19. března 2013 14:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dánové se utápí v porážkách. Nejsou v pohodě, říkají Češi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Theodor Gebre Selassie (vpravo) a Michael Krohn-Dehli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theodor Gebre Selassie (vpravo) a Michael Krohn-Dehli | foto: ČTK

PRAHA Vedení dánské fotbalové reprezentace zvolilo nezvyklý krok: na páteční kvalifikační zápas v Olomouci se připravuje na Kanárských ostrovech, kde panují zcela odlišné podmínky než v Česku.

"Přitom odehrají zápas v podmínkách, z nichž utekli. Přijde mi to zvláštní," přemítal český reprezentační záložník Bořek Dočkal.

Zvláštní se to zdát může, ale třeba Dánové během soustředění chtěli něco změnit. Udělat v přípravě na zápas cokoli, aby zlomili zlou sérii. Osmkrát za sebou totiž nevyhráli.

"Je vidět, že nejsou v optimální pohodě. Navíc budou pod velkým tlakem. A vědí, že kdyby u nás prohráli, tak je to jejich pravděpodobný konec nadějí v kvalifikaci," poznamenal trenér českého národního mužstva Michal Bílek.

Úterní trénink posunulo počasí

Fotbalová reprezentace kvůli přívalu sněhu musela odložit úterní dopolední trénink v přípravě na kvalifikační duel s Dánskem až na odpoledne.

Dánové naposled zvítězili na loňském Euru, když v úvodním utkání základní skupiny porazili Nizozemce 1:0. Následně sehráli vynikající zápasy s Portugalskem a Německem, v obou však o gól podlehli. Jako by je nešťastné porážky poznamenaly na následující dlouhé měsíce.

"Pro mě je to překvapení, na Euru zanechali hodně dobrý dojem. Hlavně se mi líbilo, jakým hráli stylem i proti těžkým soupeřům. Čekal jsem, že v následující kvalifikaci budou mít lepší výsledky," poznamenal Dočkal.

Formu národního týmu může nejvíc ovlivnit momentální rozpoložení jednotlivých hráčů. Například pokud někdo přestoupí, většinou trvá, než si v novém klubu zvykne. Zápasů je málo, nelze nezdary napravit během měsíce jako v klubu.

Na nejbližším soupeři Čechů se nejspíš výrazně podepsala neúčast jejich elitního útočníka Nicklase Bendtnera. Nejdřív nemohl nastupovat kvůli trestu za nepovolenou reklamu. Po přestupu z Anglie do Juventusu se do sestavy mnohokrát nedostal, pak byl zraněný. Navíc nedávno inkasoval další trest, tentokrát od dánské federace poté, co byl zadržen při řízení auta pod vlivem alkoholu. Hrát proti Česku nebude.

Nenastoupil ani v září v Kodani, kde branka ve vzájemném souboji nepadla. Předtím v srpnu Dánové doma podlehli Slovensku 1:3, což už mohlo signalizovat problémy. Po bezbrankovém remíze s českým týmem hráli Dánové 1:1 v Bulharsku a v Itálii v dalším kvalifikačním utkání podlehli 1:3. Následovala listopadová remíza v přípravě 1:1 v Turecku a potupná únorová porážka 0:3 v Makedonii.

"Osm zápasů bez vítězství je dost, je to překvapení," říká kapitán českého týmu Tomáš Rosický. "Ale i kdyby osmkrát za sebou zvítězili, tak pro nás se nic nemění."

Situace před pátečním duelem v Olomouci vypadá následovně: pokud Češi soupeře porazí, odskočí mu na šest bodů. Přitom před startem kvalifikace právě Češi a Dánové se podle papírových předpokladů měli prát o druhou příčku ve skupině za favorizovanou Itálií.

"Vyloženě klíčový zápas to nebude, ale strašně důležitý ano. Neřekl bych, že když je porazíme, tak budou odepsaní. Nemyslím si, že by k nám přijeli hrát ofenzivní fotbal, i bod je pro ně řešení. Každopádně oni patří k týmům, které umějí hrát velmi dobře takticky. A proti tak vyspělému mužstvu se nikdy nehraje dobře," dodává Rosický.

Miloslav Novák, vrb
  • 0Diskuse