Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Do semifinále MS dvacítek postoupily domácí USA a Švédsko, Kanada vyzve Čechy

8:57
BUFFALO - Hokejisté Spojených států amerických porazili ve čtvrtfinále domácího mistrovství světa hráčů do 20 let v Buffalu Rusko 4:2 a v boji o finále čeká obhájce titulu z loňského šampionátu v Montrealu a Torontu Švédsko. Výběr Tří korunek zdolal Slováky 3:2. Duel USA se Švédskem se bude hrát ve čtvrtek ve 22:00 SEČ, semifinále Česka s Kanadou začne v noci na pátek ve 2:00 SEČ.

Kieffer Bellows (23) oslavuje svůj gól v zápase proti Rusku. foto: ČTK

Rusové dokázali proti Američanům dvakrát smazat ztrátu, ale v 53. minutě rozhodl svou druhou brankou v utkání Kieffer Bellows. Výsledek pojistil 42 sekund před koncem při power play Ruska do prázdné branky Joey Anderson.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - čtvrtfinále

Švédsko - Slovensko 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 21. Lundeström (Söderlund), 27. Zetterlund, 52. Lundeström (Söderlund, O. Steen) - 38. Bodák (Čacho, Buček), 52. Bodák (Kelemen). Rozhodčí: Garon (Kan.), Nikolic (Rak.) - Hancock (USA), Ondráček (ČR). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 1445.

USA - Rusko 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. Bellows (B. Tkachuk, Fox), 15. Yamamoto (Mittelstadt, Samberg), 53. Bellows (Samberg), 60. J. Anderson (Poehling, R. Lindgren) - 11. Šolochov (K. Kostin, Jelizarov), 44. Altybarmakjan (Samorukov). Rozhodčí: Kaukoraki (Fin.), Šír (ČR) - McCrank (Kan.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:4, navíc V. Sjomin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6242.

Kanada - Švýcarsko 8:2 (3:0, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Howden (Comtois, Makar), 9. Makar (Timmins, Comtois), 13. Batherson (Katchouk, Thomas), 27. Batherson (Howden), 28. Kyrou (Steel), 33. Timmins (Steenbergen, Howden), 52. Dubé (Kyrou, Raddysh), 60. Comtois (Howden) - 29. Rohrbach (Le Coultre, Maillard), 51. Simic (Maillard). Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Sjöqvist (Švéd.) - Jensen (Dán.), Sysujev (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5533.

Švédy dostal proti Slovensku do vedení po devíti vteřinách druhé třetiny Isac Lundeström a ve 27. minutě zvýšil Fabian Zetterlund. V závěru druhé třetiny snížil při vyloučení Rasmuse Dahlina Martin Bodák, ale favoritovi vrátil dvoubrankový náskok v 51. minutě druhou trefou v utkání Lundeström.

Za 101 vteřin sice ještě vykřesal naději pro Slovensko rovněž druhým gólem večera kapitán Bodák, ale Švédové náskok udrželi. V zápase Slovensko předčili v poměru střel 39:22.

Kanada porazila Švýcarsko a jde v semifinále na ČR

Kanadská hokejová dvacítka porazila ve čtvrtfinále mistrovství světa v Buffalu Švýcarsko jednoznačně 8:2 a bude ve čtvrtečním boji o finále soupeřem českého týmu. Čtyřmi body za gól a tři asistence přispěl k hladkému vítězství Brett Howden, dvě branky vstřelil Drake Batherson.

Favorit, který vyhrál základní skupinu A, rozhodl už v první třetině. Po 48 vteřinách otevřel skóre Howden, v deváté minutě zvýšil Calle Makar a v čase 12:06 už to bylo 3:0 pro Kanadu. Přesilovou hru při Müllerově vyloučení využil Batherson.

Ve 27. minutě zvýšil náskok opět Bartherson, za 72 sekund se prosadil i Jordan Kyrou a Philipa Wüthricha vystřídal ve švýcarské brance Mateo Ritz. Vzápětí sice pokazil Carterovi Hartovi čisté konto Dario Rohrbach, ale Kanadě vrátil krátce po polovině utkání pětibrankový náskok Connor Timmins.

V polovině závěrečné části korigoval stav dokonce ve vlastním oslabení Axel Simic. Ale stále ještě při pobytu Marca Cavalleriho na trestné lavici se trefil Dillon Dubé a výsledek dovršil 51 vteřin před koncem Maxime Comtois.