Brit zkolabuje. Kolem běžící Matthew Rees, když viděl soupeře v nesnázích, zastavil, vzal Wyetha kolem ramen a doslova dotáhl do cíle.

„Zrovna jsem se chystal na závěrečný sprint, když jsem uviděl Davida. Očividně trpěl, pletly se mu nohy, kolaboval a padal na zem,“ popsal dramatickou chvíli Rees, jehož nesobecké gesto nyní opěvuje celá Británie. „O tomhle je maraton,“ rozplýval se televizní komentátor slavného závodu.

„Když jsem běžel kolem Davida, řekl ‚musím to dokončit’. A já na to: Taky dokončíš! A pomohl jsem mu na nohy. Bylo zřejmé, že by se jinak do cíle nedostal,“ řekl Matthew Rees.

Ten obětoval vlastní čas a raději pomohl soupeři, odměnou mu však je uznání ze všech stran. Jeho heroickému výkonu v posledních desítkách metrů, když s pomocí jednoho z dobrovolníků táhl Wyetha do cíle, nadšeně tleskali i zástupci královské rodiny - princ Harry a princ William s manželkou Kate.

„Naléhal jsem, aby pokračoval, aby neobětoval svůj závod pro mě. Ale on se zastavil a pomohl mi, stejně jako jeden z dobrovolníků u trati. Já se pak jen snažil běžet dál,“ řekl Wyeth, jehož ihned po doběhu odchytli lékaři. Za běžcův stav mohla pravděpodobně dehydratace, podle svých slov se na slavný závod připravoval velmi pečlivě.

Běžce klubu Chorlton Runners po závodě mrzelo, že se na znepokojivou podívanou, jak při běhu kolabuje, musely v cíli dívat jeho dvě malé děti. „Je to můj koníček a dělám to pro radost, ale cítím se provinile, že jsem takhle riskoval,“ řekl Wyeth.

Rees s Wyethem dokončili londýnský maraton v čase 2 hodiny, 56 minut a 26 sekund a zařadili se tak do nejlepší tisícovky běžců. „Čas pro mě nic neznamená. Cítím se trochu jako podvodník, že mám na krku pamětní medaili. Měl bych kousek uříznout a dát ji Matthewovi,“ řekl Wyeth.

Matthew Rees a David Wyeth.
Princ William dává medaile těm, kteří dokončili maraton v Londýně.

Jeho bratr Steven, jenž pracuje jako sportovní reportér, později na twitteru oznámil, že na konto hospicu Isabel, na nějž se běžec snaží shánět peníze, přibyla od neděle šestinásobná suma, než tam byla doposud.

  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz