Dařilo se basketbalistkám USK, Brňanky prohrály

19:55aktualizováno  20:30
PRAHA - Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály středeční zápas Evropské ligy v Kaunasu 80:70 a v třetím utkání se dočkaly prvního triumfu v soutěži v nové sezoně. České mistryně sehrají další duel příští čtvrtek ve Valencii.

Vpravo Farhiya Abdiová z Brna, vlevo Michelle Grecová z Taranta foto: ČTK

Tým kouče Lubora Blažka odčinil porážky z prvního utkání v Bourges a minulého domácího nezdaru s Galatasarayem Istanbul. Vysokoškolačky se tentokrát vyvarovaly zaváhání z určitých pasáží zápasů, které je stály lepší výsledek v prvních dvou duelech, a v Kaunasu od začátku držely vývoj utkání ve svých rukou.

Střelecky se blýskla hlavně Frida Eldebrinková, autorka 20 bodů. Švédská reprezentantka si připsala i důležitou trojku čtyři a půl minuty před koncem, kdy Kaunas stále držel naději na obrat a ztrácel na USK osm bodů.

Kaunas - USK Praha 70:80 (14:21, 30:43, 47:56)

Nejvíce bodů: Pilypaitisová 22, Kemezysová 11, Kuktieneová 9 - F. Eldebrinková 20, Montaňanová 16, Miltonová-Jonesová 13, Vítečková 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/17 - 20/13. Trojky: 7:5.

Po zásahu Eldebrinkové, které sekundovala další letní posila Montaňanová, se náskok pražského týmu znovu navýšil na dvouciferné číslo a hostující celek i díky tomu měl poklidnější koncovku.

V ní už nedopustil kolaps jako před týdnem s Galatasarayem, kdy mu nestačilo ani vedení o sedm bodů čtyři minuty před koncem. Pražanky dnes závěr zvládly, i když se musely obejít bez vyfaulované pokošové opory Miltonové-Jonesové.

Basketbalistky Brna prohrály v Evropské lize s Tarantem

Basketbalistky Friska Brno prohrály v třetím kole Evropské ligy ve skupině C na domácí palubovce s italským Tarantem 59:66. České vicemistryně si připsaly už třetí prohru v soutěži. Navzdory porážce držely se soupeřkami po většinu utkání krok, doplatily ale na chvilkový výpadek v třetí čtvrtině, který Italky pohotově využily dvanáctibodovou šňůrou k otočení výsledku.

Na rozdíl od předcházejících dvou nevydařených vystoupení v Evropské lize začaly tentokrát Brňanky soustředěně. Snažily se co nejméně chybovat a z jejich výkonu bylo patrné i vyšší herní nasazení. Také si po většinu prvního poločasu udržovaly nepatrný náskok, který však jejich soupeřky stačily vždy srovnat.

V úvodních minutách držela v brněnském týmu střeleckou taktovku americká pivotka Robinsonová, která jen za první čtvrtinu zaznamenala devět bodů. V koncovce i sbíráním míčů v podkošových soubojích ji doplňovala její krajanka Thomasová. Této dvojici dobře sekundovala Hejdová a střelecky se dařilo Abdiové.

Předností Taranta byla zejména výšková převaha. Projevovala se nejvíce v podkošových soubojích, kde hráčky Brna jen s velkou námahou bránily pivotky Vaughnovou a Godinovou. Impulzivní trenér Ricchini své svěřenkyně po každé větší chybě střídal a postupně protočil celou lavičku.

Tarant rozhodl dvanáctibodovou šňůrou

I když Brňanky hrály nápaditěji, v jejich kombinační souhře místy skřípala finální přihrávka, což se projevovalo zbytečnými ztrátami míčů. Několikrát si hráčky Friska vybojovaly čtyřbodový náskok, který ale po nedorozuměních v obraně zase lehce ztratily. Ještě necelých šest minut po změně stran si udržovaly brněnské basketbalistky nepatrnou převahu. Ovšem chvilkový výpadek celého týmu proložený ztrátami míčů a nepřesnou koncovkou dal závěru zápasu jednoznačnou podobu. V 26. minutě vedly české vicemistryně 39:35, následná dvanáctibodová šňůra Taranta ale hodně zacloumala psychikou nezkušeného brněnského týmu.

Bojovností se hráčky Brna ještě vrátily do zápasu a na chvíli snížily náskok soupeřek na rozdíl pouhých dvou bodů. Výpadek z třetí čtvrtiny už ale nenapravily.

Frisco Brno - Taranto 59:66 (18:18, 31:31, 43:47)

Nejvíce bodů: Robinsonová 15, Abdiová a Thomasová po 14, Hejdová 10 - Vaughnová 16, Sottanaová 13, Godinová 12, Dačičová 10. Rozhodčí: Den Heuvel (Niz.), Elis (Brit.), Larsen (Dán.). Trestné hody: 17/13 - 20/17. Fauly: 15:18. Trojky: 2:1. Diváci: 650.