Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Devatenácté zlato pro Phelpse. I díky němu Američané vyhráli štafetu na 4x100 metrů

5:00
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Rekordní devatenáctou zlatou a celkem 23. medaili z olympijských her získal Michael Phelps. Ve svém prvním závodě na hrách v Riu, štafetě na 4x100 metrů volným způsobem, vytvořil na druhém úseku klíčový náskok, který jeho parťáci udrželi až do cíle. Na druhém místě skončila Francie, třetí Austrálie.

Michael Phelps se raduje z 19. zlaté olympijské medaile. foto: Reuters

Záchranné kruhy a píšťalky. Phelps a spol. budou závodit pod dohledem plavčíků

Všechna tři nedělní individuální finále v plaveckých disciplínách na olympijských hrách v Riu de Janeiro přinesla nové světové rekordy.

Po Švédce Sarah Sjöströmové na motýlkářské stovce dosáhli na zlato vylepšením svého vlastního maxima také Brit Adam Peaty na stejné prsařské vzdálenosti časem 57,13 sekundy a Američanka s českými kořeny Katie Ledecká na 400 metrů volný způsob výkonem 3:56,46 minuty.

Peaty se v Riu postaral už o druhé vylepšení vlastního světového rekordu. V sobotní rozplavbě se zaskvěl časem 57,55 sekundy a své rok staré historické maximum zlepšil o 37 setin.

Od Phelpsova debutu v Sydney uplynulo už šestnáct let, přesto i na něj před startem dolehla důležitost okamžiku. „Na blocích jsem měl pocit, že mi srdce vyskočí z těla, tak jsem byl rozrušený. Bilo tak hlasitě, že jsem něco takového snad ještě nikdy neslyšel,“ řekl Phelps, který jako první plavec v historii dokázal získat zlatou medaili na čtvrtých hrách.

V Brazílii bude mít možnost pokusit se vyhrát počtvrté na olympiádě 100 metrů motýlek i 200 metrů polohový závod. Pokud by se mu to povedlo, stal by se prvním plavcem, který ovládl jednu individuální disciplínu čtyřikrát za sebou. Představí se také na 200 metrů motýlek a možná i v dalších štafetách.

Phelps se ve finále kraulové štafety představil na druhém úseku, zvládl ho za 47,12 sekundy a po vydařené obrátce posunul tým USA definitivně do čela. „Obrátka se mi opravdu hodně povedla. Pak už jsem jen chtěl získat co největší náskok,“ dodal. Američané nakonec před Francií zvítězili o 61 setin sekundy, před čtyřmi lety v Londýně bylo pořadí opačné.

Zlato na olympiádě slavil jako první britský plavec po 28 letech, získal tak zároveň první medaili pro svou zemi v Riu. Stříbro vybojoval Jihoafričan Cameron van der Burgh a bronz Američan Cody Miller.

Michael Phelps a jeho vítězná radost.
Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.

Ledecká vylepšila svůj světový rekord o téměř dvě vteřiny. Překonala čas 3:58,37 minuty, který zaplavala před dvěma lety v Austrálii.

Majitelka zlata z minulé olympiády v Londýně na 800 m volný způsob už má z Ria stříbro ze sobotní štafety na 4x100 m volný způsob. Druhá skončila s bezmála pětisekundovou ztrátou Britka Jazmin Carlinová a třetí Američanka Leah Smithová.