Djokovič bude světovou jedničkou, ve finále vyzve Nadala

US Open

17:32aktualizováno  21:16
LONDÝN - Ve finále Wimbledonu se v neděli utkají dva nejvýše nasazení tenisté Rafael Nadal a Novak Djokovič. Bez ohledu na výsledek vystřídá v pondělí Srb Djokovič španělského obhájce titulu Nadala v čele světového žebříčku.

Novak Djokovič. foto: Reuters

Djokovič postoupil poprvé v kariéře do finále Wimbledonu a na nejvyšší místo žebříčku ATP díky dnešní semifinálové výhře 7:6, 6:2, 6:7 a 6:3 nad Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Nadal zase ukončil sen domácích fanoušků o prvním britském finalistovi na trávě v Londýně od roku 1938 vítězstvím 5:7, 6:2, 6:2 a 6:4 nad Andym Murraym, jehož porazil ve stejné fázi i před měsícem na Roland Garros.

"Jen těžko se mi hledají slova, ale jsou to ty nejlepší okamžiky, které jsem na kurtu kdy prožil," řekl Djokovič v televizním rozhovoru krátce poté, co na oslavu postupu do finále poklekl a políbil trávu na centrálním dvorci. "Je to splněný sen a jsem nadšený, že jsem ve finále Wimbledonu. Snad bude ještě více důvodů k radosti," dodal.

Výsledky tenisového Wimbledonu:

Muži: Dvouhra - semifinále:
Djokovič (2-Srb.) - Tsonga (12-Fr.) 7:6 (7:4), 6:2, 6:7 (9:11), 6:3.
Nadal (1-Šp.) - Murray (4-Brit.) 5:7, 6:2, 6:2, 6:4.

Djokovič podle svých slov snil o finále na londýnské trávě již od čtyř let. "Celý život jsem kvůli tomuhle pracoval. V neděli to bude nádherné," uvedl Srb. Čtyřiadvacetiletý Djokovič, který prožívá nejlepší sezonu v kariéře, postoupil do pátého grandslamového finále. Získal dva tituly na Australian Open a dvakrát odešel poražen z rozhodujícího souboje na US Open.

Do utkání vstoupil druhý nasazený Srb pomaleji a Tsonga, čtvrtfinálový přemožitel šestinásobného wimbledonského šampiona Rogera Federera, vedl 5:3. Djokovič však dokázal skóre otočit a vybojovat tie-break, v němž první sadu získal.

Druhý set papírový favorit jasně ovládl a navrch měl i v třetím, v němž se dostal do vedení 4:2. Dvanáctý nasazený Francouz se ale nevzdal, získal brejk zpět, a i když další ztrátou servisu umožnil Djokovičovi za stavu 6:5 podávat na vítězství v zápase, dotáhl dalším brejkem set do zkrácené hry.

V dramatickém tie-breaku měl bělehradský rodák dva mečboly, ale Tsonga je i díky zlepšenému podání odvrátil. Sám využil třetí setbol a po výsledku 11:9 poslal utkání do čtvrtého setu.

O WIMBLEDONU ČTĚTE VÍCE

Na stejný obrat jako v duelu s Federerem, s nímž také prohrával 0:2 na sety, už ale nedosáhl. Djokovič prolomil hned jeho první podání v sadě a brejk už udržel. "Dokázal bych porazit kohokoli na světě, ale ne Djokoviče. Hraje neuvěřitelně dobře a jeho obrana je prostě fantastická. Byl všude a parádně returnoval, pořád hluboko do pole. Teď je bezpochyby nejlepší na světě," ocenil Tsonga srbského protivníka.

Nejlepší tenista sezony Djokovič vylepšil svou letošní bilanci na 47 výher a pouze jednu porážku, kterou mu uštědřil Federer v semifinále Roland Garros. Odložil tehdy Djokovičův nástup na tenisový trůn o měsíc. Stále ještě vládnoucí světová jednička Nadal měl problémy pouze v prvním setu, v jehož dvanácté hře jako první ztratil servis a tím i sadu. Desetinásobný grandslamový vítěz poté pozvedl svou hru na vyšší úroveň a naopak Murray začal dělat nevynucené chyby.

V druhém a na začátku třetího setu získal Španěl sedm gamů v řadě a úplně obrátil vývoj zápasu. Murray tak vypadl v semifinále Wimbledonu třetí rok po sobě. Naopak Nadal si připsal jubilejní 20. vítězství na londýnské trávě za sebou, naposledy na nejslavnějším turnaji světa prohrál v roce 2007 ve finále s Federerem.