Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Další kruté vyřazení: Jíchovi a spol. chyběl k postupu na MS jediný gól

16:42aktualizováno  17:05
PLZEŇ/PRAHA - Čeští házenkáři si na mistrovství světa v příštím roce ve Švédsku nezahrají. V odvetě play off dnes zdolali v Plzni Srbsko 25:22, ale v prvním utkání v Niši prohráli o čtyři branky 23:27, takže jim postup unikl o jeden gól. Srbové připravili české reprezentanty o účast na světovém šampionátu podruhé za sebou.

Česko - Srbsko (Filip Jícha). foto: ČTK

Tahle výhra bolí. Moc bolí. Čeští házenkáři bojovali sami s vlastní únavou i s velmi dobře připraveným soupeřem ze Srbska o postup na MS. Boj prohráli, přestože v zápase zvítězili 25:22. O jeden gól. Jeden zpropadený gól. Že je vám tato situace povědomá? Ano, se stejným soupeřem vypadli čeští házenkáři v kvalifikaci o MS 2009. Tehdy chyběl opět jeden jediný gól.

PROČ TO NEVYŠLO

1. Nepovedená první půle: Čeští házenkáři na soupeře nevlétli, jak všichni očekávali. První půle se příliš nepovedla, což potvrdil po utkání i kouč Lipták. Vzepjetí ve druhém poločase nestačilo.

2. Osamocení Jícha se Štochlem: První dal dvanáct branek. Dřel jako mezek v obraně i v útoku. I přes několik ztracených míčů jasně převyšoval všechny hráče v poli na palubovce. Na MS bude jednoznačně chybět jeden z nejlepších házenkářů světa. A to je škoda. Štochl držel české naděje úchvatnými zákroky. V závěru lapil šanci osamoceného soupeře, na protiútok už nebyl čas.

3. Jalovost v postupné útoku: Češi si s chytře hrající srbskou obranou nevěděli rady. Často ztráceli míče, zakončovali z nepřipravených pozic. Agilní Sklenák na rozhýbání srbské obrany sám nestačil.

Čeští házenkáři si přivezli ze Srbska porážku 23:27, ale také víru v to, že v domácím prostředí svého soka udolají a vyhrají o potřebných pět branek (pokud by Srbové nedali více jak 23 branek, stačilo by o čtyři). V prvním poločase se ale Jíchovi a spol. příliš nedařilo.

Soupeř pomalou hrou a skvělou obranou ničil naděje českého týmu na rychlé protiútoky a když už se k nim čeští házenkáři dostali, střelecky selhali. Poločasové skóre tak znělo 10:11 z českého pohledu. "Musíme je rozhýbat. Dostávat se do rychlých brejků. Tíha situace nás v první půli svazovala. Ale máme před sebou ještě jeden poločas," řekl o poločase reportérovi ČT Alois Mráz.

Svá slova spolu se spoluhráči skutečně dodržel. Češi na soka vlétli jako lavina a ve 38. minutě vedli 16:12. Soupeř chvílemi nevěděl, co má dělat. Kouč hostí si vzal time-out, čeští bojovníci byli na koni. Jenže sami se z něj nevynucenými a zbrklými postupnými útoky sesadili.

Srbové dokázali snížit na rozdíl jedné branky a utavený kanonýr Jícha si musel jít na pár minut odpočinou na střídačku. Ve 47. minutě se z ní zvedl a opět pozvedl český prapor. Čeští hráči hnáni fantastickým publikem opět odskočili na čtyřbrankový rozdíl 19:15. Jenže opět ty chyby... Navíc za stavu 19:17 neuznali rozhodčí Filipovi gól kvůli dvaceticentimetrovému přešlapu a soupeř se opět přiblíž na rozdíl jedné branky a jedno- až dvoubrankový odstup držel až do samotného závěru.

KVALIFIKACE O POSTUP NA MS

Česká republika - Srbsko 25:22 (10:11)
Sestava a branky ČR: Štochl, Slabý - Nocar 2, Vítek, Zdráhala, Vraný, Kubeš 2, Jícha 12/1, Filip 3/1, Sobol, Horák 1, Mráz 3, Juříček 1, Sklenák 1.

Nejvíce branek Srbska: Vujin 4, Milosavljevič 4/2, Rnič 4, Markovič 3.

Rozhodčí: Gjeding, Hansen (Dán.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 4/2. Vyloučení: 1:4. Diváci: 1200. První zápas 23:27, postoupilo Srbsko.

V něm se čeští hráči rozhodli hrát vabank a patnáct vteřin před koncem zvýšil na 25:22 Kubeš. Dvě vteřiny před koncem chytil famózní Štochl (měl téměř 50% úspěšnost zákroků) střelu Markoviče, jenže na kýžený gól číslo 26 už nebyl čas. "Je to pro mě strašně těžké hodnotit. Jsme strašně smutní. Radši bych prohrál o deset branek, než takto," řekl po zápase skleslý kouč národního týmu Martin Lipták.

"Je ale třeba se dívat dopředu. Začíná kvalifikace o postup na ME, zabojujeme i o olympiádu. Dnes se vyspíme a zítra začíná další den," dodal uznávaný odborník, který ve čtvrtek podepsal dvouleté prodloužení smlouvy s českým týmem. Dva dny poté zažil, že rčení "dvakrát do stejné řeky nevstoupíš" ne vždy platí...