Derby pražských S skončilo 1:1. Videorozhodčí nesprávně odvolal penaltu pro Slavii

20:10aktualizováno  22:55
PRAHA - 291. derby pražských S v rámci 28. kola Fortuna ligy skončilo smírně 1:1. Domácí Slavia přitom přišla v prvním poločase o možnost zahrávat pokutový kop, jelikož původně nařízenou penaltu videorozhodčí doporučil zrušit a potrestat „faulovaného“ Josefa Hušbauera za simulování. K penaltě však mělo dojít, protože se jednalo o faul.

Tomáš Souček (nahoře) v hlavičkovém souboji s Guélorem Kangou. foto: ČTK

Jablonec otočil zápas s Duklou a na Spartu ztrácí už jen pět bodů

Domácí poslal v Edenu do vedení ve 20. minutě Tomáš Souček, ale v 53. minutě srovnal Srdjan Plavšič. Souboj odvěkých rivalů skončil nerozhodně potřetí za sebou.

Slavia, která ve čtvrtek prohrála 0:1 v úvodním čtvrtfinále Evropské ligy s Chelsea, v lize doma podruhé za sebou remizovala 1:1 a její náskok v čele tabulky na druhou Plzeň se snížil na pět bodů.

Červenobílí nevyužili šanci definitivně si zajistit triumf v základní části před blížící se nadstavbou a zatím nepřekonali své bodové maximum v jedné sezoně z ročníku 1995/96.

Srdjan Plavšič (vlevo) v hlavičkovém souboji s Michalem Frydrychem.

Sparta na třetím místě tabulky dál ztrácí na Slavii 15 bodů a na Plzeň pak 10 bodů. Před čtvrtým Jabloncem má náskok šesti bodů.

„Kdyby nám někdo na začátku sezony řekl, že budeme mít po 28. kole pětibodový náskok, byli bychom nadšeni. Máme vše ve svých rukách. Samozřejmě jsme dva body ztratili, hráli jsme doma. Pokud ale budeme podávat takové výkony, uhrajeme si potřebné body. Je to jen o nás,“ uvedl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Slavia - Sparta 1:1

Branky: 20. Souček - 53. Plavšič. Rozhodčí: Hrubeš - Moláček, Caletka - Franěk (video). ŽK: Frydrych, Hušbauer, Masopust - Štetina, Kanga, Nita. Diváci: 19.370 (vyprodáno).
Slavia: Kolář - Frydrych (79. Van Buren), Ngadeu, Deli, Bořil - Souček, Král - Masopust, Hušbauer, Zmrhal (73. Stoch) - Škoda.
Sparta: Nita - Zahustel, Štetina, Costa, Hanousek - Hložek, Kanga, Sáček (77. Čivič), Frýdek, Plavšič (90. Karlsson) - Tetteh (61. Drchal).

Spartě i nadále scházel zraněný režisér hry Dočkal. Slavistický trenér nechal v úvodu jen na lavičce nejlepšího střelce Stocha a pravý obránce Coufal nebyl ani mezi náhradníky.

V Edenu se od úvodu hrál hodně vyhecovaný zápas plný tvrdých zákroků a také sporných situací. První přišla hned ve 12. minutě.

Domácí Hušbauer postupoval sám na Nitu, udělal gólmanovi kličku a upadl. Sudí Hrubeš nejprve nařídil penaltu, ale po přezkoumání situaci na videu pokutový kop odvolal a dal záložníkovi červenobílých žlutou kartu.

„Jasná penalta a jasná červená karta. Nebylo o čem. Nevím, proč ji nepískl. Byl tam jasný kontakt, šel bych sám. Přijde mi to úsměvné, komedie,“ řekl Hušbauer.

„Ze dvou dostupných záběrů (videorozhodčího) jsem neviděl, že by došlo k podražení. Po utkání, kdy jsem viděl záběr, který jsme bohužel neměli k dispozici pro danou situaci, tak k podražení Hušbauera došlo a pokutový kop měl být nařízen,“ řekl Hrubeš České televizi.

Rozhodčí Karel Hrubeš odvolává penaltu po faulu na Josefa Hušbauera.

Ve 20. minutě už slávisté vedli. Na rohový kop si naskočil Souček, který ve čtvrtek kvůli karetnímu trestu nehrál proti Chelsea, a hlavou otevřel skóre. Reprezentační záložník se po rohu trefil i v podzimním derby při remíze 2:2 na Spartě.

„My jsme se připravovali na to, že nesmíme udělat hodně standardek, věděli jsme, že mají výškovou převahu. A z prvního rohu jsme inkasovali gól po individuální chybě stejně jako v našem domácím zápase, kdy jsme vedli 2:1,“ uvedl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Ve 28. minutě se domácí opět dožadovali penalty, Hrubeš ale ani po zhlédnutí záběrů na videu Zahustelův zákrok na Součka jako faul neposoudil. Ve 40. minutě mohl srovnat Sáček, hlavičkou po centru zblízka však trefil jen Koláře.

Do druhého poločasu vstoupila lépe Slavia. Škoda ve 47. minutě vystihl špatnou malou domů od Frýdka, ale sám před Nitou se neprosadil. Poté pálil vedle Král.

V 53. minutě Sparta srovnala. Po odvráceném rohu napřáhl za vápnem Plavšič a ranou pod břevno, která zaplavala, překonal Koláře. Srbský záložník, jenž nastoupil v lize na jaře poprvé od začátku, se v nejvyšší soutěži trefil poprvé od listopadu.

Srdjan Plavšič (uprostřed) se raduje z gólu s Martinem Frýdkem a Guélorem...
Tomáš Souček se raduje z gólu do sítě Spartě.

„Dávám málo gólů, ale když se trefím, je to hezké. Byla to vteřinka, kdy jsem to trefil levačkou. Věděl jsem, že to jde do branky. Mám radost, že jsem se dnes trefil,“ uvedl Plavšič.

Slavia si chtěla vzít vedení zpět, ale v 84. minutě Škoda po Stochově centru minul a v nastavení pak Král trefil břevno. Vyhecovaný duel po závěrečném hvizdu skončil strkanicí mezi hráči.

Oba celky se utkají ještě 24. dubna v semifinále domácího poháru a poté v nadstavbě ligy. „Celkově to byl spíš boj než nějaká velká hra. Z pohledu závěru jsem spokojený, že jsme tu bod uhráli,“ uvedl Ščasný.