Do předkola play off lépe vstoupili hosté

19:50
KARLOVY VARY/KLADNO - Hokejisté Třince a Znojma vyhráli své úvodní zápasy předkola play off extraligy. Třinec uspěl na ledě Karlových Varů, Orli ze Znojma zvítězili v Kladně.

Michal Tvrdík ze Znojma se raduje z prvního gólu foto: ČTK

Oceláři z Třince potvrdili, že se jim v této sezoně proti Energii daří. Dvěma góly ve dvojnásobných přesilových hrách se na výhře 3:1 podílel útočník Juraj Štefanka. I další góly v zápase dali slovenští reprezentanti.

Premiéra Energie ve vyřazovacích bojích extraligy měla slavnostní nádech pro obránce Řezníčka, jenž jako druhý hráč v historii nastoupil k 900. zápasu v nejvyšší soutěži. Karlovarské fanoušky potěšil i návrat útočníka Krafta do sestavy po dlouhodobém zranění.

Úvod poznamenala častá vyloučení, dvojice rozhodčích Bolina, Rejthar totiž nasadila hodně přísný metr. Do první větší šance se však dostal až v 8. minutě Dobroň, který prostřelil Čechmánka, puk však neprošel za čáru třinecké branky. Tlak domácích poté umocnil trest pro Kroupu, kvůli kterému hráli Oceláři 93 vteřin ve třech.

Hra tak prakticky neopustila obranné pásmo hostí, Košťálovu "tutovku" však Čechmánek vyrazil lapačkou. Karlovy Vary se nakonec dočkaly i gólu, když v pokračujícím náporu zamířil přesně Skladaný. Srovnat mohl ve 14. minutě Daneček, před kterým se otevřela obrana domácích, jeho střela však minula Sáblíkovu branku. Gólem neskončila ani Kraftova šance v závěru první třetiny.

Po přestávce nejprve ve slibné šanci selhal Skořepa, ale poté dostal Třinec jedinečnou šanci vyrovnat ve 114 vteřin dlouhé přesilové hře pěti proti třem. Oceláři ale nakonec ani tolik času nepotřebovali. Již po devíti vteřinách totiž Sáblíka překonal Štefanka. V pokračující klasické početní výhodě byl navíc blízko druhému gólu Pácal, jeho bekhendová střela však skončila jen na tyči.

I v dalším průběhu byly zajímavé momenty, i když jich bylo minimum, k vidění hlavně při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. V 39. minutě mohl odčinit své potrestané vyloučení Řezníček, jeho šanci však zlikvidoval pozorný Čechmánek. Gólman, který ještě na začátku loňské sezony chytal v karlovarském dresu, ustál i další přesilovky domácích v úvodu třetí části a poté jeho noví spoluhráči udeřili.

Znovu to bylo při hře pěti proti třem a opět se o gól postaral slovenský reprezentant Štefanka. Západočeši se poté snažili vyrovnat, naráželi však na připraveného třineckého gólmana. V 59. minutě se domácí rozhodli riskovat při hře bez brankáře, což však soupeř potrestal třetím gólem.

Znojmo vyhrálo i bez Bičánka
Hokejisté Znojma dnes dokázali zvítězit na ledě Kladna 3:2. Na brzký gól Michala Tvrdíka ještě dokázal odpovědět Radek Gardoň, ale v 32. minutě vrátil Orlům vedení obránce Ondřej Kříž a na začátku závěrečného dějství pojistil náskok Znojma Vladimír Říha. Rabatu se už podařilo jen v 53. minutě snížit díky Martinu Procházkovi. Druhé klání série hrané na tři vítězné duely se hraje v Kladně v sobotu opět v 17:00.

Znojmo nastoupilo bez kapitána Bičánka, jenž se kvůli poraněnému kotníku zařadil na marodku k dalšímu bekovi Kotaškovi a útočníku Eratovi. Orlům vyšel vstup do utkání a po 82 vteřinách hry se radovali z vedení. Mojžíšovu střelu od modré čáry tečoval Tvrdík a puk prošel Orctovi mezi betony. Hosté tak mohli hrát z defenzivy a zkoušeli kladenského gólmana střelami z dálky.

Rabat se do šancí dostal, ale ztroskotával na Trvajovi. Znojemský gólman zasáhl nejdříve v šesté minutě proti osamocenému Divišovi, potom se před ním ocitl při signalizovaném vyloučení Bílek, ale byl k brance zády a bekhendem Trvaje nepřekvapil. Při Dopitově pobytu na trestné lavici neuspěl ani tvrdou ránou Kalla. Znojmo pak na chvíli uzamklo domácí v jejich obranném pásmu, ale možnost si nevytvořilo. Středočeši vyrobili ještě nebezpečný závar před Trvajem v 17. minutě a na přelomu prvního a druhé dějství nevyužili druhou přesilovou hru. Potom měl dobrou střeleckou pozici Procházka mezi kruhy, ale nedostal se úplně k zakončení.

V 24. minutě fauloval dorážejícího Diviše Kříž, ani třetí početní výhoda sice Kladnu ke gólu nepomohla, ale krátce po ní bylo přece jen vyrovnáno. Evanovo nahození tečoval Horna, znojemský gólman puk jen vyrazil a dojíždějící Gardoň střílel do prázdné branky.

Kladno se pak ubránilo při Zemanově trestu, ale Procházkovo vyloučení už Orli potrestali. Od modré čáry překonal Orcta Kříž. Odpovědět se snažil tvrdou ránou Ševc, vůbec potom nevyšla domácím početní výhoda při Svobodově trestu. Neusadili se v útočném pásmu a navíc ji přerušil nedovoleným zákrokem Gardoň.

Do závěrečného dějství vstoupila náporem Paterova formace, ale proti důrazné obraně se nedostala do gólového zakončení. Naopak v 43. minutě, kdy zůstal po souboji ležet na ledě Havel, zvýšil po Svobodově přihrávce jednoduše do odkryté branky Říha. Za tři minuty nabídli domácí chybou v defenzivě puk před branku Dopitovi, který ale minul.

Švrčkovo vyloučení ještě Kladnu zpět do hry nepomohlo, ale naději Rabatu vykřesal necelých osm minut před koncem Procházka. Druhý nejlepší střelec základní části se dostal do sóla po zaváhání znojemské defenzivy a zkušeně překonal Trvaje.

Následovalo Kallovo tečované nahození, ale možný nápor přerušilo Bílkovo vyloučení. Až tři minuty před koncem se Kladno dostalo do tlaku, ale Kalla neuspěl a 71 vteřin před koncem sáhl Rabat k power play. Po Hamanově vyloučení se na posledních 53 sekund výhoda domácích zvýraznila, ale na vyrovnání už Kladno nedosáhlo. Závěr se protáhl, když po souboji s Dopitou za kladenskou brankou byl šest vteřin před koncem vyloučen Ševc a diváci naházeli na led odpadky.

Výsledky:
Energie Karlovy Vary - Oceláři Třinec 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Skladaný (Dobroň) - 26. Štefanka, 48. Štefanka (Skořepa), 60. Tomas (Polanský). Rozhodčí: Bolina, Rejthar - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:10, navíc Kroupa (Třinec) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 3168. Stav série: 0:1.
Sestavy:
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Mudroch, Němec, Řezníček, Jiří Hanzlík, Duben, Brňák, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Kristek, Kraft, Skladaný - Zucker, Chrenko, Milan Procházka - Tvrdek, M. Straka, Zaťovič. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Třinec: Čechmánek - Tesařík, Výtisk, Kroupa, Frolo, D. Seman, Pácal - Kolusz, Štefanka, Skořepa - Korhoň, Polanský, Tomas - Hlouch, Pavelek, Martynek - J. Daneček ml., L. Říha, Steber. Trenéři: Juřík, Daneček st. a Mach.

Rabat Kladno - Znojemští Orli 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 26. Gardoň (Horna), 53. Martin Procházka (Bělohlav) - 2. Tvrdík (Mojžíš), 32. Kříž (Dopita), 43. V. Říha (J. Svoboda). Rozhodčí: Homola, Šindler - Kalivoda, Barvíř. Vyloučení: 5:6, navíc Ševc (Kladno) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4120. Stav série: 0:1.