Cyklistický svátek skončil. Tour vyhrál Evans

17:37
PAŘÍŽ - Cadel Evans jako první australský cyklista vyhrál Tour de France. Vítězem poslední etapy s cílem na Champs-Élysées se stal britský jezdec Mark Cavendish, který v Paříži triumfoval potřetí za sebou a poprvé v kariéře získal zelený trikot pro nejlepšího spurtéra.

Peloton na Tour de France v poslední etapě foto: Reuters

Český jezdec Roman Kreuziger dnes dojel do cíle na 141. místě. V konečném pořadí, ve kterém v předchozích dvou letech obsadil vždy devátou příčku, skončil člen stáje Astana na 112. pozici tříhodinovou ztrátou na vítěze.

Evans si žlutý trikot zajistil v sobotní časovce, ve které porazil do té doby vedoucího Andyho Schlecka. Lucemburský jezdec skončil stejně jako loni a předloni druhý. Třetí v celkové klasifikaci je jeho bratr Fränk, na stupně vítězů se tak poprvé v historii Tour postavili sourozenci.

Poslední vítězové

2002 - Lance Armstrong (USA)
2003 - Lance Armstrong (USA)
2004 - Lance Armstrong (USA)
2005 - Lance Armstrong (USA) 2006 - Oscar Pereiro (Španělsko)
2007 - Alberto Contador (Španělsko)
2008 - Carlos Sastre (Španělsko)
2009 - Alberto Contador (Španělsko)
2010 - Alberto Contador (Španělsko)
2011 - Cadel Evans (Austrálie)

Trojnásobný vítěz a obhájce prvenství Alberto Contador skončil celkově pátý. Španělská hvězda tak přišla o čtyřletou neporazitelnost na závodech Grand Tours, kam vedle Tour de France patří Giro d'Italia a Vuelta.

Závěrečná etapa začala minutou ticha za oběti útoků v Norsku. "Když se něco takového stane, nikdo nemyslí na sport. Není vůbec důležitý," řekl norský vítěz dvou etap Thor Hushovd. "Je hezké, že na nás každý myslí. Jsme malá země... bohužel se něco takového může stát všude," dodal.

Cavendish si díky triumfu v Paříži připsal páté etapové vítězství na letošní Tour. Rodák z ostrova Man, který dnes porazil Edvalda Boassona Hagena z Norska a Němce Andrého Greipela, má na kontě celkem dvacet vyhraných etap na slavném závodě.

Evans se stal nejstarším vítězem Tour od druhé světové války. Ve čtyřiatřiceti letech slavný závod vyhráli také Henri Pélissier (v roce 1923) a Gino Bartali (1948), ten však byl o něco mladší než australský jezdec. Rekord patří Belgičanovi Firminu Lambotovi, jenž v roce 1922 triumfoval v šestatřiceti letech.

Puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře získal olympijský šampion Samuel Sánchez ze Španělska, bílý dres nejlepšího jezdce do 25 let patří Francouzi Pierru Rollandovi. Soutěž družstev ovládla stáj Garmin-Cervelo.