Divoký zápas dvou ohrožených týmů vyhrála díky penaltě Příbram

20:11aktualizováno  22:13
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Fotbalisté Českých Budějovic podlehli doma v záchranářském duelu Příbrami 0:1. Hosté rozhodli utkání gólem ze sporné penalty, za jejíž nařízení se Jihočeši hodně zlobili na rozhodčího Drábka. České Budějovice ztratily další důležité body, nezvítězily už v osmém zápase v řadě a zůstávají na posledním místě tabulky.

Fotbalista Českých Budějovic Jakub Řezníček a Jakub Jugas z Příbrami foto: Mafra - František Panec

"Těžko k tomu něco říct, z našeho pohledu je to těžké, byla tam spousta hráčů a souboje. Penaltu jsme proměnili, utkání jsme vydřeli a vybojovali tři body," řekl trenér Příbrami František Straka. Situaci, která rozhodujícímu momentu předcházela, příliš nerozebíral ani českobudějovický trenér Pavol Švantner. Podle něj však rozhodčí nařídil pokutový kop v momentě, kdy už míč letěl z pokutového území Jihočechů pryč. "Neviděl jsem tam žádné přímé ohrožení branky, penalta byla velmi přísná," řekl Švantner.

Oba týmy dohrávaly utkání bez jednoho vyloučeného hráče. První příležitost v zápase měli po oboustranně nesmělém úvodu hosté. A hned šlo o šanci gólovou. Ve 20. minutě se na pravé straně uvolnil obránce Jugas a poslal po zemi míč na nabíhajícího Wágnera, ale ten z pěti metrů netrefil branku. O chvíli později o sobě dali vědět i Českobudějovičtí. Také v tom sehrál roli krajní obránce: Machovec napálil skákající míč, ale těsně minul branku.

Ve 30. minutě přišel první kritický moment pro útočníka Jihočechů Řezníčka. Po souboji s Trappem v pokutovém území spadl, sudí to posoudil jako filmování a udělil Řezníčkovi žlutou kartu. V 38. minutě Řezníček dlouhou přihrávkou našel Klesu, ten se uvolnil, ale ve velké šanci napálil jen brankáře Hrušku. Míč se odrazil k Řezníčkovi, jenž chtěl pokračovat v akci, tu však sudí Drábek kvůli faulu přerušil. Řezníček protestoval a rozhodčí mu udělil druhou žlutou kartu. České Budějovice tak hrály od 38. minuty v deseti. Druhý poločas začali mírným náporem Příbramští.

Straka přeje Budějovicím záchranu

V 52. minutě hosté rozehráli roh, Jihočeši míč odvrátili, ale jeden z hráčů Příbrami ve vápně spadl. Sudí Drábek nařídil penaltu, což domácí fotbalisty rozlítilo a za protesty dostali žlutou kartu Daněk s Lengyelem. Pilík z pokutového kopu překonal českobudějovického gólmana a Příbram šla do vedení. "Přes jejich maximální úsilí to utkání asi dneska nešlo vyhrát. Někdy bojujete proti jiným vlivům než jen proti těm na hřišti," řekl českobudějovický trenér. O chvíli později se hosté připravili o výhodu přesilovky. Šlapák fauloval unikajícího Ježdíka a rovněž dostal druhou žlutou kartu.

České Budějovice však už vyrovnat nedokázaly a na domácím hřišti si po minulé remíze s Brnem připsaly další citelnou ztrátu. "My se budeme o tu šanci rvát dál," uvedl Švantner.  Záchranu Českým Budějovicím přeje i Straka. Ten s fotbalem na jihu Čech začínal a v sezoně 2007/08 Dynamo trénoval. "Nic nevzdávejte, bojujte. Pořád je ve hře spousta bodů," uvedl Straka směrem k domácímu celku. Podle něj k duelům o záchranu patří tvrdost i emoce. A to viděl i v dnešním utkání ohrožených týmů. "Takhle se ty zápasy o záchranu prostě hrají. Ve své kariéře jsem zažil i mnohem tvrdší utkání," řekl Straka.

22. kolo první fotbalové ligy

České Budějovice - 1. FK Příbram 0:1 (0:0)
Branka:
54. T. Pilík z pen. Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Nádvorník. ŽK: Řezníček, Daněk, Lengyel, Rýdel, Mchojan, Hora - Šlapák, Wágner, Hruška. ČK: 38. Řezníček - 57. Šlapák. Diváci: 3632.
Č. Budějovice: Daněk - Ježdík (68. Linhart), Lengyel, Mchojan, Machovec - Klesa (80. Táborský), Hora, Rýdel, Benát, Sandro (78. Malakjan) - Řezníček. Trenér: Švantner.
Příbram: Hruška - Jugas, Trapp, Mišůn, Pleško (60. Macháček) - T. Pilík, Tarczal, Mašán (90. Abrahám), Šlapák - Střihavka (77. Valenta), Wágner. Trenér: Straka.

Slavia Praha - Dukla Praha 0:0
Rozhodčí: Ardeleánu - J. Paták, Mokrusch. ŽK: Petrák, Škoda, Dobrotka - Přeučil, Pospěch. Diváci: 5510.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Dobrotka, Čonka - Vošahlík (52. Skácel), Petrák, Zmrhal, Juhar (87. Mičola) - Kisel - Škutka (66. Škoda). Trenér: Rada.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Hašek (83. Néstor), Kalouda (76. Podrazký), Gedeon, Borek, Přeučil (89. Božič) - Pospěch. Trenér: Kozel.