Sparta získala bitvu s Libercem po nájezdech, Tygři se přesto vrátili do čela

21:30aktualizováno  22:22
PRAHA - Hokejisté Sparty zvítězili v dohrávce 20. kola extraligy nad Libercem 5:4 po samostatných nájezdech. Pražané bodovali pojedenácté za sebou, Liberec zdolali před svými diváky poosmé v řadě, Bílým Tygrům ale i bod stačil na návrat do čela tabulky před Plzeň. Dramatický duel rozhodl útočník Jan Buchtele, jenž tak uzavřel hattrick.

Útočník Liberce Jaroslav Vlach (druhý zleva) v potyčce s útočníkem Sparty Janem Buchtelem. foto: ČTK

Oba týmy vyjely při zdravotních potížích brankářských jedniček Pöpperleho a Lašáka z poslední doby k očekávanému souboji s dvojkami Lukášem a Schwarzem.

Ti však v průběhu první třetiny, které předcházela minuta ticha za oběti teroristických útoků v Paříži, moc práce neměli.

Nejprve se zaměřoval Řepík, ve 13. minutě se blýskl povedenou individuální akcí Vampola, ale Lukáš ho připravil o gólovou tečku.

Z domácích nejvíce zahrozil Kudrna, který se dostal za záda obrany Severočechů, jenže Schwarz ho vychytal.

Překvapivě vcelku poklidné dění úvodní dvacetiminutovky výrazně rozčeřil nástup do té druhé. Od modré čáry nahozený kotouč vyrazil Lukáš jen ke zcela volnému Řepíkovi, ten nepohrdl a po 53 vteřinách poslal Bílé Tygry do vedení.

Uběhlo dalších 51 sekund, když se sám před Lukáše dostal Bulíř a s domácím gólmanem si parádně poradil blafákem do forhendu.

Hlasy trenérů

Josef Jandač (Sparta): „Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy jsme nechytili začátek, ale potom jsme to otočili. Začali jsme se srážet a být aktivnější, měli jsme tam několik šancí na odskočení do dvougólového vedení. V poslední třetině jsme měli několik oslabení po sobě, na ty fauly se musím ještě podívat, některé jsem dost dobře neviděl. Soupeř to otočil, my jsme v přesilovce v závěru vyrovnali a pak jsme taky jednou uspěli na penalty. Nesbírali jsme dosud moc druhé body, remíz máme hodně a druhé body nám chybí.“

Filip Pešán (Liberec): „Odehráli jsme zápas dvou tváří. V první třetině jsme byli vyrovnaným týmem, zpočátku druhé třetiny jsme vstřelili dva góly a začali jsme se dostávat do tlaku, ale za stavu 2:0 jsme přestali hrát a začali jsme v hokeji podvádět. Přestali jsme hrát poctivý hokej a Sparta začala zápas otáčet. Kdybychom ve druhé polovině druhé třetiny dostali góly třeba až na 6:2, tak jsme zápas úplně odevzdali. Ve třetí třetině jsme hru zase srovnali a začali hrát opět poctivý hokej. Chybou byl náš faul dvě a půl minuty před koncem. Rozhodl o tom, že jsme nezískali více než jeden bod, ale i za ten jsme při tom průběhu rádi.“

V následném oslabení mohl odpovědět Hlinka, jenže na Schwarze nevyzrál. Na druhé straně tečoval Ševcovu pobídku Řepík těsně nad.

Pak si však zahrála přesilovku i Sparta, při níž otřel Čajkovský svou bombu od modré čáry o clonícího Buchteleho a Pražané snížili na 1:2.

Ve 33. minutě při hře ve čtyřech na obou stranách narýsoval Čajkovský místo avizované rány skvělou přihrávku na Kumstáta, jeho teč však dokázal Schwarz pokrýt.

Chvilku poté zachránila Lukáše po obloučku Radivojeviče horní tyč, když puk lapačkou k údivu všech přítomných zcela minul.

Ve 35. minutě udeřila znovu Sparta: bek Mikuš se výtečně protáhl do útočného pásma, kde předal kotouč Netíkovi, ten našel Buchteleho a Schwarz neměl nárok.

Obrat navíc završil už 46 vteřin na to nekompromisní ranou od modré čáry Čajkovský. Další vyložené příležitosti sparťané nevyužili.

Na začátku třetí části ustáli Severočeši s vypětím všech sil závar okolo svého brankoviště a i to jim umožnilo v 50. minutě srovnat krok.

Při Procházkově vyloučení a pádu do brankoviště držel Švrček v brance za Lukášovými zády Řepíka, ale hra pokračovala a toho využil ranou do horního růžku Ševc.

Gól potvrdil i sudí u videa, Švrček navíc putoval na trestnou lavici a byl to právě Řepík, kdo ho už po půlminutě vrátil do hry.

Dlouho se zdálo, že půjde o vítězný zásah, jenže v 59. minutě využil přesilovku úspěšnou dorážkou Sabolič a poslal duel do prodloužení.

V něm Lukáš vychytal dvakrát Řepíka. V základní sadě nájezdů uspěli Bakoš a na poslední chvíli odpověděl Hlinka, v šesté sérii rozhodl Buchtele.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 5:4sn (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Buchtele (Čajkovský, Netík), 35. Buchtele (Netík, J. Mikuš), 36. Čajkovský (J. Hlinka), 59. Sabolič (J. Hlinka), rozhodující sam. nájezd Buchtele - 21. Řepík (Birner, Havlín), 22. Bulíř (Radivojevič), 50. Ševc (Vampola, Birner), 50. Řepík (Birner, Ševc). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 11:8. Využití: 2:2. Diváci: 7628.

Sparta: Lukáš - Čajkovský, Barinka, Eminger, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Švrček - Netík, Klimek, Buchtele - Sabolič, J. Hlinka, Kumstát - Hamilton, Cingel, A. Kudrna - M. Procházka, Pech, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Liberec: Schwarz - Ševc, Šimek, Ulrych, Derner, Plutnar, Výtisk, Havlín - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - D. Špaček, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.