Debakl se neopakoval. Plzeň bojovala, přesto s Bayernem prohrála 0:1

20:30aktualizováno  6. listopadu 0:05
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně prohráli v utkání 4. kola Ligy mistrů s obhájcem trofeje Bayernem Mnichov 0:1. Západočeši potrápili nejlepší tým současnosti mnohem více než před dvěma týdny, kdy podlehli v Německu 0:5, výkon na hranici možností přesto na první body do tabulky skupiny D nestačil. Zápas rozhodl v 65. minutě střídající Chorvat Mandžukič.

Fotbalista Plzně Pavel Horváth (vpravo) a Rafinha z Bayernu Mnichov foto: Mafra - Michal Šula

Hlasy trenérů po utkání

Pavel Vrba (Plzeň)
"Jsem rád, že jsme ukázali tu pravou tvář Plzně a byli výrazně aktivnější než před 14 dny v Mnichově, kde to pro nás bylo až nedůstojné a odehráli jsme tam jeden z nejhorších zápasů v pohárech. Z toho zápasu jsme se hodně ponaučili a možná jsme tou aktivitou Bayern trochu zaskočili. V prvním poločase měl Dan Kolář šanci, to byla hezká akce, která mohla skončit v síti. Možná nám chybělo i trošku štěstí ve finální fázi. V úvodu tam byla hraniční situace s Teclem ve vápně, pak jsme ve druhé půli měli dvě situace, kdy jsme mohli Bayern překvapit. Těší mě, že jsme dokázali se soupeřem, který patří k nejlepším na světě, odehrát takovouhle partii. Věřím, že nás to povzbudí do dalších zápasů. Byl bych rád, kdybychom v takových výkonech pokračovali. Věřím, že ho zopakujeme v prosinci proti CSKA Moskva v souboji o třetí místo, které by pro nás bylo velmi pozitivní."

Josep Guardiola (Bayern)
"Diváci si určitě mysleli, že po předchozím výsledku 5:0 to bude jednoduché. Ale v Lize mistrů je každé utkání velice nebezpečné a dnešní nebylo výjimkou. Věděli jsme, že když se hrají dva zápasy se stejným soupeřem, nikdy nejsou stejné. Když Plzeň prohrála 0:5, znamenalo to, že se budou na další utkání soustředit mnohem víc, že budou chtít uhrát lepší výsledek. Na to jsme se připravovali, věděli jsme, že Plzeň má výborné mužstvo. V druhém poločase jsme byli schopni vytvořit si dost šancí a bylo to zajímavé. Jsem rád, že jako jediný tým máme ze čtyř zápasů plný počet dvanácti bodů. Z vyrovnání rekordu v počtu výher by byl šťastný každý trenér, platí to i pro mě. Doufám, že nás to nakopne a že budeme schopni tento rekord ještě vylepšit v dalším utkání v Moskvě. Zásluhu na tom nese i předešlý trenér Jupp Heynckes."

"Ukázali jsme tu pravou tvář Plzně. Těší mě, že jsme dokázali se soupeřem, který patří k nejlepším na světě, odehrát takovouhle partii. Věřím, že nás to povzbudí do dalších zápasů," řekl kouč Pavel Vrba. Bayern devátým triumfem v LM po sobě vyrovnal rekord Barcelony a zajistil si postup. "Z vyrovnání rekordu by byl šťastný každý trenér, platí to i pro mě. Doufám, že nás to nakopne a že budeme schopni tento rekord ještě vylepšit v dalším utkání v Moskvě. Zásluhu na tom nese i předešlý trenér Jupp Heynckes," uvedl kouč Josep Guardiola. Do vyřazovací fáze jde i Manchester City po výhře 5:2 nad CSKA Moskva.

Plzeň má stále šanci na třetí místo, na ruský celek dál ztrácí tři body. V dalším kole se představí 27. listopadu v Manchesteru. Plzeňský kouč Vrba zvolil ofenzivnější rozestavení než před dvěma týdny v Mnichově a nasadil stejnou sestavu jako v pátek při ligové výhře 6:1 nad Jabloncem, tedy na levé straně zálohy Ďuriše a na hrotu Tecla. Viktoria začala odvážněji než v Německu a v úvodních minutách byla dokonce aktivnější. Už po třech minutách upadl ve vápně Tecl, sudí ale zůstal klidný. "Byla to hraniční situace," podotkl Vrba. V Allianz Areně Plzeňští ani jednou nevystřelili na branku, v domácí odvetě ale prověřil Neuera už po šesti minutách Ďuriš.

O pět minut později měl první gólovou šanci německý šampion. Götze nabil Schweinsteigerovi a ten přízemní střelou trefil zadní tyč. Bayern sice podle očekávání častěji držel míč, ale Viktoria zdaleka nebránila v tak hlubokém bloku jako v Německu a navíc vyrážela do brejků. V polovině první půle nadobro ztratila ostych z favorizovaného soupeře a deset minut před pauzou se dostala do své největší šance. Horváth z levé strany zacentroval do vápna a Kolář namířil hlavičku metr nad břevno.

"Z prvního zápasu jsme se hodně poučili. Byli jsme výrazně aktivnější a možná Bayern i zaskočili. V Mnichově hrál jen Kozáčik, dnes se k němu přidali další hráči. Matúš tím sebevědomím nakazil další," uvedl Vrba. Bavorský gigant, který prohrál jen v úvodu sezony v německém Superpoháru, se zdál zaskočený a poprvé v této sezoně LM nešel v poločase do kabin s vedením. Po změně stran Bayern, jemuž chyběl zraněný Robben, výrazně přidal. Ve 49. minutě si Lahm narazil s Müllerem, za překonaným Kozáčikem ale zachránil Čišovský. Plzeňské naděje držel Kozáčik, který v 56. minutě vychytal únik Ribéryho ze strany.

Mnichovanům začalo hrozit, že teprve počtvrté v sezoně nevyhrají a kouč Guardiola poslal na hřiště čerstvé Martíneze a Mandžukiče. A k tomuto tahu si mohl brzy gratulovat. Chorvatský kanonýr byl na trávníku šest minut, když ho Západočeši nechali po Lahmově centru volného na zadní tyči a Kozáčik se na jeho hlavičku natahoval marně. "Věděli jsme, že když se hrají dva zápasy se stejným soupeřem, nikdy nejsou stejné. Když Plzeň prohrála 0:5, znamenalo to, že se budou na další utkání soustředit mnohem víc. To jsme čekali," uvedl Guardiola.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Plzeň nesložila zbraně a suverénně nejlepší výkon sezony korunovala závěrečnou snahou o vyrovnání. Blízko k němu měl v 76. minutě Tecl, jemuž chyběl krok, aby sám před Neuerem zasáhl Petrželovu přihrávku. Pak upadl v souboji s Contentem Ďuriš, ale penalta se nepískala. Plzeňské naděje na bod poté několikrát zachránil Kozáčik, blýskl se především proti Götzemu. Bayern se tak musel o tři body nečekaně strachovat až do konce. "Jediné, co tomu chybělo, je ten bod. Myslím, že máme být na co pyšní," podotkl brankář Kozáčik, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Plzeň - Bayern Mnichov 0:1 (0:0)

Branka: 65. Mandžukič. Rozhodčí: Lahoz - Devis, Rodriguez (všichni Šp.). ŽK: Hubník, Kolář, Horváth (všichni Plzeň). Diváci: 11.360.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Procházka, Čišovský, Hubník (75. Řezník) - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář, Ďuriš (84. Pospíšil) - Tecl (87. Bakoš). Trenér: Vrba.
Bayern: Neuer - Rafinha, Van Buyten, Contento, Alaba - Lahm - Götze (87. Weiser), Schweinsteiger (59. Martínez), Kroos, Ribéry - Müller (59. Mandžukič). Trenér: Guardiola.