Historický debakl od Austrálie. Čeští fotbalisté dostali v přípravě potupnou čtyřku

14:50
ST. Pölten - Tak tohle je potupa. Čeští fotbalisté utrpěli v přípravném zápase v Rakousku debakl 0:4 od Austrálie, která se připravuje na světový šampionát v Rusku. O čtyři branky prohrála česká reprezentace vůbec poprvé ve své historii. Naposledy prohrála o čtyři branky ještě jako Československo v roce 1985 s tehdejším týmem západního Německa.

Přátelský zápas ČR - Austrálie. Zleva Matthew Leckei a Aaron Mooy z Austrálie a čeští reprezentanti Jan Kopic a Josef Hušbauer. foto: ČTK

Íránci se zlobí. Řekové jim těsně před MS odřekli zápas, protože nechtěli hrát v Turecku

Australský účastník blížícího se mistrovství světa byl přesnější v kombinaci, navíc mu pomohli chybující čeští stopeři Tomáš Kalas a Jakub Jugas, který si dal i vlastní branku.

Dvakrát se prosadil Mathew Leckie. Trefil se také Andrew Nabbout.

Austrálie vyhrála nad ČR či Československem poprvé v historii a poprvé od září 2016 uspěla mimo domácí hřiště.

Šanci na nápravu budou mít Češi ve středu. Opět v Rakousku sehrají zápas s Nigérií, pro kterou to bude generálka na MS, zatímco pro český tým poslední příprava před podzimní Ligou národů.

Přátelské utkání Belgie vs. Česko: český trenér Karel Jarolím.
San Marino - ČR, utkání skupiny C kvalifikace MS 2018 ve fotbale, 26. března v...

Češi nastoupili v ofenzivní sestavě s cílem vysoko napadat australskou rozehrávku, ale svěřenci nizozemského kouče Berta van Marwijka velmi dobře kombinovali a často z presinku utekli.

Zejména po své levé straně několikrát nebezpečně zaútočili, jenže česká obrana v čele se stoperem Kalasem byla připravená.

Na druhé straně byl hodně aktivní nejlepší hráč domácí ligy Kopic, který často z levé strany sbíhal až na hrot na pasy za obranu.

Po jednom z nich se dostával do šance, ale stoper Sainsbury ho stačil zablokovat. V další šanci Kopic neprostřelil vybíhajícího brankáře Ryana.

Ve 21. minutě Hušbauer vracel míč před branku, dostal se až k Barákovi, ten však z úhlu přestřelil.

Naopak ve 32. minutě vyšla Austrálii skvělá kombinační akce. Risdonův přetažený centr vrátil do malého vápna Kruse a před Leckiem už byla odkrytá branka. Brankář Koubek neměl šanci gólu zabránit.

Češi se snažili s výsledkem něco udělat, ale těžko se dostávali do šancí. Nepomohlo ani poločasové přesunutí Schicka na hrot místo Krmenčíka, protože většina akcí končila už v předfinální fázi.

Naopak v 54. minutě stoper Jugas hlavičkoval jen k rozběhnutému Nabboutovi a útočník japonské Urawy nabídkou nepohrdl. Po zemi propálil Koubka podruhé.

V 72. minutě Kalas riskantní rozehrávkou založil brejk soupeře, na jehož konci Leckie zasekl Jugasovi a střelou skrz jeho nohy zamířil přesně k bližší tyči. Koubek si na míč sáhl, v cestě do branky mu však nezabránil.

A smolný den české obrany dokonal Jugas vlastním gólem, když za Koubkova záda tečoval střílený centr. Alespoň čestný zásah mohli zaznamenat Novák či Sýkora, v šancích ale neuspěli.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...