Do desítky o Sportovce roku 2016 se dostal i lezec Ondra

11:50
PRAHA - Olympijský vítěz v judu a favorit ankety Lukáš Krpálek je v elitní desítce, z níž bude zvolen Sportovec roku 2016. Mezi elitu se dostalo deset zástupců různých sportů, z nichž je šest medailistů z her v Riu de Janeiro. V prvním kole ankety hlasovalo 216 členů Klubu sportovních novinářů, vítěz bude dekorován ve čtvrtek 22. prosince večer v pražském hotelu Hilton.

Úspěšný lezec Adam Ondra se dostal do nejlepší desítky českých sportovců za rok 2016. foto: Instagram/Adam Ondra

Podle abecedního pořadí jsou v desítce rychlostní kanoista Josef Dostál, biatlonistka Gabriela Koukalová, Krpálek, biker Jaroslav Kulhavý, sportovní lezec Adam Ondra, tenistka Karolína Plíšková, vodní slalomář Jiří Prskavec, rychlobruslařka Martina Sáblíková, veslař Ondřej Synek a oštěpařka Barbora Špotáková.

V kategorii týmů jsou ve tříčlenném finále - opět podle abecedního pořadí - biatlonová štafeta žen ve složení Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová, čtyřkajak mužů Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba a tenisový tým žen Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká a kapitán Petr Pála.

Krpálek je favoritem ankety, neboť je letos jediným českým olympijským vítězem. Mohla by tak skončit desetiletá nadvláda žen.

Mezi adepty na přední umístění patří také dvojnásobný medailista z Ria Dostál, celková vítězka Světového poháru Koukalová či Sáblíková, která letos vyhrála Světový pohár, získala tři tituly mistryně světa a je i mistryní Evropy ve víceboji.

Vysoko ve výsledcích mohou být také držitel stříbrné olympijské medaile Kulhavý nebo tenistka Karolína Plíšková, hráčka elitní desítky a opora fedcupového týmu.

Ten počtvrté za posledních pět let tuto soutěž vyhrál, proto je v anketě jasným favoritem kategorie týmů, kde bude obhajovat loňské vítězství.

Překvapením v nominaci je Ondra, jenž se letos stal mistrem světa v lezení na obtížnost, vicemistrem světa v boulderingu a nedávno na sebe upozornil unikátním rekordně rychlým výstupem na obtížnou stěnu Dawn Wall v amerických Yosemitech.

V desítce mělo horolezectví dosud zastoupení jen dvakrát: v roce 1961 obsadil Radovan Kuchař třetí místo a v roce 1984 byli Zoltán Demján pátý a Jozef Psotka desátý.

Do desítky Sportovce roku se naopak nedostal hokejista Jaromír Jágr (11.), kterému chybělo pouhých 18 bodů k devatenácté účasti v Top Ten.

Loňská vítězka atletka Zuzana Hejnová, čtvrtá z OH v Riu, skončila na 23. místě. Místo v desítce obhájili z loňska Sáblíková, Synek, Koukalová a Prskavec.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.