Další česká mizérie. Nejlepší biatlonistkou ve sprintu byla na 19. místě Vítková

12:55aktualizováno  16:10
hochfilzen - Běloruska Darja Domračevová poprvé od března 2015 vyhrála závod Světového poháru biatlonistek. V dnešním sprintu v Hochfilzenu porazila o 22,1 sekundy dvojnásobnou olympijskou šampionku Anastasii Kuzminovou ze Slovenska. Veronika Vítková obsadila s jednou chybou 19. pozici a byla jedinou Češkou, která bodovala. Do sobotního stíhacího závodu vedle ní postoupila ještě Markéta Davidová.

Veronika Vítková jako jediná z Češek bodovala. foto: Český biatlon - Petr SlavíkReuters

Koukalová už s týmem trénovat nebude, nemělo to smysl, mrzí trenéra Rybáře

Domračevová naposledy vyhrála stíhačku při finále SP sezony 2014/15 v Chanty Mansijsku. Pak měla dvaadvacetiměsíční závodní pauzu, během které vyléčila mononukleózu, vzala si legendárního norského biatlonistu Oleho Einara Björndalena a porodila dceru Xenii.

V Hochfilzenu letos získala stříbro ve stíhačce na MS a v tomto rakouském středisku se jí dařilo i dnes.

Za hustého sněžení a proměnlivého větru zastřílela čistě, i když poměrně pomalu. Měla ale pátý běžecký čas a do stíhačky odstartuje s výrazným náskokem před Kuzminovou, která musela na jedno trestné kolo.

Třetí skončila rovněž s jednou chybou Italka Dorothea Wiererová, která na Domračevovou ztratila přes půl minuty.

SP v Hochfilzenu:

Muži - sprint 10 km:

1. J. Bö (Nor.) 24:18,4 (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) -12,1 (0), 3. Fak (Slovin.) -35,4 (0), 4. Schempp (Něm.) -46,6 (1), 5. L'Abee-Lund (Nor.) -52,0 (0), 6. Peiffer (Něm.) -56,0 (0), 7. Weger (Švýc.) -1:00,6 (1), 8. Lesser (Něm.) -1:01,0 (1), 9. Šipulin (Rus.) -1:06,1 (1) a Nawrath (Něm.) -1:06,1 (0), ...26. Krčmář -1:41,7 (0), 34. Moravec -2:04,3 (2), 46. Šlesingr -2:25,8 (3), 59. Václavík -2:42,3 (2), 70. Krupčík -2:56,4 (1).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 22 závodů):

1. M. Fourcade 216, 2. J. Bö 178, 3. Fak 162, 4. Lesser 137, 5. Fillon Maillet (Fr.) 134, 6. Schempp (Něm.) 133, ...32. Moravec 37, 43. Šlesingr 22, 46. Krčmář 17, 52. Krupčík 9.

Ženy - sprint 7,5 km:

1. Domračevová (Běl.) 22:40,2 (0), 2. Kuzminová (SR) -22,1 (1), 3. Wiererová (It.) -30,6 (1), 4. Vita Semerenková (Ukr.) -35,2 (0), 5. Tandrevoldová (Nor.) -47,5 (0), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -49,5 (2), 7. Bescondová (Fr.) -53,0 (1), 8. Hildebrandová (Něm.) -56,0 (1), 9. Mironovová (Rus.) -57,3 (1), 10. Aymonierová (Fr.) -58,7 (2), ...19. Vítková -1:14,3 (1), 41. Davidová -2:00,0 (3), 61. Jislová -2:43,3 (1), 62. Puskarčíková -2:46,2 (3), 69. Charvátová -2:57,9 (4), 84. Zvařičová -3:30,3 (1).

1. Braisazová (Fr.) 160, 2. Herrmannová (Něm.) 151, 3. Solemdalová 145, 4. Olsbuová (obě Nor.) 143, 5. Skardinová (Běl.) 142, 6. Mäkäräinenová 142, ...11. Vítková 106, 32. Puskarčíková 45.

Solidně se s náročnými podmínkami vyrovnala Vítková, která netrefila jen jednu ránu vleže.

Devatenáctým místem sice nenavázala na osmou příčku z Östersundu, ale od elitní desítky ji dělilo jen 15,6 sekundy.

Nejrychleji z českých biatlonistek dnes běžela dvacetiletá Davidová, kterou tři chyby na střelnici srazily na 41. příčku. Na bodovanou čtyřicátou pozici ztratila jednu desetinu sekundy.

Na vítr při položce vestoje doplatila Eva Puskarčíková, která střílela mnohem pomaleji než obvykle a udělala dvě chyby.

Už předtím jednou chybovala vleže a skončila až dvaašedesátá. Mezi šedesátku biatlonistek, které pojedou sobotní stíhačku, se o jedno místo nekvalifikovala ani Jessica Jislová.

Comeback do Světového poháru se nevydařil Veronice Zvařičové, která sice jen jednou minula, ale kvůli pomalé střelbě i běhu skončila až v polovině deváté desítky.

Sprint biatlonistů vyhrál Johannes Thingnes Bö, který díky rychlejšímu běhu předstihl o dvanáct sekund i krále posledních šesti sezon Martina Fourcada.

Českým reprezentantům se znovu nedařilo. Nejlepší z nich byl Michal Krčmář, který s bezchybnou střelbou obsadil 26. příčku. Vedle něj bodoval jen čtyřiatřicátý Ondřej Moravec.

Francouzský suverén Fourcade se znovu přesvědčil, že norští sourozenci nesoucí příjmení Bö budou letos jeho velkými rivaly. Čtyřiadvacetiletý J. T. Bö si po výhře ve vytrvalostním závodu připsal druhý triumf v sezoně.

Po druhé střelbě vedl před Fourcadem o dvacet sekund. Francouz, jenž na střelnici rovněž nechyboval, v závěrečném kole snížil manko o osm sekund, ale musel se spokojit se druhou příčkou.

Třetí skončil Slovinec Jakov Fak, který na vítězného Böa ztratil více než půl minuty. Vítěz úvodního sprintu sezony v Östersundu Tarjei Bö tentokrát obsadil s jednou chybou čtrnáctou příčku.

Čeští reprezentanti stále čekají na první umístění v elitní dvacítce. Krčmáře vedle pomalejšího běhu, ve kterém měl 35. čas, připravila o lepší umístění také pomalá střelba.

Michal Krčmář ve sprintu na biatlonovém mistrovství světa.
Michal Krčmář v Anterselvě potvrdil svou výbornou formu

Vleže střílel za 46 sekund, protože kvůli špatnému přebíjení musel poslední ránu dobíjet ručně. I vestoje si střelbu hodně hlídal. Dohromady na střelnici na nejrychlejší střelce ztratil přes půl minuty.

Do sobotního stíhacího závodu postoupili ještě ze 46. příčky Michal Šlesingr, který doplatil na tři chyby na střelnici, a při premiéře v této sezoně Světového poháru také Adam Václavík.

Ten po zlomenině nohy a startu v IBU Cupu po úvodní bezchybné položce útočil na bodované příčky, ale vestoje dvakrát chyboval a propadl se na 59. místo.