Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slavia po třech letech porazila v derby Spartu. Rozhodl kiks brankáře Bičíka

14:35aktualizováno  18:05
PRAHA - Ve fotbalové lize už není žádný neporažený tým. Spartu bolí první prohra 0:1 o to víc, že si ji připsala ve velkém pražském derby proti Slavii. Tradiční zápas - 284. souboj těchto soupeřů - rozhodl v závěru prvního poločasu Jaromír Zmrhal, jemuž pomohla i hrubka brankáře Bičíka.

Vzkříšená Slavia míří vysoko. foto:  Michal Šula, MAFRA

Dvaadvacetiletý záložník Zmrhal stál pod slávistickým kotlem a pumpoval rukama. Hecoval tím fanoušky k ještě hlasitější oslavě gólu, který právě vstřelil.

Už běžel nastavený čas prvního poločasu, když se Zmrhal po Hybšově chybě dostal k míči a z přibližně pětadvaceti metrů vystřelil. Rána nebyla prudká ani příliš přesná, ale sparťanský gólman Bičík ji pouze ztlumil a míč se došoural do brány.

Očima trenérů

Dušan Uhrin ml. (Slavia): „Jsem šťastný, že jsme vyhráli moje první derby. Dneska si to užijeme a zítra začneme zase pracovat. Byl bych rád, kdyby to hráči moc neslavili, ale jsem realista... Celý zápas jsme zodpovědně bránili, Sparta podle očekávání držela míč, v některých chvílích nás zatlačila, ale celá obrana odehrála skvělý zápas. Až na dvě tři možnosti jsme ji vlastně do ničeho nepustili.“

Zdeněk Ščasný (Sparta): „Jsme zklamaní, ale prohra jednou přijít musela a bohužel přišla v derby. Věděli jsme, že zápas bude bolet a že se budeme muset Slavii vyrovnat nasazením a budeme muset být silní na míči. To se nám v první půli nedařilo, dopředu jsme hráli hrozně málo, bylo tam málo přihrávek do koncovky. Ve druhé půli jsme se trochu zlepšili, ale na vyrovnání nedosáhli.“

Slavia slaví první vítězství nad Spartou od podzimu 2012, kdy vyhrála 1:0. Od té doby pouze prohrávala.

Vítězství zapadlo do „optimistického“ slávistického období. Po změně majitele - klub nově vlastní čínská společnost CEFC a český podnikatel Šimáně - zaplatila všechny dluhy a díky výsledkům se navíc opět pere s nejlepšími. Po nedělní výhře je na pohárovém čtvrtém místě, tři body za vedoucí Spartou.

Slavia byla většinu zápasu lepším týmem, vytvořila si víc šancí a rivala z Letné do šancí nepouštěla. Ale v úvodu zápasu jí pomohl i rozhodčí Zelinka, když neodpískal jasnou penaltu za Jablonského ruku v pokutovém území.

Sparťané sice drželi míč, ale proti bojovnému soupeři si nevěděli rady. Do šancí se dlouho nemohli dostat, jen do několika náznaků, které řešili špatně.

Přesto mohli vyrovnat. Po autovém vhazování se v 61. minutě dostal ke střele střídající Fatai. Brankáře Berkovce sice překonal, ale míč se odrazil od tyče. Na brankové čáře navíc jistil situaci ještě bránící Mikula.

To už Sparta hrála na riziko. Trenér Ščasný změnil do druhého poločasu rozestavení ze 4-5-1 na 3-5-2, ale ani to nepomohlo. Letenští si převahu nevytvořili ani tak.

Slavia mohla vyhrát i vyšším rozdílem. Už v prvním poločase dostal dobrou přihrávku za obranu Škoda, ale zahnal se ze střeleckého úhlu a pod nohy mu skočil brankář Bičík.

Krátce nato běžel sám na Bičíka také Zmrhal, jenž soupeřova brankáře přeloboval, ale na poslední chvíli před brankovou čárou odvrátil Costa. Z další střely v závěru prvního poločasu však už slavil svůj první gól v sezoně.

UDÍLENÍ POKYNŮ. Slávistický kouč Dušan Uhrin gestikuluje během utkání.
BOUŘE V HLEDIŠTI. Slavističtí fanoušci na tribuně stadionu v Edenu.

Ve druhém poločase mohli zvýšit vedení Štohanzl nebo Jablonský, ale proti oběma zasáhl dobře brankář Bičík.

Jeho spoluhráči se v tu dobu měli hnát za vyrovnáním, ale situaci jim kromě bezchybné obrany Slavie komplikovali také sparťanští fanoušci. Ti vytrvale vhazovali dělobuchy a další předměty na hrací plochu, i když zdržování v té chvíli vyhovovalo spíš Slavii...

Červenobílí tak už jednobrankový náskok udrželi a v Edenu vypukla velká párty na oslavu nad odvěkým rivalem. Zato sparťané museli poprvé v sezoně skousnout porážku.

Slavia Praha - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 45.+1 Zmrhal. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, J. Paták. ŽK: Souček, Mikula, Milan Škoda, Zmrhal, Berkovec - Frýdek, Costa, Brabec. Diváci: 17.663.

Slavia: Berkovec - Mikula, Latka, Deli, T. Jablonský - Souček, Zmrhal - Voltr (90.+4 Bílek), Kenija (90. Frydrych), Štohanzl (70. M. Černý) - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Sparta: Bičík - Frýdek, Holek, Costa, Hybš (46. Brabec) - Jiráček (75. Konaté) - Dočkal, Matějovský, Hušbauer (46. Fatai), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.