Dánsko se dotáhlo na Čechy. Bulharsko v Itálii padlo

23:21
PRAHA - Fotbalisté Dánska vyhráli 2:1 na hřišti Malty a v tabulce skupiny B kvalifikace mistrovství světa bodově dostihli Českou republiku a Arménii. Kvůli horšímu skóre zůstávají za oběma konkurenty na páté příčce, bod za druhým Bulharskem. To prohrálo 0:1 v Itálii, která si upevnila vedení ve skupině.

Alberto Gilardino foto: Reuters

V dánském týmu si odbyl reprezentační premiéru jednadvacetiletý útočník Rasmus Falk, ale skóre otevřel už ve druhé minutě obránce Leon Andreasen. Malťané však soupeře potrápili a zásluhou beka Claytona Failly ještě před poločasem srovnali.

Krátce po pauze však hostům pomohl do vedení vlastní gól obránce Ryana Camilleriho. Dánové těsný náskok udrželi, k březnové výhře 3:0 v Olomouci přidali v tabulce teprve druhý triumf a vrátili se do hry o druhé místo tabulky.

Itálie neprohrála ani v sedmém zápase, proti Bulharsku jí na tři body stačila trefa Alberta Gilardina. Po přestávce úřadující vicemistry Evropy podržel brankář Gianluigi Buffon, který se zaskvěl hlavně zákrokem na brankové čáře ve 47. minutě proti Ivelinu Popovovi.

V utkání proti Rakousku se zapsal do historie německého fotbalu útočník Miroslav Klose. Když ve 33. minutě otevřel skóre, vstřelil ve 128. utkání svůj 68. gól v národním týmu a vyrovnal rekord Gerda Müllera. Legendárnímu kanonýrovi v letech 1966-1974 na stejný počin stačilo 62 zápasů. Němci vyhráli 3:0 a přiblížili se přímému postupu.

Jen remízu 0:0 v Gruzii uhrála Francie a po výhře Španělska 2:0 ve Finsku se jí vzdálila šance na přímý postup na šampionát do Brazílie. Nejpřekvapivějším výsledkem dnes je remíza Nizozemska, které v Estonsku vedlo už ve druhé minutě, ale nakonec až v nastavení z penalty Robina van Persieho vybojovalo remízu 2:2. Poprvé přišlo o body, ale skupinu D i tak vede o komfortních šest bodů.

Nedařilo se ani lídrovi skupiny G Bosně a Hercegovině, která po brance Viktora Pečovského 0:1 prohrála doma se Slovenskem. Premiéra tak vyšla novému kouči hostů Jánu Kozákovi, jeho svěřenci však ztrácejí na druhé Řecko i první Bosnu čtyři body.

Divoký duel v Severním Irsku, který domácí dohrávali v devíti a hosté v deseti, zvládlo Portugalsko. Díky hattricku Cristiana Ronalda z posledních 22 minut vyhrálo 4:2 a udrželo první místo v tabulce skupiny F před Ruskem.

I ve druhém zápase za Anglii se trefil útočník Rickie Lambert a pomohl "Albionu" k výhře 4:0 nad Moldavskem, díky které se svěřenci trenéra Roye Hodgsona dělí o vedení v "háčku" s Černou Horou, která remizovala s Polskem 1:1.

Bale seděl pouze na lavičce

Čerstvě nejdražší hráč světa Gareth Bale zůstal v duelu Walesu v Makedonii jen mezi náhradníky. Záložník, kterého si Real Madrid pořídil před týdnem z Tottenhamu za 100 milionů eur (2,57 miliardy korun), nehrál i kvůli zranění chodidla ostrý zápas od července. Z lavičky sledoval své spoluhráče, jak jen jednou stačili odpovědět na vedoucí gól soupeře a prohráli 1:2.

Ještě před začátkem zápasu Maďarska v Rumunsku bylo při výtržnostech zraněno sedm lidí. Fanoušci hostů v Bukurešti pyrotechnickými pomůckami poničili několik restaurací v centru města. Důležitý zápas skupiny D, na který dohlíželo 1900 policistů, vyhráli Rumuni 3:0 a svého soupeře vystřídali na druhém místě tabulky.

Kazachstán s českým trenérem Miroslavem Beránkem získal ve skupině C první vítězství. Doma ve druhé půli otočil duel s Faerskými ostrovy a vyhrál 2:1. Jejich soupeř zůstává bez bodu.

Utkání kvalifikace na MS 2014 ve fotbale:

Skupina A:

Makedonie - Wales 2:1 (1:1) Branky: 21. Tričkovski, 80. Trajkovski - 39. Ramsey z pen. Rozhodčí: Kever (Švýc.).

Srbsko - Chorvatsko 1:1 (0:0) Branky: 66. Mitrovič - 53. Mandžukič. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 75. Matič - 80. Simunič.

Skotsko - Belgie 0:2 (0:1) Branky: 38. Defour, 88. Mirallas. Rozhodčí: Tagliavento (It.).

ČR - Arménie 1:2 (0:1) Branky: 70. Rosický - 31. Mkrtčjan, 90.+2

Malta - Dánsko 1:2 (1:1) Branky: 38. Failla - 2. Andreasen, 52. vlastní Camilleri. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). ŽK: Agius, Briffa, Mintoff, Vella (všichni Malta).

Malta: Haber - Herrera (89. Cohen), Agius, Camilleri, Failla - Sciberras, Mintoff (775. Fenech), Briffa, Muscat, Schembri - Mifsud (
81. Vella). Trenér: Ghedin.

Dánsko: Andersen - Kjaer, Boilesen, Agger, Andreasen (72. Sloth) - Braithwaite (84. Fischer), Kvist, Jacobsen, Eriksen - Falk (46. Krohn-Dehli), Pedersen. Trenér: Olsen.

Itálie - Bulharsko 1:0 (1:0)
Branka:  38. Gilardino. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Sestavy: Itálie: Buffon - Abate (80. Maggio), Bonucci, Chiellini, Antonelli (66. Astori) - Motta, Pirlo, De Rossi - Candreva, Insigne (67. Giaccherini), Gilardino. Trenér: Prandelli.

Bulharsko: Michajlov - J. Minev, Bodurov, Ivanov, V. Minev - Djakov (75. Delev) - Nedělev, Manolev (54. Iliev), Gadžev, Popov - Tonev (61. Rangelov). Trenér: Penev.

Skupina C:

Kazachstán - Faerské ostrovy 2:1 (0:1) Branky: 50. Nurdauletov z pen., 63. Finončenko - 23. Benjaminsen. Rozhodčí: Casanova (San Marino).

Dublin: Irsko - Švédsko 1:2 (1:1) Branky: 22. Keane - 33. Elmander, 57. Svensson. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Německo - Rakousko 3:0 (1:0) Branky: 33. Klose, 51. Kroos, 88. Müller. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Skupina D:

Rumunsko - Maďarsko 3:0 (2:0) Branky: 2. Marica, 31. Pintilii, 88. Tanase. Rozhodčí: Undiano (Šp.).

Turecko - Andorra 5:0 (2:0) Branky: 35., 39. a 68. Bulut, 64. B. Yilmaz, 90.+4 Turan. Rozhodčí: Bindels (Luc.).

Estonsko - Nizozemsko 2:2 (1:1)
Branky: 18. Vassiljev, 57. Zenjov - 2. Robben, 90.+4 Van Persie z pen. Rozhodčí: Bojko (Ukr.). ČK: 90.+3 Vassiljev (Est.).

Skupina E:

Norsko - Kypr 2:0 (1:0) Branky: 43. Elyounoussi,  66. King. Rozhodčí: Hansen (Dán.).

Švýcarsko - Island 4:4 (3:1) Branky: 15. a 30. Lichtsteiner, 27. Schär, 54. Dzemaili z pen. - 3., 68. a 90. Gudmundsson, 56. Sigurdsson. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

Slovinsko - Albánie 1:0 (1:0) Branka: 19. Kampl. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Skupina F:

Kazaň: Rusko - Lucembursko 4:1 (2:0) Branky: 1. a 35. Kokorin, 60. Keržakov, 90.+3 Samedov - 90. Joachim. Rozhodčí: Madden (Skot.).

Belfast: Severní Irsko - Portugalsko 2:4 (1:1) Branky: 36. McAuley, 52. Ward - 68., 77. a 83. Ronaldo, 21. Alves. Rozhodčí: Makkelie (Niz.). ČK: 61. Brunt, 80. Lafferty - 43. Postiga.

Skupina G:

Lotyšsko - Litva 2:1 (2:1) Branky: 20. Bulvitis, 42. Zjuzins - 44. Matulevičius. Rozhodčí: Dlferiere (Belg.).

Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (0:0) Branka: 77. Pečovský. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Lichtenštejnsko - Řecko 0:1 (0:0) Branka: 72. Mitroglu. Rozhodčí: Todorov (Bulh.). ČK: 66. Hasler - 59. Holebas.

Skupina H:

Ukrajina - San Marino 9:0 (4:0) Branky: 45.+1 a 54. Chačeridi, 11. Děvič, 26. Selezňov, 32. Edmar, 50. Konopljanka, 63. Bezus, 74. Fedeckij, 90.+4 Rakickij. Rozhodčí: Doyle (Ir.).

Polsko - Černá Hora 1:1 (1:1) Branky: 16. Lewandowski - 12. Damjanovič. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Anglie - Moldavsko 4:0 (3:0) Branky: 45.+1 a 41. Welbeck, 12. Gerrard, 27. Lambert. Rozhodčí: Kružliak (SR).

Skupina I:

Gruzie - Francie 0:0 Rozhodčí: Aydinus (Turec.).

Finsko - Španělsko 0:2 (0:1) Branky: 19. Alba, 86. Negredo. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

1. Španělsko 6 4 2 0 10:2 14
2. Francie 6 3 2 1 8:4 11
3. Finsko 6 1 3 2 4:6 6
4. Gruzie 6 1 2 3 3:7 5
5. Bělorusko 6 1 1 4 4:10 4