Djokovič Berdycha opět nešetřil. Ve čtvrtfinále French Open upravil bilanci na 24:2

Roland Garros

13:00aktualizováno  15:30
PAŘÍŽ/PRAHA - Tomáš Berdych nedokázal ve čtvrtfinále French Open vyzrát na Srba Novaka Djokoviče a s prvním hráčem světa prohrál po setech 3:6, 5:7 a 3:6. Berdych tak prohrál s Djokovičem už 24. z dvaceti šesti vzájemných zápasů. Srb tak může dál toužit po zisku triumfu na French Open, který mu jako jediný ve výčtu grandslamových titulů chybí.

Novak Djokovič nedal Tomáši Berdychovi šanci a dál sní o titulu z French Open. foto: ČTK/AP

Tenisté zuří, vedení Roland Garros je bezradné: ‚Střecha? Snad za čtyři roky‘

V Paříži bylo chladno, foukal vítr, chvíli drobně mrholilo, pak se spustila silná přeháňka. Ale s nevlídným počasím se lépe vypořádal Djokovič. Byť později on sám inicioval krátkou pauzu, kvůli níž se Berdych hodně zlobil na rozhodčí.

Bez ohledu na tuhle dešťovou etudu však jednatřicetiletý Čech na soupeře neměl, ačkoliv neodehrál špatný zápas, nenašel potřebnou nadstavbu.

Srb se stal díky jubilejní 30. účasti v semifinále grandslamu v tomto ohledu třetím nejúspěšnějším mužem moderní éry tenisu. Víckrát se mezi nejlepší čtyřku mužů dostali jen Jimmy Connors a Roger Federer.

ONLINE ze zápasu Djokovič - Berdych si přečtěte ZDE

Berdychovi od začátku nevycházel záměr diktovat tempo výměn. Jeho útoky nebyly přesné a i když se několikrát dobře bránil, Srbovi stačilo čekat na soupeřovu chybu.

Za stavu 3:3 přišel klíčový brejk prvního setu, který pečetil nejlepší hráč světa skvělým vítězným returnem do rohu kurtu. Berdych stál opodál, ale nezmohl se k tomu, aby vůbec na míček zareagoval.

V závěru pak přišel zkušený Čech o podání ještě jednou. Djokovič v poklidném tempu strojovým výkonem získal první set za půl hodiny - 6:3.

Když ve druhém setu Djokovič zvýšil po krásné výměně u sítě na 3:0, zdálo se rozhodnuto. Utkání „nudně“ směřovalo k jasnému výsledku. Světová jednička si soupeře z Valašského Meziříčí vodila jako na provázku.

Ale Berdych pak změnil taktiku, konečně se dostal k své typické agresivní hře. Zprvu mu chyběla přenost, ale za stavu 2:4 si vypracoval první brejkboly a po Djokovičově dlouhém forhendu si zakřičel na celý stadion: „Jo!“

Koncovku ovšem osmý tenista žebříčku ATP nezvládl. Servis ztratil čistou hrou a krátké povstání tím přišlo vniveč.

Tomáš Berdych v osmifinále French Open proti Davidu Ferererovi.
Berdycha podporuje z hlediště i manželka Ester Sátorová.

Třetí set začal Berdych nadějně, brejk však nedokázal potvrdit. Při prvním nevyužitém brejkbolu sice Djokovič vzteky zahodil raketu a musel se bučícím divákům omluvit, vzápětí ovšem vyrovnal na 1:1, pomohl mu nepovedený Berdychův kraťas.

Srbský tenista stále častěji hleděl k obloze, z níž na něj padalo čím dál víc dešťových kapek. Stěžoval si, že se na kluzkém povrchu nedá pokračovat. Djokovič v pátém gamu odvracel dva brejkboly a když pak Berdych znovu dotáhl skóre na 3:3, diváci vytahovali deštníky.

Djokovič odešel do šatny, zatímco Berdychovi se pauza vůbec nelíbila. „Když prší, tak natáhněte plachtu a pusťte nás domů!“ rozčiloval se na rozhodčí. Navíc za pár minut byli tenisté zpátky...

Rozhozený Berdych už nedokázal zápas obrátit. Ani zdramatizovat. Djokovič si výborným lobem, na který nedosáhl ani takřka dvoumetrový čahoun, vypracoval tři brejkboly. Berdychův úder se odrazil od pásky mimo dvorec. A byl de facto konec.

Djokovič doservíroval utkání a opět slavil postup s jedním ze sběračů míčků. Jeho příštím soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Muži: Dvouhra - čtvrtfinále:

Djokovič (1-Srb.) - Berdych (7) 6:3, 7:5, 6:3, Thiem (13-Rak.) - Goffin (12-Belg.) 4:6, 7:6 (9:7), 6:4, 6:1.

Juniorky: Dvouhra - 2. kolo:

Keninová (10-USA) - Kaňková 7:5, 6:1.