Jágr, Štybar či obhájkyně Kvitová. Kdo se stane Sportovcem roku?

Tour de France

11:58
PRAHA - Šest mistrů světa, dvě členky vítězné fedcupové sestavy, hokejista Jágr a cyklista Štybar. Taková je skladba deseti nejlepších českých sportovců roku podle volby sportovních novinářů. Legendární Jaromír Jágr je na Sportovce roku nominován poosmnácté.

Radost po vyhraném zápase. foto: Reuters

Anketa Klubu sportovních novinářů je ve své polovině. Sítem prvního kola prošlo deset nejlepších, z nichž vzejde ve druhé volbě vítěz. Polovina elitní sestavy jsou muži, polovina ženy. Čtyři nominovaní už v minulosti anketu vyhráli.

Atletka Zuzana Hejnová a rychlobruslařka Martina Sáblíková mají velkou šanci si prvenství zopakovat, protože jdou do voleb ověnčeny tituly mistryň světa i dalšími úspěchy.

Na silnici byl k nezastavení. Štybar se stal podruhé za sebou Králem cyklistiky

Sáblíková má dokonce tři světová zlata (5000 m, 10 000 m a víceboje), navíc si vybojovala v cyklistické časovce postup na letní olympiádu. Hejnová vedle MS zas vyhrála Diamantovou ligu, uznání si zaslouží i za svůj comeback po roční zdravotní pauze.

Obě jsou velkými favoritkami.

Sáblíková vyhrála Sportovce roku už třikrát - v letech 2007, 2009, 2010. Hejnová je šampionka z roku 2013. Dvě vítězství má Kvitová (2011, 2014), jedno Jágr (2005).

Nestárnoucí hokejová legenda zaujala hlasující novináře poctivou prací na domácím mistrovství světa i úspěšným počínáním v NHL, kde překonává řadu rekordů.

Také ve Sportovci roku je Jágr rekordmanem. Mezi deseti nejlepšími je už po osmnácté! Poprvé se sešel ve výběru sportovních hvězd ještě československého sportu společně se Změlíkem, Železným, Pollertem, Chalupou či Kordou.

Jaromír Jágr v reprezentačním dresu při MS v Praze.

Psal se rok 1992, kajakář Prskavec ještě nebyl na světě a na světové scéně závodil jeho otec. Ostatní finalisté byli v školním či dokonce předškolním věku. Jágr tehdy skončil devátý.

Dvakrát byl Jágr ve Sportovci roku druhý, dvakrát třetí, v roce 2005 slavil vítězství. Bylo to naposledy, co anketu vyhrál muž. Dalších devět sezon kralovaly českému sportu ženy.

Mezi nejlepší se nevešli Bauer, Strachová, Kudějová či Fuksa

V letošním roce nebyly olympijské hry, přesto je anketa odleskem řady úspěchů. Šest nominovaných sportovců získalo titul mistrů světa.

Atletka Hejnová, vodní slalomář Prskavec, rychlobruslařka Sáblíková a veslař Synek mají tituly z individuálních soutěží, biatlonisté Moravec a Soukalová reprezentují zlatou štafetu.

Další mistryně světa v olympijské disciplíně, vodní slalomářka Kudějová, do desítky vůbec neprošla a skončila až devatenáctá.

Místo nezbylo ani na vicemistra světa běžce na lyžích Bauera (s devítibodovou ztrátou skončil první pod čarou), mistra světa i Evropy kanoistu Fuksu či lyžařku Strachovou, bronzovou z MS.

V kolektivech zase neuspěly basketbalistky USK Praha, ačkoliv vyhrály Euroligu a svoji úspěšnou sezonu podtrhly i ziskem evropského Superpoháru. Vyšší hodnotu dali hlasující vítězství ve Fed Cupu, prvnímu místu smíšené biatlonové štafety a postupu fotbalistů na ME.

Hlasování ve druhém kole začíná už dnes, vítěze poznáme v pondělí 21. prosince.

Sportovec roku 2015 (výsledky po prvním kole)

NOMINACE (v abecedním pořadí)
JEDNOTLIVCI:

Zuzana Hejnová (atletika) - mistryně světa, vítězka Diamantové ligy
Jaromír Jágr (hokej) - opora reprezentace, rekordman NHL
Petra Kvitová (tenis) - 6. tenistka světa, vítězka Fed Cupu, finalistka Turnaje mistryň
Ondřej Moravec (biatlon) - mistr světa (smíšená štafeta), stříbro a bronz na MS
Jiří Prskavec (vodní slalom) - mistr světa
Martina Sáblíková (rychlobruslení) - trojnásobná mistryně světa
Gabriela Soukalová (biatlon) - mistryně světa (smíšená štafeta), stříbro na MS
Ondřej Synek (veslování) - mistr světa
Lucie Šafářová (tenis) - 9. tenistka světa, vítězka Fed Cupu, finalistka Roland Garros
Zdeněk Štybar (cyklistika) - vítěz etapy na Tour de France

KOLEKTIVY:
fotbalisté České republiky - postup na ME 2016
smíšená štafeta biatlonistů (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) - mistři světa
tenistky České republiky (Kvitová, Kar.Plíšková, Strýcová, Šafářová, Smitková, Allertová, Hradecká) - vítězky Fed Cupu

KONEČNÉ POŘADÍ NA DALŠÍCH MÍSTECH:

11. Bauer (běh na lyžích) 335 b., 12. Fuksa (rychlostní kanoistika) 318, 13. Berdych (tenis) 294, 14. Čech (fotbal) 255, 15. König (silniční cyklistika) 231, 16. Strachová (alpské lyžování) 220, 17. Vítková (biatlon) 213, 18. Voráček (hokej) 211, 19. Kudějová (vodní slalom) 182, 20. Ledecká (snowboarding) 166, 21. Plíšková (tenis) 142, 22. Knapková (veslování) 123, 23. Krpálek (judo) 116, 24. Holuša (atletika) 108, 25. Satoranský (basketbal) 105, 26. Maslák (atletika) 102, 27. Bank (alpské lyžování) 90, 28. Dostál (rychlostní kanoistika) 58, 29. Špotáková (atletika) 54, 30. Veselý (basketbal) 36, 31. Ondra (sportovní lezení) 32, 32. Koudelka (skoky na lyžích) 32, 33. Jícha (házenál) 28, 34. Kelemen (dráhová cyklistika) 27, 35. Lafata (fotbal) 25, 36. Závadová (plavání) 19, 37. Cink (horská kola) 17, 38. Šonka (letecká akrobacie) 16, 39. Vakoč (silniční cyklistika) 12.