Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Diamantová liga: Špotáková vládne světu, Hejnová má český rekord

20:51
ŘÍM - Světová rekordmanka Barbora Špotáková vyhrála na mítinku Diamantové ligy v Římě soutěž v hodu oštěpem. Zlatá olympijská medailistka a mistryně světa jasně zvítězila v druhém nejdelším hodu sezony 68,66 metru, lepší letos byla pouze o 23 centimetrů Ruska Maria Abakumovová. Pro Špotákovou je dnešní její výkon pátým nejdelším hodem v kariéře.

Barbora Špotáková foto: ČTK

Špotáková přitom závod nezačala moc dobře. V první sérii předvedla jen 56,01 metru, pak se ale postupně v každém hodu zlepšovala až do nejdelšího čtvrtého pokusu. Zbývající dva hody nejlepší česká atletka už vynechala. Osmá byla Jarmila Klimešová, která hodila 59,48 metru.

"S výsledkem jsem maximálně spokojená. Už když jsem do Říma jela, chtěla jsem si to užít a předvést dobrý výkon," řekla Špotáková. Do Itálie odjela i s přítelem Lukášem, podívali se i do města. "Mám pocit, že jsem z toho získala energii, kterou tu zanechalo mnoho generací. Navštívili jsme sice jen Koloseum a strávili příjemnou večeři na jednom z klidných náměstí, ale i tak jsem cítila, že mě to naplnilo energií," podotkla. "Poprvé jsem se letos cítila odpočatá a věřím, že už to bude jenom lepší," dodala.

Vynikajícím výkonem se blýskla také Zuzana Hejnová, která v závodu na 400 metrů překážek doběhla čtvrtá v novém českém rekordu 54,13 sekundy. Vlastní maximum z loňského mítinku v Monaku překonala o plných 77 setin. Pro Hejnovou to byl letošní druhý start na této trati, dosavadní letošní svůj nejlepší čas zlepšila přesně o sekundu.

Závod vyhrála v nejlepším letošním výkonu na světě Američanka Lashinda Demusová ve skvělém času 52,82 sekundy, čímž vlastní maximum ze Šanghaje vylepšila o 52 setin. Před Hejnovou ještě skončily Jamajčanka Kaliese Spencerová (53,48) a Ruska Natalja Anťuchová (54,00).

Stabilní formu má tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která si připsala na konto "diamantové" body za další třetí místo v elitním seriálu. To si dnes zajistila úspěšným skokem přes 460 centimetrů, čímž za svým letošním osobním maximem zaostala pouze o centimetr. Na startu byl v Římě také překážkář Petr Svoboda, kterému se ale závod nevydařil a výkonem 13,86 sekundy skončil osmý.

O nejlepší světový výkon roku se postaral také ve skvělé formě závodící Jamajčan Asafa Powell, který vylepšil v závodu na 100 metrů své vlastní maximum ze Zlaté tretry v Ostravě o setinu na 9,82 sekundy. Přitom Powellova startovní reakce byla druhá nejpomalejší ze všech. "Byla nejhorší v mé kariéře," neváhal se Powell zkritizovat. "Ale jinak jsem běžel dobře, byl to skvělý závod," prohlásil Jamajčan.

Letos nejrychlejší jsou také Keňanka Milcah Chemos Cheiywaová, která zvládla 3000 metrů překážek za 9:11,71 minuty, čtyřstovkař Jeremy Wariner z USA (44,73) a nečekaně také marocká půlkařka Halima Hachlafová (1:58,40). Nejdál letos skočil do dálky v Římě Američan Dwight Phillips (842).

Ze závodu na 100 metrů byly kvůli ulitému startu diskvalifikovány olympijská vítězka a mistryně světa Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová i Američanka Mikkele Barberová.