Cyklokrosař Štybar se vrací do formy, v další závodu SP skončil druhý

16:18
KOKSIJDE - Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar obsadil v třetím závodu Světového poháru v belgickém Koksijde druhé místo. Obhájce celkového prvenství, jenž vyhrál úvodní dva díly seriálu, na písečné trati předstihl jen domácí Niels Albert.

Zdeněk Štybar. foto: ČTK

Loňský vítěz z Koksijde Štybar, jehož v minulých týdnech limitovaly problémy se zády a kolenem, se pohyboval od úvodu závodu v popředí. V prvních kolech dokonce vedl, pak se však vepředu srovnala skupinka favoritů, z níž unikl Albert.

Závody SP v cyklokrosu v Koksijde (Belgie)

Muži: 1. Albert (Belg.) 1:06:05, 2. Štybar (ČR) -27, 3. Nijs -31, 4. Aernouts -32, 5. Wellens (všichni Belg.) -42, 6. Mourey (Fr.) -56, 7. De Knegt (Niz.) -58, 8. Pauwels -1:01, 9. Meeusen -1:03, 10. Peeters (všichni Belg.) -2:43, ...19. Dlask -4:39, 29. Zlámalík -2 kola, 38. Kyzivát, 41. Kášek (všichni ČR) oba -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 8 závodů): 1. Štybar 230, 2. Albert 215, 3. Pauwels 181, 4. Nijs 164, 5. Mourey 160, 6. Vantornout (Belg.) 147, ...26. Dlask 62, 27. Zlámalík 59, 29. Bambula 56, 30. Kášek 53, 38. J. Polnický 41, 40. Šimůnek 37, 43. Kyzivát 31, 52. Hník (všichni ČR) 22.

Štybarův dlouholetý rival si vytvořil náskok a dojel si bezpečně pro vítězství. Český šampion v závěru nedal šanci ostatním pronásledovatelům a s radostným gestem projel cílem na druhé pozici před belgickým veteránem Svenem Nijsem. Na Alberta ztratil 27 sekund.

V průběžné klasifikaci SP je pořadí obrácené, Štybar vede o 15 bodů před Albertem. Šanci na odvetu bude mít český lídr světového žebříčku už v neděli v závodu série Superprestige v Gietenu, jenž se jede jako Memoriál Radomíra Šimůnka. Slavný český cyklokrosař, jenž letos v srpnu náhle zemřel ve věku 48 let, právě v Gietenu v roce 1991 získal titul mistra světa mezi profesionály.

V závodu žen byla při neúčasti Kateřiny Nashové nejlepší Češkou Pavla Havlíková, jež obsadila sedmé místo. S náskokem dvou a půl minuty suverénně zvítězila Američanka Katherine Comptonová.