Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Další překvapení nepřišlo. Hokejoví junioři na MS podlehli Švédům

0:33
BUFFALO/PRAHA - Čeští hokejisté do 20 let nenavázali v Buffalu na úvodní vítězství nad Ruskem a ve druhém utkání na světovém šampionátu podlehli Švédsku 1:3. O jediný český gól se postaral Filip Zadina. Další utkání čeká výběr trenéra Filipa Pešána v sobotu proti Bělorusku.

Češi proti Švédům inkasovali třikrát foto: iihf.com

Skupina B

Švédsko – ČESKO 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Davidsson (Jonsson Fjällby, G. Gustafsson), 20. Pettersson (A. Nylander, Dahlin), 45. A. Nylander (Dahlin) – 40. Zadina (Nečas, Hájek). Rozhodčí: Thomson (USA), Wiegand (SUI) – McCrank (CAN), Sysujev (RUS). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1.
Česko: Škarek – Hájek, Budík, Král, Galvas, Šalda, Vála – Zachar, Chytil, Safin – Nečas, Zadina, Pavlík – Kaut, Reichel, Michnáč – Kurovský, Hrabík, Kodýtek.

Rusko - Švýcarsko 5:2 (1:0, 1:1, 3:0)

Skupina A

USA - Slovensko 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Finsko - Dánsko 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Na výsledku se velkou měrou podílely také početní výhody. Švédové využili dvě, Češi jednu.

Hokejisté Tre Kronor vletěli do zápasu po hlavě, v aktivitě jim pomohla i rychle vybojovaná přesilovka. V ní si sice na české obraně vylámala zuby všechna švédská esa, o pár minut později už ale zvedali Švédové ruce nad hlavu. Volej Marcuse Davidssona musel ještě posvětit videorozhodčí, ale branka platila.

Přestože se Češi k několika nepříjemným pokusům na Gustavssonovu svatyni dostali, byl to jejich soupeř, kdo nadále diktoval tempo hry. Necelou minutu před sirénou napřáhl na levém kruhu Elias Petterson a střelou na rameno využil početní výhodu, Švédové vedli už o dva góly.

Švédové ustáli dlouhé dvojnásobné oslabení

Ve druhém dějství to už byli Češi, kdo se častěji dostával do střeleckých pozic. Blízko vyrovnání byl od modré pálící Šalda, švédskému gólmanovi ale v zákroku pomohla horní tyč.

Česká aktivita sklidila zasloužené ovoce ve 40. minutě. V přesilové hře našel Nečas krásným pasem Filipa Zadinu, jenž z pokleku otřel svou dělovku z první o bližší tyč a vrátil dvacítku do hry o body. Velkou příležitost dostali čeští reprezentanti v samém začátku třetí třetiny, když přes minutu a půl hráli dvojnásobnou přesilovku.

Když už si Češi vypracovali slibné palebné pozice, střely šly vedle nebo do blokujících švédských beků. Seveřané přestáli české ostřelování, a když následně sami dostali možnost přesilové hry, využili ji beze zbytku gólem na 3:1.

Český tým se nevzdával, především v závěru třetiny vymysleli Pešánovi svěřenci několik nebezpečných kombinací před Gustavssonem, švédský brankář už ale zůstal neprůstřelný.

V dalším utkání skupiny B se Rusové nemohli dlouho vypořádat se Švýcarskem, které dvakrát vyrovnalo. Rozhodla až třetí perioda, kdy ruští mladíci vsítili v poslední desetiminutovce tři góly a zvítězili 5:2.