Dál vládne Thomas. Coby první cyklista ve žlutém vyhrál na legendárním Alpe d’Huez

18:39
Alpe d’Huez (Francie) - Dvanáctou etapu Tour de France zakončenou slavným stoupáním na Alpe d’Huez vyhrál ve žlutém trikotu jedoucí Geraint Thomas. Britský cyklista si díky druhému triumfu za sebou upevnil vedení v průběžném pořadí.

Brit Geraint Thomas slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France 2018 s vrcholem na legendárním Alpe d’Huez. foto: ČTK/AP

Thomas v závěrečném stoupání nejprve spolu s dalšími favority - týmovým kolegou a čtyřnásobným vítězem Chrisem Froomem, Romainem Bardetem a Tomem Dumoulinem - vymazali náskok Steven Kruijswijka, který jel dlouho v samostatném úniku.

Tour de France 2018

12. etapa (Bourg-Saint-Maurice Les Arcs - Alpe d'Huez, 175,5 km): 1. Thomas (Brit./Sky) 5:18:37, 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -2, 3. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -3, 4. Froome (Brit./Sky) -4, 5. Landa (Šp./Movistar) -7, 6. Roglič (Slovin./LottoNL-Jumbo), 7. Nibali (It./Bahrajn-Merida) oba -13, 8. Fuglsang (Dán./Astana) -42, 9. Quintana (Kol./Movistar) -47, 10. Kruijswijk (Niz./LottoNL-Jumbo) -53.

Průběžné pořadí: 1. Thomas 49:24:43, 2. Froome -1:39, 3. Dumoulin -1:50, 4. Nibali -2:37, 5. Roglič -2:46, 6. Bardet -3:07, 7. Landa -3:13, 8. Kruijswijk -3:43, 9. Quintana -4:13, 10. Martin (It./SAE Team Emirates) -5:11.

Zhruba 300 metrů před cílem pak Thomas nastoupil a když na jeho útok nikdo nedokázal zareagovat, dojel si pro třetí úspěch na Tour v kariéře a navíc jako první jezdec ve žlutém ovládl etapu s cílem v Alpe d’Huez. Druhý skončil s odstupem dvou sekund Dumoulin, třetí Bardet byl o další vteřinu pomalejší stejně jako čtvrtý Froome.

„Neuvěřitelné. Mohli bychom už být v Paříži. Na tohle vítězství bych nepomyslel ani v nejdivočejších snech,“ řekl Thomas a dodal, že lídrem stáje Sky však nadále zůstává Froome. „Pořád jedu na něj, protože on ví, jak jezdit třítýdenní závody. Já možná ještě pár dní vydržím ve žlutém, ale závod je hrozně těžký a nikdy nevíte, jak to vezme tělo,“ dodal.

V průběžném pořadí tak Thomas, který se do žlutého oblékl po vítězství ve středeční horské etapě, navýšil náskok před Froomem na minutu a 39 sekund. Třetí Dumoulin zaostává o minutu a 50 sekund. Čtvrtý je Vincenzo Nibali, který asi čtyři kilometry před cílem upadl a ztrácí dvě minuty a 37 sekund.

„Jely přede mnou dvě motorky a cesta se začala zužovat, navíc na stranách nebyly žádné bariéry. Když Froome zaútočil, vydal jsem se za ním, ale najednou nás zpomalili a já spadnul,“ uvedl Nibali, který nakonec dojel do cíle na sedmém místě. „Teď mě bolí záda a špatně se mi dýchá, ale nevzdal jsem to, vstal jsem a ukázal, že mám dobrou formu,“ dodal.

Náročná etapa se třemi vrcholy nejvyšší kategorie si vybrala daň v podobně odstoupení řady spurtérů. V průběh dne skončili mimo jiné Dylan Groenewegen a Fernand Gaviria, kteří si na letošní Tour připsali po dvou triumfech, vzdali i Andre Greipel a Rick Zabel. Na startu také kvůli zranění z předchozí etapy chyběl druhý jezdec loňského ročníku Rigoberto Urán.