Denver ukončil sedmnáctizápasovou šňůru výher Clippers

9:57
WASHINGTON - Basketbalisté Los Angeles Clippers našli po 17 zápasech v NBA přemožitele. Rekordní klubovou šňůru druhého nejlepšího celku ligy ukončil v úterý Denver, který doma zvítězil 92:78. Série Clippers byla v zámořské soutěži nejdelší od zimy 2008, kdy Boston vyhrál od poloviny listopadu do konce prosince devatenáctkrát za sebou.

Basketbalista Denveru Nuggets Kenneth Faried (vpředu) foto: ČTK

"Byli jsme dneska všichni o krok pomalejší. Ale cestou domů nebudeme v letadle brečet, nenecháme se zlomit," řekl Blake Griffin, který si proti Denveru připsal jen 12 bodů, což bylo nejvíce z celého mužstva. Nuggets rovněž neměli žádného "super" střelce, ale hned šest jejich hráčů se dostalo na dvouciferný počet bodů. Clippers padli po 36 dnech, obrana soupeře je udržela na 78 bodech.

Tým s nejlepší bilancí v NBA proměnil pouze pět trojek z 28 pokusů a jen 13 z 29 trestných hodů. "Že se nám povedlo sedmnáctkrát zvítězit, je super, ale to Denver vůbec nezajímalo. Mrzí nás jen dnešní prohra, konec šňůry neřešíme," řekl rozehrávač Clippers Chris Paul. Další série, i když výrazně kratší, skončila ve Washingtonu. Předloňští mistři NBA z Dallasu po šesti prohrách zabrali na půdě nejhoršího týmu ligy.

Washington sice vedl ve druhé čtvrtině až o 14 bodů, ale na konci třetí už měl dvanáctibodový náskok Dallas. Domácí v úvodu zápasu těžili z týmového výkonu podpořeného útočnými doskoky, ale pak se vrátili k individuálnějšímu pojetí hry. Lídry Mavericks byli brzy šestatřicetiletý veterán Vince Carter s 23 body a uzdravená opora Dirk Nowitzki, který se po podzimní operaci kolena dostává do formy. Společně dovedli Dallas k výhře 103:94.

Veselý odehrál za Washington 16 minut, spíš bránil

Jan Veselý odehrál za poražené 16 minut a ze dvou dvoubodových střel proměnil jednu - smečí obouruč po nahrávce Sheldona Macka. Většinou měl na starost právě obranu Nowitzkého. Doskočil také čtyři míče. "Probudili jsme zvíře," prohlásil Veselého spoluhráč Nene o Nowitzkém, nejužitečnějším hráči finále NBA z června 2011 proti Miami.

Německý lídr po operaci kolena přispěl ke své první výhře 11 body, během odehraných 17 minut mířil ze sedmi pokusů na koš pětkrát přesně. "Nowitzki až doteď neskóroval, proč dneska najednou ano? Asi že byl Nový rok," dodal Nene. Los Angeles Lakers podlehli na své palubovce Philadelphii 99:103. Domácím nestačilo ani 36 bodů Kobeho Bryanta, hvězdou utkání byl tentokrát hostující rozehrávač Jrue Holiday, jenž dovedl svůj tým k výhře 26 body a deseti asistencemi.

New York Knicks nestačili na Portland (100:105), byť Carmelo Anthony nastřílel 45 bodů a do sestavy se po zranění vrátil Amaré Stoudemire. Náhradník J.R. Smith dal 28 bodů, ale zbytek týmu se neprosadil. Zato Portlandu zahrála výborně základní pětka, hned čtyři hráči z ní nastříleli 18 a více bodů.

Výsledky NBA

Denver - LA Clippers 92:78
Detroit - Sacramento 103:97
LA Lakers - Philadelphia 99:103
New Orleans - Atlanta 86:95
New York - Portland 100:105
Washington - Dallas 94:103 (za domácí Veselý 2 body, 4 doskoky)

3. Portland 30 16 14 53,3
4. Minnesota 27 14 13 51,9