4. ledna 2010 13:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dobře naladěný Bauer před Tour v Praze: Teď mám pár dní volno

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Až italské distanční závody dají Lukáši Bauerovi odpověď, jaká je jeho skutečná forma. Po neoblíbených sprintech v Oberhofu a v Praze totiž podle jeho slov začne skutečná Tour de Ski až v Itálii, kam se jako jediný z českých běžců na lyžích přesune ještě dnes v noci. Zatím se mu daří, formu má i přes měsíční pauzu zaviněnou nemocí.

"Teď mám pár dní volno. Stěžejní závody přijdou," řekl Bauer v dobré náladě na tiskové konferenci před pražským sprintem. Po středeční novince, klasické etapě po vzoru cyklistického závodu z Cortiny do Toblachu, přijdou dva jeho oblíbené klasické závody a závěrečný výjezd do sjezdovky ve Val di Fiemme.

"Tam se uvidí," konstatoval Bauer. "Ale je jasné, že po ztrátě, kterou mám, se budu muset hodně snažit, abych čelo dojel," připomněl svůj plán dokončit Tour de Ski na stupních vítězů. Před sezonou onemocněl a skoro měsíc se dával dohromady. Přesto se dokázal připravit na první vrchol olympijské sezony. "Asi jsem nezmar," uvedl s úsměvem.

Přisuzuje to svým zkušenostem. "Už nějaká léta mám, ale kdyby mi ty problémy začaly o týden déle, tak bych to taky nestihl," řekl. "Zatím to nebylo moc kilometrů, i já jsem překvapený, jak dobře jedu. Ale jak na tom jsem, to ukáže Toblach," připomněl klasickou desítku s intervalovým startem.

Dvaatřicetiletý Bauer může tuto sezonu porovnat s potížemi před loňským mistrovstvím světa v Liberci, na které se i přes velké trable dokázal připravit a získal stříbro na klasické patnáctce. Pak mu ale odešly síly a z šampionátu předčasně odjel. "Síly mohou dojít i tady, ale doufám, že se to nestane," připustil Bauer možné dozvuky tréninkového výpadku.

Ale končit předčasně tentokrát rozhodně nehodlá. "Pokud se budu cítit, že mi dochází fyzicky, tak to balit nebudu," prohlásil. Potom by závěr Tour de Ski pojal jako nejlepší trénink na olympiádu. "Stejně bych musel doma trénovat a závody mi chybí. Jsou to zkušenosti, každý závod je dobrá škola," vysvětlil. Odstoupil by jedině v případě zhoršení zdraví. "To asi jo, ale stejně rozhodně doktor," připomněl lékaře Martina Koldovského.

Ve středu čeká běžce novinka - etapový přejezd. Přiblížení závodu Tour de France, po jehož vzoru Tour de Ski vznikla. Bauerovi to ale příliš nesedí. "Ne všechno se musí kopírovat," řekl. Důvodem jsou problémy s výběrem lyží, mazání i servisem na trati. "Obrovské komplikace," uvedl. "Radši bych si představoval závod na okruhu, třeba dlouhém. Ale je to v programu a já s tím nemám zásadní problém," prohlásil.

V dalších etapách bude muset být hodně aktivní, aby stáhl ztrátu z dvou sprintů. "Bude to ale také hodně o taktice, každý totiž bude muset myslet i na to, aby ušetřil nějaké síly do závěrečných etap," upozornil. S tím si ale nebude nejspíš muset lámat hlavu jasně vedoucí muž průběžného pořadí Tour de Ski Nor Petter Northug, trojnásobný mistr světa z Liberce. "To bude pro všechny velký problém ho dojet. Je to fenomén posledních sezon," podotkl Bauer, vítěz Tour de Ski z roku 2008.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz