20. prosince 2009 16:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklokrosař Štybar skončil při SP v Kalmthoutu druhý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zdeněk Štybar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Štybar. | foto: ČTK

Kalmthout Český cyklokrosař Zdeněk Štybar dojel v dnešním závodu Světového poháru v belgickém Kalmthoutu na druhém místě za domácím Svenem Nijsem.

Třetí skončil další belgický závodník Niels Albert, na nějž se Štybar bodově dotáhl v čele průběžného hodnocení celého seriálu.

Na belgické poměry se v Kalmthoutu jelo na netradiční trati. Na okruhu ležela patnácticentimetrová vrstva sněhu a další vločky padaly i v průběhu závodu. To vyhovovalo českým cyklistům, kteří za podobných podmínek často závodí na domácích tratích. Nešlo však prakticky předjíždět, protože mimo úzkou stopu se jelo v hlubokém sněhu.

Start českým závodníkům vyšel, v elitní desítce se usadili Martin Bína, Martin Zlámalík a Radomír Šimůnek, Štybar jel v prvním kole na jedenáctém místě. Hodně aktivní byl především Bína a před polovinou závodu se vysunul dopředu i Šimůnek. Před výběhem do schodů byl dokonce už na druhém místě, ale po následném pádu značně otřesený ze závodu odstoupil.

To ale už vpředu jezdil i Štybar a vzájemně se hlídal s největšími soupeři Nijsem a Albertem. Přesto se tři kola před cílem český cyklokrosař Belgičanům vzdálil a vypadalo to na jeho třetí triumf v závodech Světového poháru v řadě.

Nijs a Albert jej ale společnými silami dojeli, přesto v posledním kole Štybar nastoupil znovu a udržel se ho pouze Nijs. Do poslední zatáčky před cílem, která byla hodně ledovatá, vjel na vedoucí pozici Belgičan a Štybar už věděl, že tentokrát skončí za ním. V poklidu si tak dojel pro druhé místo, stejně jako Albert pro třetí.

Po absenci kvůli nachlazení v minulém závodu na sebe opět upozornil Bína. I když mu v závěru docházely síly, udržel šesté místo. "Zajel velmi dobrý závod, jsem s jeho výkonem naprosto spokojen. Štybar jel profesorsky, jen škoda, že v závěru nejel na první pozici. Takto vlastně ani nespurtoval," řekl ČTK český reprezentační kouč Petr Klouček.

Spokojený byl i s výkonem patnáctého Zlámalíka. "Jeho forma má stoupající tendenci. A ještě lépe jel Šimůnek, škoda toho pádu, možná by bojoval o stupně vítězů. Ale naštěstí se nijak vážněji nezranil," dodal Klouček.

V závodě žen dominovaly nizozemské cyklistky. V závěru o svém prvenství rozhodla Daphny van den Brandová, která projela cílem s náskokem čtyř sekund před Marianne Vosovou. Třetí skončila Katherine Comptonová z USA, která vede průběžné hodnocení seriálu.

Nejlepší z českých závodnic byla Pavla Havlíková, jež projela cílem jedenáctá a v průběžném pořadí SP je osmá.

ČTK
  • 0Diskuse