Detroit po úchvatné bitvě ve finále Stanley Cupu, čeká jej Crosby a spol. (VIDEO)

8:24
PRAHA/DETROIT - Tohle byla hokejová bitva, kterou častokrát neuvidíte. Tvrdé střety, spousta šancí parádní zákroky obou brankářů, hráči na ledě doslova cedili krev. Během 60 minut 5. finále Západní konference mezi Detroitem a Chicagem padly pouze dva góly, v prodloužení poté o výhře Rudých křídel nerozhodla žádná z hvězd, nýbrž dorážkou Holmströmovi střely dříč Helm. Repríza loňské bitvy o "Svatý grál" je zde. Detroit nebo Pittsburgh?

Hokejisté Detroitu slaví postup do finále Stanley Cupu. foto: ČTK

Jedenadvacet - to je počet zákroků, který si připsal v Joe Louis Aréně brankář Jestřábů z Chicaga Christobal Huet proti nájezdníkům Detroitu. V první linii domácí armády stál český útočník Jiří Hudler, kterého kouč postavil do prvního útoku vedle Franzéna Zetterberga.

Nejvíce ale byla vidět dvojice Hossa a Helm. Slovenský kanonýr řádil v útočném pásmu hostí jako černá ruka, Helm udivoval skvělou defenzivní prací, zároveň ale kdykoliv byla příležitost, dovedl zaútočit. Po polovině zápasu si vysloužil ovace arény ve stoje, když více jak dvacet vteřin sám dovedl zaměstnávat v útočném pásmu pětici hráčů Chicaga. Na tom by nebylo ještě možná nic divného, kdyz hosté nehráli přesilovku a Helm nebyl na ledě téměř minutu. Dvě nebezpečné střely na Hueta byly dalším bonusem.

Branky ale začaly padat až v poslední třetině. Hostující Ladd se dopustil ve 47. minutě chyby v obranné pásmu, první střelu Hossy ještě Huet zlikvidoval, na Clearyho teč Lebdovy střely již neměl nárok. "Přesně takové góly se dávají v této fázi play off. My jsme se pohybovali pouze po krajích jejich obranného pásma, oni se tlačili více do branky. Je to těžké," uvedl po prohře trenér Chicaga Joel Quenneville.

"Je to podpásovka. Cítím se jakoby mě někdo kopl do žeber," dodal kapitán Blackhawks Jonathan Toews. "Bolí to, ale možná je to motivace a cenná zkušenost, kterou jsme potřebovali do dalších let," vzhlíží k budoucnosti jedenadvacetiletý útočník. Jeho zklamání nezmírnilo ani vyrovnání parťáka Kanea po skvělé individální akci, ani skvělé zákroky Hueta. Ten si vzal hlavní slovo těsně před vypršením šedesáté minuty.

FAMÓZNÍ ZÁKROK HUETA PROTI FRANZÉNOVI:

20 vteřin před koncem se na něj řítil z křídla Hossa, který vypálil po ledě, Huet v rozkleku zabránil neštěstí, ale na druhé straně dojížděl Franzén, před ním se rozprostírala prázdná branka. Z otočky vypálil půl metru nad ledem, jenže kde se vzal, tu se vzal, gólu zabránil Huetův pravý beton. Muselo to rozhodnout prodloužení.

V něm čaroděj Huet chytil další čtyři střely, než jej dorážkou překonal další hrdina večera Helm. Detroit se tak může těšit na finále Stanley Cupu, kde se mu postaví stejně jako loni družina Sidney Crosbyho. "Je to unikátní situace. Určitě se to často nestává," řekl směrem k finále Marián Hossa, který ještě loni válčil v dresu Pittsburghu.

"Budu se snažit odvést maximum a pomoci týmu vyhrát pohár, z tohoto důvodu jsem přece do Detroitu šel" dodal. "Naše zápasy s Pittsburghem by měly přinést spoustu zábavy. Bude to určitě hodně medializovaná série," vyjádřil se trenér Detroitu Mike Babcock.

Kroniku NHL tak čeká další historický zápis...

Finále Západní konference - 5. zápas:
Detroit - Chicago 2:1 po prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 47. Cleary, 64. Helm - 53. Kane. Střely na branku: 46:31. Diváci: 20.066. Konečný stav série: 4:1.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...