Djokovičova série u konce. Federer ve finále

19:17aktualizováno  22:47
PAŘÍŽ/PRAHA - Hrál se světový tenis. V semifinále French Open na sebe narazili Novak Djokovič a Roger Federer. Srbský tenista útočil na rekord Johna McEnroea v počtu výher v řadě, ale Djokovič 42. střípek do vítězné mozaiky nezasadil. Do finále Roland Garros postoupil Federer po čtyřsetové bitvě - 7:6, 6:3, 3:6. 7:6.

Federer a Djokovič. foto: Reuters

Djokovič mohl v semifinále potvrdit světovou nadvládu. Pokud by vyhrál, dorovnal by rekord Johna McEnroea v počtu výher v řadě (42), zároveň by se stal světovou jedničkou.

Po úchvatné bitvě do finále postoupil Federer, ale Djokovičova naděje na světový trůn nezhasla. "Porážka bolí. Prožil jsem nejkrásnější momenty svého života. Muselo to jednou skončit, ale bohužel se to stalo v nevhodnou dobu," uvedl poražený Djokovič.

VÍCE O BITVĚ O TENISOVÝ TRŮN

"Roger odehrál neskutečný zápas, zaslouží si gratulaci. Získal každý důležitý bod, který potřeboval. To je sport, nebudu se ohlížet a budu pracovat dál," dodal bělehradský rodák.

V posledním utkání Roland Garros bude fandit svému semifinálovému přemožiteli. Proč? Pokud Federer porazí Nadala, korunu pro krále světového tenisu přenechá právě Nadal Djokovičovi...

"Celý život jsem tvrdé trénoval právě pro takové zápasy. Na Novaka byl nesmírný tlak a on hrál opravdu dobře," uvedl Federer, díky jehož vítězství má nyní Nadal setrvání na pozici světové jedničky ve svých rukou. "Výhra nad Novakem byla pro něj (Nadala) dobrý narozeninový dárek, protože s ním předchozí čtyři zápasy prohrál. Teď mě ale čeká zápas s Nadalem, mým hlavním rivalem, v dalším grandslamovém finále. Pro tyhle okamžiky žijeme," uvedl Švýcar, jenž má s Nadalem negativní zápasovou bilanci 8:16 a na grandslamech dokonce 2:6.

Djokovič.

Úvod semifinálové střetnutí mezi Djokovičem a Federem byl doslova strhující. Podání se zdálo být nevýhodou a gamy končily jedním brejkem za druhým, kterých bylo v konečném součtu prvního setu po dvou na každé straně. Po hodině hry na ukazateli skóre svítil nerozhodný stav 6:6 a následoval tie-break.

I když Federer daroval dva body svému soupeři po nečistých úderech, Srba Djokoviče přehrál 7:5 a úvodní sadu získal poměrem 7:6.

Svěží Federer ve druhém setu ještě zvýšil na obrátkách a "unavený" Djokovič si se švýcarským soupeřem nevěděl rady. První brejk přišel ve čtvrté hře, kdy Federer zvýšil na 3:1.

Djokovič se vzpamatoval ještě v devátém gamu, v němž odvrátil tři setboly a bod získal pro sebe. Nicméně v další hře už Federer komplikace nepřipustil a ujal se vedení 2:0 na sety.

A se srbským tenistou to vypadalo velmi zle, neboť Švýcar, který sedm let kraloval mužskému tenisu, nikdy neprohrál grandslamový zápas, v němž vedl již 2:0 na sety.

Djokovič se oklepal až ve třetím setu
Po změně stran se psychické rozpoložení obou borců diametrálně změnilo. Djokovič se vzpamatoval a začínal předvádět tenis, díky kterému vyhrál 41. utkání v řadě. Zato u Federera přibylo nevynucených chyb a rychlonohý Srb z toho těžil. Třetí set vyhrál Djokovič 6:3 a odvrátil vyřazení.

Čtvrtý set už byl bojem o každý míček. Koncentrovaní tenisté předváděli fantastické výměny, po kterých nevěřícně kroutili hlavami nad nečekanými údery soupeře.

Oba borci si drželi své servisy, což se změnilo až v devátém gamu. V rozhodující chvíli zahrál Federer nečistý úder, čímž "daroval" podání.

Zdálo se, že Djokovič čtvrtý set získá, ale Švýcar se nevzdal. Vyrovnal na 5:5, poté si každý udržel podání a následoval tie-break.

V něm větší psychickou odolnost prokázal Federer a soupeře přehrál 7:5 a stal se druhým finalistou French Open, ve kterém narazí na součastnou světovou jedničku tenisu Španěla Rafaela Nadala.