Jablonec nedal v Jihlavě ani gól a prohrál, Liberec proti Dukle zahodil penaltu

20:53aktualizováno  23:17
PRAHA - Kvůli čtvrtečním bitvám v Evropské lize dohrával Jablonec i Liberec své duely 3. kola Synot ligy až v pondělí. Jablonečtí proti Jihlavě nepotvrdili roli favorita, když ani jednou neskórovali a padli 0:1. Slovan získal bod za remízu s Duklou, ovšem deset minut před koncem neproměnil penaltu.

Na snímku radost jihlavských ze vstřeleného gólu v utkání s Jabloncem. foto: ČTK

Jihlava nečekaně přehrála Jablonec

Vysočina krčící se před zápasem u chvostu tabulky s jedním získaným bodem začala proti Jablonci opatrně a v první čtvrthodině čekali diváci na gólovou příležitost marně.

Jenže v 19. minutě vyslal Vaculík skvělou přihrávkou do úniku Jungra, který obešel i brankáře Hrubého a gólem ukončil čekání Vysočiny na první gól v této sezoně.

Hlasy trenérů

Luděk Klusáček (Jihlava): „Jsem hrozně rád, že se nám to utkání podařilo zvládnout. Ve Zlíně jsme ztratili body, proto bylo potřeba dnes vyhrát, protože bod byl málo. Zatím nás provází dobrá defenzivní práce, a to je asi přesně to, co nás drží nad vodou, protože v přípravě naše defenzíva byla šílená. Je pro nás jednodušší dobře bránit a hrát na brejky, než tvořit.“

Jaroslav Šilhavý (Jablonec): „Bohužel jsme nedokázali zopakovat výkon z Kodaně. Nebylo tam to nadšení. Byli jsme pasivní, první poločas jsme prohospodařili. Navíc jsme soupeři nabídli šanci, kterou využili. Byla to voda na jejich mlýn, protože mohli hrát poctivě zezadu. V druhé půli jsme se zlepšili a vytvořili si dvě tři šance, které jsme měli proměnit, bohužel se tak nestalo. Věřil jsem, že když se nám podaří vyrovnat, že se ještě popereme o tři body, ale ani tu branku se nám vstřelit nepodařilo.“

Po půlhodině hry mohl srovnat po centru exjihlavský útočník Tecl, ale po centru do vápna nechal vyniknout gólmana Hanuše, který jeho střelecký pokus konečky prstů vytěsnil na rohový kop.

Další šanci měli hosté hned z kraje druhé půle, ale Doležal mířil jen do břevna a ani dorážející Novák nedokázal propasírovat míč do sítě.

Vysočina, která nastoupila bez dvou opor základní sestavy Jánoše a Tlustého, se spíše bránila a nechávala hrát hosty.

Jablonec měl sice územní převahu, ale žádnou gólovou příležitost si dlouho nedokázal vytvořit. Zatímco při postupu v Evropské ligy proti Kodani se severočeskému týmu dařilo těžit ze standardních situací, v Jihlavě s nimi domácí zadáci neměli sebemenší problém.

Až v poslední desetiminutovce se začalo před oběma vápny opět něco dít. Nejprve po Teclově přihrávce mohl vyrovnat Trávník, ale trefil jen vyběhnuvšího Hanuše.

Když se neprosadili poté ani hlavičkující Beneš s Teclem, mohlo udeřit na druhé straně po brejku Fulneka s Neradem, střelu druhého jmenovaného ale kryl brankář hostí Hrubý.

Vysočina Jihlava - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 19. Jungr. Rozhodčí: Příhoda - Kotík, Pospíšil. ŽK: Kukol - Hübschman. Diváci: 3689.

Jihlava: Hanuš - Kukol, Kryštůfek, J. Krejčí, Mišůn - T. Marek, Šulek - Batioja, Jungr (82. Nerad), Vaculík (61. Fulnek) - Mešanovič (73. Dvořák). Trenér: Klusáček.

Jablonec: Hrubý - Karavajev, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman, Greguš - Masopust (46. Mingazov), Pospíšil (68. Trávník), Tecl - Martin Doležal I. (59. Wágner). Trenér: Šilhavý.

Šural zase skóroval, pak nedal penaltu a Liberec remizoval

Slovan nevyužil šanci dotáhnout se na vedoucí tým tabulky Spartu, Dukla naopak bodovala v Liberci potřetí za sebou. V liberecké brance poprvé v soutěžním utkání nastoupil Hladký, v prvním poločase ale příliš mnoho práce neměl.

Jindřich Trpišovský (Liberec): „Patnáctiminutový výpadek v druhém poločase stál výhru. První půli jsme hráli velmi dobře, bylo to podle not, které jsme chtěli. Abychom měli převahu, soupeře napadali vysoko, nenechali je rozehrát a vytvářeli si šance. Bohužel jsme z tlaku za první poločas vytěžili jen jeden gól z trestňáku. Myslím, že jsme měli v první půli vést výraznějším rozdílem. O půli jsme se bavili, že musíme hrát stejně aktivně, ale Dukla bohužel převzala otěže. My jsme ze šatny vyšli zatuhlí, nechytli jsem tempo druhé půle. Nechali jsme se zatlačit, dvakrát nás podržel Hladký, a když už nápor končil, tak jsme vyrobili penaltu a inkasovali jsme. Po tom vyrovnání jsme zase šli za vítězstvím, bohužel jsme penaltu nedali a dva fantastické zákroky předvedl Rada.“

Luboš Kozel (Dukla): „Rozdělil bych to na dva velké úhly pohledu. Z hlediska výsledku musíme být spokojeni, je to pro nás velmi cenný bod na hřišti soupeře, který má velmi dobrou formu. Tady se body nebudou získávat lehce. Z hlediska hry jsem byl hodně nespokojený s naším výkonem v první půli. Hráli jsme pomalu, staticky, soupeř nás přehrával. Jen se štěstím jsme drželi bezbrankový stav, ale protože jsme si o to koledovali, domácí se dostali do vedení. V kabině byla trochu bouřka a pomohlo to. V druhém poločase jsme byli aktivnější, vydařil se nám vstup. Měli jsme dvě gólovky a tlakem jsme si vybojovali penaltu, z které jsme vyrovnali. Od penalty zase měli trochu víc ze hry domácí, také vybojovali penaltu, ale nás jako v minulém utkání podržel Rada.“

Liberec potvrzoval, že je na startu sezony v dobré pohodě a většinu úvodního dějství ovládal. Hned v páté minutě se po chybě v hostující obraně dostal do velké šance Folprecht, ale zamířil mimo.

Po čtvrthodině přišla další velké šance domácích. Po Bartošákově centru hlavičkoval Šural a Duklu zachránil od inkasované branky jen skvělý zákrok gólmana Rady.

Pražané pak trochu vyrovnali hru, ale do kabin nakonec přece jen šli v poločase se ztrátou. Šural ve 45. minutě zakroutil přímý kop přibližně z dvaceti metrů přesně k tyči a skóroval tak i ve třetím kole nové sezony.

Po změně stran se ale obraz hry změnil. Dukla výrazně přidala a brzy mohla srovnat. V 57. minutě ale Bergera ve vyložené šanci vychytal Hladký, stejně jako o chvíli později Beauguela.

V 63. minutě už tým z Julisky srovnal. Sudí Pechanec nařídil penaltu za ruku domácího Pokorného a Berger pokutový kop s přehledem technickou střelou proměnil. Stejně jako Šural se trefil ve všech třech kolech.

Deset minut před koncem zahrával penaltu i Liberec po zákroku Hlinky. Šural ale selhal a brankář Rada jeho pokus vyrazil. Slovan pokračoval v tlaku a hostující gólman musel vzápětí zasahovat i proti přímému kopu v podání Kerbra.

V hektické závěru ale mohla rozhodnout i Dukla, Čajičovu hlavičku musel vytěsnit Hladký. Na druhé straně pak ještě Šural nepřekonal Radu.

Liberec tak nenavázal na čtvrteční výhru 3:0 ze hřiště izraelského Kirjatu Šmona v Evropské lize, naopak Dukla po minulém vítězství nad mistrovskou Plzní obrala o body i dalšího pohárového účastníka.

Slovan Liberec - Dukla Praha 1:1 (1:0)

Branky: 45. Josef Šural - 63. Berger z pen. Rozhodčí: Pechanec - Pilný, Peřina. ŽK: Kerbr - Vrzal, Berger. Diváci: 7100.

Liberec: Hladký - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Folprecht (69. Sackey), Pavelka - Kerbr, Shala (73. Delarge), Josef Šural - Rabušic (77. Bakoš). Trenér: Trpišovský.

Dukla: F. Rada - Jurendič, Hlinka, Jeřábek, Vrzal - Daniel Tetour (84. Miloševič), Marek Hanousek, Považanec (46. Čajič) - Berger, Beauguel, Přikryl (68. Jakub Mareš). Trenér: Kozel.