Djokovič vypráskal Berdycha na Turnaji mistrů z kurtu 6:3, 6:3

15:18aktualizováno  16:58
PRAHA/LONDÝN - Český tenista Tomáš Berdych se dočkal. Šestý hráč světa poprvé okusil atmosféru Turnaje mistrů, kde měří síly osmička nejlepších hráčů světa. Hned v úvodu mu ale premiéra pořádně zhořkla, po špatném nervózním výkonu podlehl Berdych světové trojce za 88 minut dvakrát 3:6. Do středy, kdy jej čeká světová osmička Andy Roddick má český tenista nad čím přemýšlet.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

To byla škola. Česká jednička nebyla favoritem utkání a od prvních míčků bylo zřejmé, že na kurtu bude vládnout soupeř. Viditelně neklidný Berdych prohrával při svých prvních podáních pokaždé 0:30. Zatímco napoprvé nakonec náskok Djokoviče nestáhl, ve druhém případě dokázal game otočit. Přesto příliš jásat nemohl.

"Lhal bych, kdybych řekl, že jsem nebyl nervózní. Bylo to na začátku na mé hře vidět, ale byl to první zápas a tak to prostě je," řekl Berdych po utkání v televizi. "Je normální, že je před takovým debutem člověk nervózní," měl pro Berdycha slova pochopení Djokovič, který Turnaj mistrů před dvěma lety dokázal vyhrát.

ZAJÍMAVOSTI ZÁPASU

- Na duel dorazil stejně jako na nedělní program slavný fotbalista Diego Armando Maradona. Fandil Djokovičovi.

- "Berdych nesmí v této fázi utkání dávat Djokovičovi tolik dárků," komentoval bývalý britský tenista Tim Henman pro BBC 2 výstižně zmar českého hráče.

- Český bombarďák si nedokázal ani jednou v zápase vypracovat brejk proti soupeři, naopak duel zakončil pouze s 50% úspěšností prvního servisu, své největší zbraně.

Berdychovi ne a ne sednout první servis, za celý úvodní set se nedokázal dostat přes padesátiprocentní úspěšnost. A pokud se již rodák z Valašského Meziříčí dostal do výměn, často kazil jednoduché údery i ze svého oblíbeného forehandu. Djokovič se skvěle pohyboval po celém kurtu a pomáhal si svou silnou zbraní - returnem. To potvrdil po zápase i srbský tenista.

"Tomáš je nevyzpytatelný soupeř, ale tentokrát nepodával dobře a já ho mohl tlačit returnem," řekl spokojený Djokovič. Za stavu 3:5 nedokázal šestý hráč světa udržet podruhé v prvním setu servis a Djokovič za stavu 40:15 ze svého pohledu využil hned první brejkbol k zisku první sady v poměru 6:3.

Ve druhém setu byl scénář obdobný. Berdych se sice blýsknul několika světovými údery, mnohem častěji ovšem kazil i lehké míčky. Parádně si dokázal svého soka připravit do obrany, ovšem následně pokazil "snadný" forehand při přechodu na síť. Ze své silnější strany chyboval před zraky svých rodičů Berdych za celý zápas patnáctkrát.

TURNAJ MISTRŮ, SKUPINA A

Tomáš Berdych (6.) - Novak Djokovič (Srb - 3.) 3:6, 3:6

Esa: 7:5, dvojchyby: 3:1, úspěšnost prvního podání: 50-61%, vítězné míče: 15:24, celkový počet vítězných výměn: 47:63.

Nebylo proto divu, když i ve druhé sadě ztratit hned v jejím úvodu servis a nabuzený Djokovič, který působil na kurtu až nezvykle klidně, dokráčel až k vedení 5:3 při svém servisu. Při prvním mečblu ještě Berdych vykouzlil nádherný lob, při druhém však jeho return zastavila síť a srbský tenista mohl oslavit vcelku snadný vstup do Turnaje mistrů.

Český tenista zaplatil výraznou nováčkovskou daň a potvrdil, že od červencového finále Wimbledonu se mu přestalo dařit (i s dnešní porážkou má nyní bilanci z druhé poloviny roku 8:13). "V posledních měsících jsem moc zápasů nevyhrál a člověk si pak moc nevěří. V tréninku trénujete tvrdě, ale sebevědomí získáte jenom vyhranými zápasy," potvrdil smutně Berdych. Před středečním duelem se světovou jedničkou to není pro Berdycha příliš dobrá zpráva...