15. února 2010 17:20, aktualizováno  20:57 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Další české želízko v akci. Lukáše Bauera čeká boj o zlato

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lukáš Bauer a Miroslav Petrásek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer a Miroslav Petrásek. | foto: ČTK

VANCOUVER/PRAHA Northug, nebo Bauer? Tak zní základní otázka před dnešním, s napětím očekávaným závodem mužů na 15 kilometrů volnou technikou. Českému lyžaři se nelíbí nekvalitně upravená trať.

Odborníci nepochybují o tom, že právě tito dva velikáni běžeckého lyžování si to rozdají o zlatou medaili. Ani jeden z lyžařů ale nechce roli největšího favorita přijmout. "Patnáctku vyhraje Bauer," prohlásil ve Whistleru norský lyžař. "Kdepak, zlato získá Northug," reagoval na jeho slova dvaatřicetiletý český lyžař.

VANCOUVER ON-LINE

- SLEDUJTE NEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY Z VANCOUVERU V KONTINUÁLNÍM ON-LINE ZDE!

- On-line reportáž sledujte také na iDnes.cz - více ZDE!

Bauer prý už útlum necítí
Zatímco Petter Northug ovládl první část sezony, Lukáš Bauer zase zbytek světa vyučoval začátkem nového roku, speciálně pak na Tour de Ski. Přestože se hovoří především o těchto dvou jménech, Bauer si je moc dobře vědom toho, že ve hře o medaile je daleko víc zájemců.

"Olympiáda přece není jen soubojem Northuga s Bauerem," prohlásil pro ČTK. "Jistě, Petter je jedním z největších favoritů, já jsem připravený také bojovat nahoře, ale velké věci se dají čekat i od Italů Di Centy a Pillera Cottrera, Švýcara Cologny, Němců Teichmanna či Angerera nebo třeba Francouze Vittoze."
V úterý Bauer poněkud vystrašil své příznivce, když v kontrolním závodě českých lyžařů dojel až čtvrtý. Vše ale nasvědčuje tomu, že se z lehkého útlumu nejspíš dostal.

"Lyžuje se mi dobře, všechny další tréninky už byly v pořádku," říká.
Jeho trenér Miroslav Petrásek dokonce poslední trénink označil za výborný. Výsledky úvodního mužského závodu běžeckého lyžování však může výraznou měrou ovlivnit i počasí, speciálně pak kvalita sněhu. Sníh je totiž zatím na závodní trati v prachbídném stavu, za což mohou jednak rozmary počasí, ale také nezkušení pořadatelé.
"Sníh je mokrý a těžký, a některé zatáčky jsou proto hodně nebezpečné," mračí se Bauer.

"V každém ze dvou okruhů, na nichž se patnáctka pojede, jsou po sjezdech dvě vracečky. Jak do nich jen trochu špatně najedete, vykopnou vás do hlubokého sněhu..." Lyžaři se snaží tlačit na pořadatele, aby trať upravili do přijatelných mezí, ale jejich snaha se zatím míjí účinkem.

"Já se ale tímhle nehodlám stresovat, zatím jsem se ani nestaral o to, jaké počasí na nás čeká," snaží se Bauer zachovat klid.
"Nejdůležitější bude, abych si na pokoji nezapomněl červenou čepici a čelenku. Na tuhle barvu jsem totiž pověrčivý. Bez ní to zkrátka nejde," smál se a připomněl lednovou příhodu z estonského Otepää. "Tam jsem si červenou čepici zapomněl na hotelu, a Míra Petrásek mi pro ni dokonce zaběhl, čímž mi pomohl k vítězství..."

Bauerovy nejoblíbenější tratě

15 km klasicky s intervalovým startem. Bauerova doména. Na téhle trati se nedá takřka porazit, protože na ní dokonale využívá své schopnosti udržet strojové tempo po celé trati. Získal na ní stříbrné medaile na minulé olympiádě vTuríně a na loňském MS v Liberci, při Světových pohárech na ní exceloval pětkrát. V Kanadě však na programu her není.

50 km volně nebo klasicky s hromadným startem. Bauer se dokáže skvěle orientovat ve startovním poli, umí si na trati přečíst soupeře. Má i odhad, kdy a kde se dá nastoupit. Na klasické padesátce, která se pojede i v závěru olympiády v Kanadě, si dojel před třemi roky na MS v Sapporu pro páté místo.

15 km volně s intervalovým startem. Na téhle trati vyhrál svůj první závod ve Světovém poháru (Nové Město, 2003), před pěti roky na MS v Oberstdorfu na ní skončil pátý. I na této trati dokáže udržet svoje tempo po celý závod. I proto bude dnes patřit k největším favoritům.

Skiatlon na 30 km. V závodě, vněmž lyžaři v polovině mění lyže, se Bauer zpravidla snaží startovní pole roztrhat už na prvním klasickém úseku.

Štafeta. Tradičně mu v ní patří druhý klasický úsek, na němž se často rozdávají karty pro další vývoj.

Najdete na Lidovky.cz