Hendikepovaní? Čtyři paralympionici zaběhli 1500m rychleji než olympijský vítěz

10:44
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Nenechte se zmýlit, tady nejde o kontroverzní pružiny místo nohou, které podle kritiků zlepšují výkon hendikepovaných sportovců. To jen čtveřice zrakově postižených běžců na paralympiádě v Riu předvedla mimořádný výkon, když trať na 1500 metrů proběhla v lepším čase než zdravý kolega ověšený olympijským zlatem.

Zrakově postižený Alžířan Abdellatif Baka (vpravo) protíná cílovou pásku v novém světovém rekordu běhu na 1500 metrů. Vlevo stříbrný Tamiru Demisse z Etiopie. foto: Reuters

Alžířan Fouad Baka s časem 3:49,59 skončil v tomto závodě na stadionu Maracaná až na čtvrtém místě a na cenný kov nedosáhl. Kdyby však stejný čas na stejném stadionu zaběhl o měsíc dříve, houpala by se mu na krku medaile zlatá. Vítěz olympiády, Američan Matthew Centrowitz Jr., totiž zaběhl až za 3:50,00. Takže ještě jednou - Centrowitz by v hypotetickém společném závodě s paralympioniky nezískal ani jednu medaili.

Tento mimořádný výkon se zrodil v paralympijské kategorii T12/13, kde spolu závodí sportovci se středním a lehkým zrakovým postižením, kteří jsou schopni běžet bez traséra (atleti kategorie T11 jsou nevidomí).

Závod opanoval Fouadův bratr Abdellatif v novém světovém rekordu 3:48,29, stříbro získal Etiopan Tamiru Demisse (3:48,59) a bronz Keňan Henry Kirwa (3:49,59), který Fouada Baku porazil ve fotofiniši. Každý z nejlepších čtyř závodníků tohoto běhu by tedy bral na olympiádě „zdravých“ zlato.

„Nebylo lehké získat zlatou medaili,“ připustil po závodě vítězný Abdellatif Baka. „Tvrdě jsem makal dva rok nebo dva v kuse, bylo to moc a moc těžké,“ zhodnotil svůj rekordní běh zrakově postižený běžec.

I přes nesporně hodnotný výkon paralympioniků nelze opomenout, že nelichotivý čas olympijského závodu v srpnu byl poznamenán přílišným taktizováním. Vítězný výkon Američana Centrowitze je o 24 sekund pomalejší než platný světový rekord Maročana Hichama El Guerrouije (3:26,00), i za svým osobákem Centrowitz zaostal o téměř 20 vteřin.