Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Diktát NHL: český hokej trpí, částky za přestupy jsou malé

Sport

  10:21
Tady máte pět milionů korun a my si vezmeme vašeho nejtalentovanějšího hráče. Tak jednoduše proběhl přestup jednoho z nejtalentovanějších českých hokejistů Tomáše Hertla do San Jose. Evropský hokej je totiž pod diktátem zámořské NHL.

Tomáš Hertl po draftu foto: Photo by Gregory Shamus/NHLI via Getty Images

Být Hertl fotbalista, inkasovala by za něj Slavia klidně 150 milionů korun. Jenže NHL nabízí za hráče s velkou perspektivou pouhý zlomek této částky. Přesněji řečeno 240 tisíc dolarů, tedy 4,7 milionu korun.

"Což je úsměvné, protože jenom jeho výchova vyšla klub na dva miliony," říká Zbyněk Kusý, jenž před osmi lety coby pardubický manažer zažil totožnou situaci, když mu NHL "ukradla" talentovaného Petra Průchu.

V zámoří se neplatí

Jedním z důvodů, proč NHL nechce platit vysoké částky za hráče z Evropy, je rozdílný způsob výchovy mládeže. ZatímcoTomáš Hertlvyrůstal ve Slavii už od žáků a prošel si všemi věkovými kategoriemi, za mořem je situace jiná.

Vše funguje nasystému draftů, jimiž hráči přecházejí z dorostu do juniorské soutěže a z ní následně do NHL. Mládežnický hokej je navíc v Severní Americe ekonomicky soběstačný a neřeší problémy jako u nás.

Může za to jeho ohromná popularita mezi fanoušky - není výjimkou, že jich na zápasy chodí tisíce. Tím pádemnechybí penízeze vstupného a logicky ani sponzoři, kteří se podílejí na rozvoji hráčů klidně už od žáků.

Rozpočty seniorských týmů tedy nejsou zatížené výchovným. Proto kluby z NHL nechápou, proč by měly platit a (nejen) v Česku se divíme, proč nabízí na odstupném tak málo.

Pro fanoušky je těžko pochopitelné, proč evropské soutěže přistoupily na tak nevýhodné podmínky. Odpověď je jednoduchá: hokej se totiž nedá srovnávat s fotbalem. A to z několika důvodů.

"Fotbal má mistrovství světa, Euro a na klubové úrovni poháry. To všechno generuje obrovské peníze pro národní federace. Na fotbalové zápasy chodí 60 tisíc diváků a cena televizních práv je úplně někde jinde," vypočítává svazový sekretář Martin Urban.

Dalším podstatným aspektem je, že všechny fotbalové kluby na světě spadají pod jedinou organizaci FIFA, zatímco hokej je rozdělený na dva světy: mezinárodní federaci (IIHF) a NHL. "A ta je ve skutečnosti řídící složkou světového hokeje," tvrdí Kusý.

Kromě vlivu a financí třímá v rukou momentálně nejsilnější zbraň: olympiádu. Ta by bez hráčů ze zámoří byla jen slabým a nezajímavým odvarem. IIHF už má na ni prodaná televizní práva, a kdyby v Soči nebyli nejlepší hráči, byl by to průšvih. Proto dělá její šéf René Fasel ústupky a tato smlouva je jedním z nich.

"Olympiáda je klíčová událost, která ovlivňuje dění v IIHF, na niž tlačí olympijský výbor a tak to jde dále. V mnoha případech jde doslova o politické procesy, protože je ve hře šílené množství peněz."

Celá mašinerie nakonec dopadne na národní svazy, potažmo kluby, jež jsou rády, že od NHL dostanou za hráče alespoň něco (240 tisíc dolarů). Doteď totiž nemusely získat nic, jelikož žádná smlouva neexistovala.

"Přesto si myslím, že činnost klubu se musí brát jako byznys, protože jde o obchodní společnost. Řešení v podobě jednotného odstupného se mi osobně nelíbí, nezohledňuje kvalitu hráče a ani jeho hodnotu pro klub," říká šéf Slavie Richard Benýšek.

Změny se však nejspíš nedočká, jelikož NHL dokáže alespoň částečně konkurovat jen KHL, jež smlouvu nepodepsala.

"Také vznikla kvůli tomu, aby vytvořila jakousi protiváhu dominantnímu zámoří. Aby pokud možno udržela dobré hráče, kteří jsou vychovaní v Evropě. Otázka samozřejmě je, kde generuje peníze, kterými je platí. Každému musí být jasné, že KHL není samofinancovatelná," popisuje Urban.

Je tedy otázkou, jak dlouho taková umělá soutěž vydrží. Zatím z ní peníze plynou do hokeje i v Česku. Takže hráči, kteří by normálně skončili v zámoří – byť třeba jen na farmě –, jsou dneska v Evropě a hrají KHL.

Ani tato soutěž však nevyřeší problémy s odchody hráčů do Ameriky, která pro hokejisty vždycky zůstane mnohem atraktivnější destinací. Slavii i dalším klubům se tak může o tučných ziscích z přestupů jen zdát. I když kdo ví, třeba se za 50 let dočkají.

A jaké by mělo být adekvátní odstupné za hráče jako Hertl? "Aby mohl klub existovat a bez existenčních starostí vychovávat talenty, tak 600 tisíc až milion dolarů," myslí si Kusý.

Autor: