Štybar se rval o vítězství, slavnou klasiku dokončil na druhém místě

Tour de France

17:25aktualizováno  17:58
Cyklista Zdeněk Štybar poprvé v kariéře dokončil klasiku ze seriálu World Tour na stupních vítězů. V závodě Grand Prix E3 Harelbeke unikl 39 kilometrů před cílem ve tříčlenné skupině s Gerraintem Thomasem a Peterem Saganem a v cíli v Harelbeke vybojoval za Thomasem z týmu Sky druhé místo.

Závěrčný spurt zvládl nejlépe Geraint Thomas. Zdeněk Štybar (vpravo) skončil druhý. foto: ČTK/AP

Když do cíle zbývalo 39 kilometrů, na slavném Oude-Kwaremontu zaútočili Zdeněk Štybar a Gerraint Thomas a za nimi se vydal Peter Sagan. Toto trio vzápětí postupně navyšovalo svůj náskok až na 40 vteřin na Tegenbergu, kde jim do cíle zbývalo 19 kilometrů.

Parta v červenočerných dresech BMC mezitím roztáčela ve skupině pronásledovatelů ďábleské tempo pro svého lídra Grega van Avermaeta a záhy zbývalo z náskou tria uprchlíků jen 21 vteřin.

Škoda mění dres, na Tour de France povýšila z bílého na zelený

Jenže potom při sjezdu upadl právě van Avarmaet, odstoupil ze závodu, pronásledovatelé ztratili tempo i rytmus a vedoucí trio mělo po chvíli k dobru celou minutu.

Následné úsilí stáje Kaťuša, pracující pro Nora Kristoffa, už z ní dokázalo ubrat jen 20 vteřin.

Zbývali tedy tři. Sagan se mohl stát teprve šestým cyklistou v historii, který na E3 Harelbeke obhájí prvenství. Jenže jeho nohy už začaly odmítat poslušnost. Čtyři kilometry před cílem, v ulicích Harelbeke, vytušil Gerraint Thomas svoji příležitost.

„Zaútočil jsem o něco dříve, než jsem plánoval,“ vykládal Brit. „Ale ti dva se po sobě neustále dívali, vycítil jsem příležitost. A pak jsem využil svých stíhačských schopností.“

Sagan nebyl schopný zareagovat. Štybar se vydal stíhat Thomase, jenže byl to úkol nad jeho síly. A tak zatímco Brit v cíli jásal, Štybar si kontroloval své druhé místo. Cílem projel se ztrátou 25 vteřin.

Na umdlévajícícho Sagana posléze nezbylo ani místo na stupních vítězů, polapili ho spurtující soupeři a pro třetí místo si dojel Matteo Trentin, týmový kolega Štybara.

„Po zklamání z Paříž-Nice a Milán-San Remo je to pro mě úžasný den,“ vykládal Thomas. Byl to i další skvělý den pro jeho tým Sky na evropských silnicích, vždyť v Katalánsku se Richie Porte oblékl do dresu lídra a na závodě Settimana Coppi e Bartali dokázal totéž Ben Swift.

Zdeněk Štybar si do kolonky letošních úspěchů po triumfu na Strade Bianche, italské klasice ze série European Tour, připsal další skvělý výsledek - a s ním i 60 bodů do hodnocení World Tour. Dosud byl v tomto seriálu v jednorázovém závodě nejlépe pátý na loňském Paříž-Roubaix.

Grand Prix E3 Harelbeke, které vedlo přes sedm dlážděných stoupání a další krátké strmé kopce, bylo naopak trpké pro jednoho z největších favoritů jarních klasik, fabiena Cancellari z Treku.

Stupně vítězů. Zleva: Zdeněk Štybar, Geraint Thomas, Matteo Trentin.
Brit Geraint Thomas triumfoval v závodě Grand Prix E3 Harelbeke.

Ten se stal v první polovině závodu obětí jednoho z hromadných pádů. Ještě se zvedl a 30 kilometrů šlapal s bolestivou grimasou dál, než definitivně slezl z kola a byl odvezen do nemocnice.

Vyšetření prokázalo, že si Švýcar zlomil dva obratle v bederní oblasti a s nebude tak startovat v nejslavnějších dubnových klasikách Paříž-Roubaix a Kolem Flander.

„Rentgen potvrdil naše nejhorší obavy: dva zlomené obratle v dolní části zad znamenají pro Fabina Cancellaru konec jarních klasik,“ uvedl na twitteru jeho tým Trek. Přitom právě Kolem Flander a Paříž-Roubaix vyhrál během kariéry už třikrát a ve Flandrech měl obhajovat loňský triumf.

Ze závodu odstoupil rovněž Nairo Quintana, loňský vítěz Gira, tentokrát však nebyl na vině žádný pád. Kolumbijec si před letošní Tour otestoval závodění na kostkách, dojet po nich až do cíle se mu však už nechtělo.

Cyklistický jednorázový závod E3 Harelbeke (WorldTour) - 215,3 km

1. Thomas (Brit./Sky) 5:14:57, 2. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -25, 3. Trentin (It./Etixx-Quick-Step), 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Vanmarcke (Belg./LottoNL), 6. Breschel (Dán./Tinkoff-Saxo) všichni -38.