3. listopadu 2009 1:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklokrosaři mají trať na míru. Chtějí i sníh a mráz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Štybar na trati v Plzni.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štybar na trati v Plzni. | foto: ČTK

PRAHA Po devíti letech se mistrovství světa v cyklokrosu pojede opět v Táboře. V závěru ledna uvidí diváci boje o medaile na trati u sídliště Nad Lužnicí, která se z poloviny liší od té z roku 2001, kdy na ní čeští jezdci vybojovali šest medailí. Okruh dlouhý 3320 metrů patří do nově vybudovaného odpočinkového areálu Komora s řadou sportovišť v hodnotě 94 milionů korun.

Cyklokrosový okruh má několik zajímavě pojmenovaných částí – Štybarovu šikanu, Šimůnkovu zatáčku, Dlaskovy schody nebo Abeleho vracečku. Jak názvy vznikaly? Každý jinak.

"Šikanu jsme upravili podle představ Zdeňka Štybara. Podobně je to se zatáčkou, kterou jsme přizpůsobili přání Radka Šimůnka, a Dlaskovy schody jsou místem, kde Petr Dlask v roce 2001 přišel o zlato a musel se spokojit s druhým místem," přiblížil člen organizačního výboru šampionátu Petr Balogh a zmínil přední české jezdce.

A Abeleho vracečka? "Tenhle název je starý dva týdny. Peter Abele má v Mezinárodní cyklistické federaci UCI na starosti cyklokros a při poslední návštěvě chtěl tímto prvkem trať zatraktivnit," doplnil Balogh.

Podle reprezentanta Martina Bíny, který v Táboře v roce 2001 získal zlato v konkurenci juniorů, je okruh těžší než tehdy. "Mohl by nám být ušitý na míru, jen bychom potřebovali, aby v lednu napadl sníh. Pakliže by bylo bláto, až takovou výhodu bychom už neměli," pravil.

Poslední titul mistra světa získal pro republiku Radomír Šimůnek starší, když v roce 1991 dovršil svou sbírku čtvrtým zlatem. Kdo jej konečně napodobí? Všichni skloňují jméno Zdeňka Štybara, dvojnásobného vicemistra světa z posledních let a také nyní dvojky na světovém žebříčku.

"Zdeněk tady nejméně třikrát byl a vyjadřoval se nejen k šikaně, ale i k dalším detailům," naznačil šéf organizačního výboru šampionátu Čestmír Kalaš. "Okruh je těžký, ale naši kluci jsou techničtí jezdci, a pokud napadne sníh a přimrzne, budou mít velkou šanci porazit Belgičany a Nizozemce," dodal.

Reprezentační kouč Petr Klouček uvažuje podobně. "Trať je pro všechny stejná, ale když umrzne a napadne sníh, bude to lepší. Hlavní ale je, aby naši kluci byli připraveni."