Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Demonstrace síly. Hamilton suverénně opanoval Monzu a ujal se vedení v MS

15:29
Monza - Britský pilot Lewis Hamilton z Mercedesu vyhrál Velkou cenu Itálie formule 1 a poprvé v sezoně převzal vedení v mistrovství světa. Z první příčky sesadil dnes třetího Sebastiana Vettela z Ferrari, kterého porazil o propastných 36 sekund. Sedm závodů před koncem tak před německým jezdcem vede průběžné pořadí o tři body.

Lewis Hamilton projíždí cílem GP Itálie na legendárním okruhu v Monze. foto: Reuters

Trojnásobný mistr světa si dojel pro druhý triumf za sebou a celkově si připsal šesté vítězství v sezoně. Bez jediného zaváhání na trati ho vybojoval den po zisku rekordní 69. pole position v kariéře. Hamilton vyhrál s náskokem 4,5 sekundy před týmovým kolegou Valtterim Bottasem, v Monze se radoval z triumfu už počtvrté po letech 2012, 2014 a 2015.

Vettelovi na startu patřila po nepovedené kvalifikaci v dešti až šestá pozice, ale postupně se prokousával polem a v osmém kole už byl třetí. Ztráta čtyřnásobného šampiona na vedoucího Hamiltona i druhého Bottase přesto narůstala téměř po vteřině za kolo a v polovině závodu ztrácel na první místo 23 sekund.

Vystoupení Ferrari na domácí trati, kde navíc italská stáj slavila 70 let od založení, nevylepšil ani Kimi Räikkönen. Finský pilot obsadil stejně jako v kvalifikaci pátou příčku, když se před něj ještě dostal Daniel Ricciardo. Australský pilot Red Bullu přitom kvůli penalizaci za výměnu součástek odstartoval až z 16. místa.

Naopak dál se trápí druhý jezdec Red Bullu Max Verstappen. Po startu se sice z 13. pozice dokázal dostat až na osmou příčku, po kolizi ale musel ve čtvrtém kole do boxů pro nové přední kolo a propadl se na poslední místo. Nizozemský jezdec, který nedokončil šest z dosavadních 13 závodů, nakonec skončil desátý.

Velká cena Itálie byla pro formuli posledním evropským závodem v sezoně. Další Grand Prix je na programu za dva týdny v Singapuru.

Mistrovství světa vozů formule 1

Velká cena Itálie v Monze: 1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:15:32,310 hod. (prům. rychlost: 243,627 km/h), 2. Bottas (Fin./Mercedes) -4,471, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -36,317, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -40,335, 5. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:00,082, 6. Ocon (Fr./Force India) -1:11,528, 7. Stroll (Kan./Williams) -1:14,156, 8. Massa (Braz./Williams) -1:14,834, 9. Pérez (Mex./Force India) -1:15,276, 10. Verstappen (Niz./Red Bull) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Hamilton 238 b., 2. Vettel 235, 3. Bottas 197, 4. Ricciardo 144, 5. Räikkönen 138, 6. Verstappen 68, 7. Pérez 58, 8. Ocon 55, 9. Sainz (Šp./Toro Rosso) 36, 10. Hülkenberg (Něm./Renault) 34.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 435, 2. Ferrari 373, 3. Red Bull 212, 4. Force India 113, 5. Williams 55, 6. Toro Rosso 40, 7. Haas 35, 8. Renault 34, 9. McLaren 11, 10. Sauber 5.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...