22. března 2010 8:41 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Další korupčí skandál v české lize: Olomouc prý uplácela soupeře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Petr Drobisz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Drobisz. | foto: ČTK

PRAHA Šest let od vypuknutí největšího korupčního skandálu v historii domácí ligy stojí český fotbal na prahu další úplatkářské aféry. Vedení Bohemians Praha totiž přišlo s tvrzením, že jejich loňské utkání v Olomouci v posledním kole mělo být předem domluvené.

Klíčovou postavou je olomoucký gólman Petr Drobisz, který hráčům pražského klubu údajně slíbil 300 tisíc korun, když prohrají, a po vítězství 3:0 také úplatek předal.

Sparta smetla nesoustředěnou Olomouc,... - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jak vše začalo? Olomouc údajně uplácela střížkovské Bohemians - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Důvod? Hanácký klub se právě vítězstvím nad Bohemians v tabulce posunul na čtvrté místo, které mu zajistilo účast v Evropské lize. "Dne 30. května 2009 okolo 17.30 jsem od Petra Drobisze převzal částku 300 tisíc," prohlásil v ověřené výpovědi tehdejší kapitán Miroslav Obermajer, kterého jako první citoval deník Aha!.

Právě jemu měl Drobisz úplatek po utkání předat. Prezident Bohemians Karel Kapr o snaze uplácet údajně předem věděl a nařídil Obermajerovi, aby peníze přijal.

NEJASNOSTI

Co na celém případu nehraje?
Načasování.
Zástupci Bohemians Praha kauzu zveřejnili až téměř deset měsíců od údajného předání úplatku. Proč tak pozdě?

Okolnosti. Ani vítězství nad Bohemians nemuselo Olomouci stačit ke čtvrtému místu. Zároveň musela zaváhat Mladá Boleslav.

Vyhazov. Obou hlavních aktérů (Obermajer, Zoubek) se Bohemians v prosinci zbavili. A o den později hned oba spěchají k notáři... Je to jen náhoda?

Úplatek poté uložil k právníkovi, v prosinci pak přiměl čtyři hráče, kteří o úplatku věděli, sepsat u notáře výpověď a letos v lednu nakonec případ předal policii. Vedení Olomouce i sám Drobisz však nařčení důrazně odmítají. "Jediné, co můžu říct, je, že to není pravda," tvrdí Drobisz, který byl shodou okolností podezřelý z ovlivňování zápasů už před sedmi lety.

Nad celým případem se stále vznáší řada nejasností, ale jde o natolik závažné obvinění, než aby nad ním šlo mávnout rukou. Chci, aby kauza byla rychle a důsledně prošetřena. Pokud se korupce prokáže, budu se zasazovat o co nejpřísnější tresty," vzkázal šéf fotbalového svazu Ivan Hašek. Kdo bude o celé aféře dále rozhodovat a kdy může být jasno?

Případem se už od ledna zabývá protikorupční policie, ale ta kolem vyšetřování mlčí. "Nebudeme v tuto chvíli nic komentovat," prohlásil její mluvčí Roman Skřepek. Klíčové budou nashromážděné důkazy, kterých zatím moc není. Policie teď pravděpodobně všechny aktéry vyslechne.

Z výpisů hovorů také může zjistit, zda skutečně Drobisz týden před loňským utkáním volal hráčům Bohemians. Obsah hovoru však zřejmě zůstane jen mezi nimi.

Jen výpovědi u notáře nestačí
Pokud by se ukázalo, že Kapr a spol. mluví pravdu, Olomouci by hrozily tvrdé tresty: odečet až dvaceti bodů, případně vyřazení z ligy nebo pokuta do výše 10 milionů.

TIME OUT LN: Příliš mnoho otazníků - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Disciplinární komise svazu se však o případu dozvěděla až z médií, a proto bude zřejmě muset čekat na počínání policie. "Komise nemá žádné vyšetřovací orgány. Nemáme žádný detektor lži a nejsme policie," krčí rameny mluvčí komise Jaroslav Kolář.

Podle něj si už na zítra komise předvolala zástupce obou klubů a bude po nich žádat vysvětlení. "Bohemians by museli přinést nějaké další důkazy, díky nimž se Olomouc přizná. Ta ale stále svou vinu popírá," upozorňuje Kolář.

Jediným známým důkazem jsou totiž zatím jen notářsky ověřené výpovědi čtyř hráčů Pražanů. A ty k odsouzení rozhodně nestačí. "Pravděpodobně ani nebyli poučeni o důsledcích křivého svědectví. Bral bych to spíš jen jako podpůrný důkaz, určitě ne korunní. To samé musí vypovědět i u policie," vysvětluje advokát Josef Lžičař. I proto se zdá, že se vyšetřování potáhne dlouhé týdny.

Josef Jícha: Důkazy? Musíme si něco schovat

Chtěli jsme mít všechny důkazy v ruce, aby nás nikdo nemohl napadnout, jenže každý teď jen řeší, proč jsme to neoznámili dříve, zlobí se Josef Jícha, ředitel a spolumajitel Bohemians Praha.

* LN Proč jste tedy údajný úplatek olomouckého Petra Drobisze oznámili až po deseti měsících?
- Přemýšleli jsme, jak to dotáhnout do konce, aby nikdo nemohl říct, že je to jen takový výstřel. Nikomu z nás přece není příjemné, aby si na nás každý ukazoval prstem. Trvá nějakou dobu, než je přesvědčíte, že to dopadne dobře.

* LN Ale výpovědi hráčů jsou datovány na konec prosince, a na veřejnost se případ dostal až po dalším čtvrt roce. Proč právě teď?
- Vyšetřování nějakým způsobem pokročilo a myslím, že teď je to nezvratné. Proto jsme to dali médiím.

* LN Kde je nyní 300 tisíc korun, tedy onen úplatek?
- Jsou v právní úschově. Dali jsme je tam hned po utkání v Olomouci.

* LN Máte ještě další důkazy?
- To vám teď říct nemůžu, to se na mě nezlobte. Policie je v začátcích šetření a spousta lidí ještě umí dělat spoustu věcí... Musíme si ještě něco nechat v zásobě.

* LN Takže další důkazy máte?
- Vzpomeňte si na poslední korupční aféru. To si policie také zpětně vytáhla telefonní hovory a textové zprávy. Myslím, že není takový problém si zjistit, jestli Drobisz tehdy kontaktoval naše dva hráče.

* LN Nebojíte se, že teď může být potrestán i váš klub?
- A nevíte za co?

* LN Převzali jste úplatek. To je také trestný čin.
- Tak mi řekněte, jak jinak chcete korupci vymýtit? Buď to dotáhnete do konce, nebo to nahlásíte a dojde se k tomu, že nemáte nic v ruce a že chcete jen někoho poškodit.

* LN Jistě, ale obvykle se na možnou korupci upozorňuje předem.
- Nic podobného jsem ještě neřešil, navíc se to seběhlo hodně rychle. Udělali jsme to takhle a pak jsme trochu přemýšleli. Ale kdybychom šli nejdřív za policií, možná by Drobisz s úplatkem už nepřišel.

* LN Takže se trestu nebojíte?
- Pokud by nás měl někdo potrestat, znamenalo by to, že už nikdo nikdy nebude chtít korupci řešit. A to by bylo špatně.


Najdete na Lidovky.cz