Darida se poprvé trefil v bundeslize a pomohl Freiburgu k první výhře

17:47aktualizováno  20:43
BERLÍN - Český záložník Vladimír Darida zaznamenal při svém druhém bundesligovém startu první gól v německé soutěži za Freiburg, kterému pomohl k výhře 3:0 nad Norimberkem. Bayern Mnichov, který v úterý odehraje duel základní skupiny Ligy mistrů v Plzni, zdolal v 11. kole fotbalisty Hoffenheimu 2:1. Obhájce titulu neprohrál v bundeslize 36. utkání za sebou a vyrovnal rekord Hamburku z let 1982-83.

Fotbalista Freiburgu Vladimír Darida foto: ČTK

Německá fotbalová liga - 11. kolo

Braunschweig - Leverkusen 1:0 (81. Kumbela)

Hamburk - Mönchengladbach 0:2 (23. a 63 Kruse)

Hertha Berlín - Schalke 0:2 (26. Szalai, 90.+4 Draxler)

Hoffenheim - Bayern Mnichov 1:2 (34. Süle - 39. Mandžukič, 75. Müller)

Norimberk - Freiburg 0:3 (57. Klaus, 79. Darida, 89. Mehmedi)

Eintracht Frankfurt - Wolfsburg 1:2 (36. Meier - 2. vlastní Anderson, 82. Arnold)

Darida, který kvůli zhmožděné levé noze netrénoval a jeho dnešní start byl nejistý, se na hřiště dostal čtvrt hodiny před koncem a hned za čtyři minuty se krásně trefil levačkou zpoza pokutového území. Freiburg v té době již vedl 1:0 díky zásahu Felixe Klause, v 88. minutě pak navýšil skóre Admir Mehmedi. Freiburg, na jehož lavičce zůstal záložník Václav Pilař, získal první vítězství v sezoně a svého soupeře, který na výhru naopak dál čeká, přeskočil v tabulce. Oba týmy nicméně zůstávají na sestupových příčkách. Za Norimberk odehrál celý zápas záložník Adam Hloušek, útočník Tomáš Pekhart se na hřiště nedostal.

Trenér Freiburgu Christian Streich, jehož svěřenci budou hrát 28. listopadu Evropskou ligu v Liberci, dnes nasadil sestavu: Baumann - Sorg, Höhn, Ginter, Günter - Schuster - Klaus, Fernandes, Mehmedi (89. Höfler), Schmid - Freis (79. Darida). Další úspěch Bayernu se nerodil jednoduše. Úřadující šampion a vítěz Ligy mistrů venku prohrával od 34. minuty, kdy brankář Manuel Neuer podběhl centr z rohu a skóre otevřel Nicklas Süle. Už za pět minut ale vyrovnal Mario Mandžukič, který šťastně tečoval přímý kop Francka Ribéryho. Až v 75. minutě rozhodl Thomas Müller.

Rekordní je i vstup Bayernu do sezony pod novým trenérem Pepem Guardiolou. Bavorský klub nejdéle vydržel v soutěži bez porážky úvodních deset kol v roce 1968 pod Brankem Zebecem, bývalý úspěšný kouč Barcelony však natáhl se svými svěřenci sérii už na jedenáct duelů. Guardiola nasadil sestavu: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martínez - Müller, Götze (79. Rafinha), Schweinsteiger, Ribéry - Mandžukič (64. Kroos).