Druhý zázrak se nekonal. Česká osmnáctka podlehla v semifinále MS americkému favoritovi

19:03
Čeljabinsk - Česká hokejová reprezentace do 18 let prohrála v semifinále mistrovství světa v Čeljabinsku s týmem USA 1:4 a v neděli ji čeká zápas o třetí místo se Švédskem. Američané budou o zlato stejně jako před rokem bojovat s Finskem. O jediný český gól se postaral obránce Libor Zábranský, nejlepším hráčem byl brankář Lukáš Dostál, který si připsal 43 úspěšných zákroků.

USA vs. ČR, MS do 18 let: Spencey Stastney (není na snímku) střílí gól Lukáši Dostálovi v české brance. Před jeho svatyní Zack Malík a Američané Cole Caufield a Jacob Wise. foto: www.iihf.com

Svěřenci trenéra Davida Bruka ve čtvrtfinále nečekaně vyřadili favorizovanou Kanadu a ani v souboji s úřadujícími světovými šampiony nebyli favority. Do první velké šance se dostal Jeník, brankáře Knighta ale pokořit nedokázal. I díky tomu se Američané ve 4. minutě dostali do vedení, když Dostála překonal Hughes.

Gólman Brna ale stejně jako ve čtvrtfinále chytal výborně a zlikvidoval řadu soupeřových šancí. Z brejku jej nepřekonal Caufield, v podobné šanci neuspěl na druhé straně ani Lauko. V 18. minutě trefil Jacob Pivonka, syn bývalého československého reprezentanta Michala Pivoňky, tyč.

USA vs. ČR, MS do 18 let: Libor Zábranský (8) slaví svůj gól v americké brance...
USA vs. ČR, MS do 18 let: Karel Plášek bojuje před českou střídačkou o kotouč s...

Dalšího gólu se Američané dočkali ve druhé třetině, ve které měli souvislý tlak od úvodního vhazování. Ve 22. minutě Dostála překonal po rychlém protiútoku Wahlstrom, který měl později i výhodu trestného střílení. Další branku ale nepřidal.

V polovině utkání sice dokázal snížit Zábranský, ale výběr USA inkasovaný gól nepoznamenal. Zámořští hráči nadále diktovali tempo a jen díky Dostálovi byli Češi ve hře. V 36. minutě sice zvýšil Stastney střelou od modré čáry na 3:1, ale jinak si Dostál ve druhé části připsal 18 zákroků. Jeho protějšek Knight měl jen tři.

V 43. minutě přidal čtvrtý gól Američanů Weiss a bylo jasné, že obrat se konat nebude. Ústřední postavou utkání byl i nadále Dostál, jenž si připisoval jeden zákrok za druhým. Popáté ale již neinkasoval.

USA - ČR 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

(mistrovství světa hokejistů do 18 let v Čeljabinsku - semifinále)

Branky a nahrávky: 4. Hughes (Wahlstrom, Farabee), 22. Wahlstrom (Farabee), 36. Stastney (Miller, Wise), 43. Weiss (Stastney) - 31. Zábranský (Kvasnica, Jeník). Rozhodčí: Alarie (Kan.), Holm - Nordlander (oba Švéd.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 6459.

Sestava ČR: Dostál - Zábranský, Haš, Malík, Klejna, Doktor, Adámek - Lauko, Jeník, Kvasnica - Pekař, Blümel, Čajka - Gajarský, Plášek, Střondala - Sklenář, Pytlík, Kropáček. Trenéři: Bruk, T. Martinec a Studnička.