Davis Cup: Češi v pěti setech padli se světovými jedničkami. Francouzi vedou 2:1

11:30aktualizováno  15:15
TŘNEC - Lukáš Rosol a Radek Štěpánek podlehli ve čtvrtfinále Davis Cupu světovým jedničkám Nicolasi Mahutovi a Pierreu-Huguesu Herbertovi z Francie 2:3 na sety a čeští tenisté tak prohrávají před nedělním programem s tenisty „galského kohouta“ 1:2 na zápasy.

Češi na světové jedničky nestačili. foto: ČTK

V první nedělní dvouhře by měly od 13:00 nastoupit jedničky týmů Jiří Veselý a Jo-Wilfried Tsonga a za případného nerozhodného stavu Rosol a Lucas Pouille.

Po ztracené čtyřhře a nepříznivém stavu 1:2 čeští tenisté naposledy zvítězili v daviscupovém utkání v roce 1997 doma proti Indii. Pokud se jim nepodaří zápas otočit, prohrají s Francií na domácí půdě poprvé po devadesáti letech.

Lukáš Rosol a Radek Štěpánek proti Nicolasi Mahutovi a Pierreu-Huguesu...

„Sehráli jsme fantastické utkání proti nejlepšímu páru světa. Tohle asi nikdo nečekal, nechali jsem na kurtu všechno, ale bohužel jsme byli v elektrizující skvělé atmosféře o game kratší,“ řekl Štěpánek v rozhovoru na kurtu České televizi.

Francouzi získali všech šest brejků při podání Rosola. „Bohužel mi servis tolik neletěl. Rytmus jsem našel až v koncovce pátého setu. Škoda, že nám to nevyšlo,“ litoval Rosol.

ČR - Francie 1:2 po druhém dnu

(čtvrtfinále tenisového Davisova poháru v Třinci)

Čtyřhra: Rosol, Štěpánek - Herbert, Mahut 1:6, 6:3, 3:6, 6:4, 4:6.

„Viděli jsme fantastický debl, klobouk dolů před klukama, protože hráli s nejlepším párem světa, ale prohráváme jedna dva,“ konstatoval kapitán Jaroslav Navrátil.

Rosol nastoupil místo původně nahlášeného Adama Pavláska, který měl od pátku problém se zády, a zřejmě se na něm projevila únava z páteční pětisetové výhry nad Tsongou. Jeho servis nebyl tak řízný a Francouzi mu ho v první sadě dvakrát prorazili. Štěpánek zase pokazil pár volejů i jednu smeč a první set Češi rychle ztratili.

Český pár se v úvodu na dvorci často hledal, zatímco vítězové Wimbledonu Herbert s Mahutem, kteří letos prohráli jen třikrát z 32 zápasů, působili jistě. Opírali se o přesný servis a z returnu dostávali domácí dvojici pod tlak a nutili je chybovat.

Druhý set ale začali Češi lépe a po vítězném returnu Štěpánka měli brejkbol. Ten na 2:0 proměnili a český veterán tanečkem rozbouřil halu. Rosol se ale dál trápil na servisu a o podání přišel na 4:3. S „pomocí“ přispěchal Herbert, který udělal dvě dvojchyby po sobě, zkazil smeč a po brejku set doservíroval Štěpánek.

Lukáš Rosol a Radek Štěpánek proti Nicolasi Mahutovi a Pierreu-Huguesu Herbertovi.

Vzedmutí z druhého setu se ve třetím rozplynulo po další ztrátě servisu Rosola. A když si tentýž hráč neudržel podání ani na začátku čtvrté sady, nevypadalo to ani trochu dobře. V koncovce ale znovu nezvládl situaci daviscupový premiant Herbert a po jeho dvou dvojchybách bylo srovnáno na 4:4. Pak odvrátil Štěpánek tři brejkboly a po zisku Mahutova servisu bylo srovnáno na 2:2 na sety.

Kapitán Navrátil vyskočil z lavičky a povzbuzoval opět ne úplně plné ochozy k hlasitější podpoře. Euforie z vynucené rozhodující sady ale zvadla hned v první hře, jelikož Rosol čistou hrou přišel už pošesté v zápase o podání. Tentokrát už byli soupeři při svém servisu neomylní a Herbert zápas ukončil čistou hrou.