Plzeň vede ligu už o pět bodů, dohrávku se Slavií rozhodl Holenda

19:57aktualizováno  20:22
PLZEŇ - Plzeňští fotbalisté našlápli k titulu. V dohrávce 19. kola porazili Slavii 1:0 a druhé Spartě se utrhli už na pět bodů. V zápase na jednu bránu se dlouho nemohli prosadit, skvělého Berkovce překonal až v 72. minutě náhradník Holenda svým prvním ligovým gólem za Plzeň.

Fotbalisté Plzně se radují ze vstřelené branky v utkání se Slavií. foto: Martin Polívka, MAFRA

Plzeň na jaře všechna čtyři utkání vyhrála a získala o čtyři body víc než tápající Sparta, která má dvě remízy. Sice se oba týmy v květnu ještě potkají, ale současný pětibodový rozdíl už může být rozhodující, zvlášť když úřadující mistr především venku nehraje dobře.

Plzeňští vyhráli potřetí o gól, v neděli na Dukle dali vítěznou branku minutu před koncem. Proti Slavii se jim to povedlo dřív, ale i tak jim to na poměry domácích zápasů trvalo dlouho.

Limberský v 72. minutě šajtlí poslal míč za obranu, která nezachytila náběh Holendy. A ten už si sám před Berkovcem poradil, na rozdíl od svých spoluhráčů, kteří šance předtím zahazovali.

Hlasy trenérů

Miroslav Koubek (Plzeň): „Viděli jsme naše zasloužené vítězství. Měli jsme vysokou kontrolu nad utkáním a jediné manko je to, že jsme měli dát více gólů. V úvodu jsme zahodili minimálně tři góly. Když se to nepovedlo, tak jsme museli dobývat hluboký blok. Nakonec se to povedlo střídajícím hráčem, který tam kvůli tomu šel. Honzovi gól velmi přeju. Metodika proti zaparkovaným autobusům je vytáhnout jiný typ útočníka. Je dobře, že máme takto různé typy útočníků. Co se týká tabulky, tak ještě nás čeká třetina soutěže. Máme minibrejk, který je důležitý pro psychiku, ale není rozhodující. Každý umí počítat, je to jednoduchá matematika, ale pořád platí, že se chceme vždy soustředit jen na to další utkání a nepřemýšlíme o budoucnosti, nechceme se sami dostávat pod tlak“

Miroslav Beránek (Slavia): „Nezachytili jsme začátek, tam měla Plzeň hodně šancí. My jsme byli dopředu zakřiknutí. Ve druhé půli jsme se s jejich hrou vyrovnali lépe, chtěli jsme zlobit brejky, ale těch jsme moc neměli. Každopádně domácí vyhráli zaslouženě. Potvrdili svou kombinační kvalitu a nás dostali do hlubokého bloku svým tlakem. I tak jsem ale čekal, že kluci budou chtít víc útočit, ale brzdili nás naše nepřesnosti. K výkonu Martina Berkovce není potřeba něco říkat. Byl fantastický. Se čtyřmi jarními body spokojený nejsem, s tolika vstřelenými góly bychom jich měli mít víc, ale dnes jsme k bodům měli nejdále.“

Domácí byli lepší od začátku. Jejich tlak narůstal, sbírali však především rohy. Jen za poločas jich zahrávali devět. Ale standardky tentokrát nebyly jejich silnou zbraní.

I tak mohli pohodlně vést. Už po dvou minutách Deli zaváhal při odkopu a Procházka pálil z 12 metrů, ale jen do Berkovce, který ligu za Slavii chytal po dvou a půl letech.

Hostující brankář držel tým i po sólu Mahmutoviče, kterého nechtěně vyslal hostující stoper Fialka. Tak dlouho se rozmýšlel, jestli má odehrát míč jednoduše, nebo situaci řešit konstruktivně, až chyboval. Devatenáctiletý Fialka na postu stoperu nahradil zraněného kapitána Latku, což bylo oslabení.

Zvlášť když vzápětí obrana prohrála vzdušný souboj s Mahmutovičem, který hlavičkoval do tyče. Za čtrnáct minut, tři velké šance ke vstřelení gólu, Plzeň však žádnou nedala.

Dál byla trpělivá a mohla se soustředit na útok, protože defenzívu nepotřebovala. Slávisté nebyli schopní udržet míč, dát si dvě tři přesné přihrávka za sebou.

Nejlepší ligový střelec Škoda byl užitečný především při obranných standardkách, dopředu míč nedostal a s dlouhými nákopy, často nepřesnými, nemohl nic dělat.

Slávisté se dlouho vůbec nedostávali k útočným akcím. Jen se bránili, odkopávali. V úvodu druhé půle to však byli oni, kteří byli nebezpečnější.

Po centru z pravé strany Zmrhal dokonce skóroval, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Vzápětí reprezentant do 21 let krásnou přihrávku poslal do šance Škodu, který pálil zblízka ve skluzu, ale jen do Kozáčika. Jediná šance Slavie v zápase.

I Plzeň dostala míč do sítě, dokonce dvakrát, ale pokaždé sudí odmával ofsajd. První šanci druhé půle měli domácí v 57. minutě, po centru z levé strany však Mahmutovič z malého vápna hlavičkoval nad.

Vzápětí Berkovec, nejlepší hráč Slavie, zneškodnil bombu Vaňka i jeho následnou hlavičku pod břevno. To byl skvělý zákrok. Na hlavičku střídajícího Holendy však už nedosáhl.

Utkání se mělo hrát před necelými dvěma týdny, ale kvůli virovému onemocnění několika plzeňských fotbalistů bylo odloženo. O zákazu odehrát zápas v původním termínu rozhodla hygienická stanice.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 72. Holenda. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Fišer. ŽK: Hrošovský (Plzeň). Diváci: 11.675.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (61. Pilař), D. Kolář (90. Hořava), Kovařík - Mahmutovič (60. Holenda). Trenér: M. Koubek.

Slavia: Berkovec - Mikula, Fialka, Bílek, Tamás - Baéz (86. Piták), Deli - V. Vukadinovič (80. Prošek), Kenija (71. Hrubý), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.