Sparta otočila s Thunem dvěma brankami Dočkala, Plzeň přejela Novi Sad

18:35aktualizováno  22:49
PRAHA - Fotbalisté Sparty otočili úvodní utkání 4. předkola Evropské ligy s Thunem a vyhráli 3:1. Hosté sice vedli po brance Nicoly Suttera, ještě do přestávky ale skóre změnili Costa s Bořkem Dočkalem, který v závěru druhé půle přidal z přímého kopu třetí branku. Liberec doma porazil Hajduk Split 1:0, stejným poměrem podlehl Jablonec Ajaxu. V Amsterdamu rozhodla penalta. Plzeň pod novým vedením přejela srbský Novi Sad 3:0, když se dvakrát trefil Kopic.

Ondřej Vaněk z Plzně. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spartu uklidnil Dočkal

Sparta nastoupila poprvé v sezoně se čtyřmi obránci. Záložníka Matějovského, který obě utkání s Thunem zmešká kvůli trestu za vyloučení v předkole Ligy mistrů s CSKA Moskva, nahradil Hušbauer.

Vyztužená obrana ale hned v úvodu nezafungovala a v páté minutě se Thun ujal vedení. Buess poslal centr přes vápno na zcela volného Suttera, který lobem na vzdálenější tyč přehodil Bičíka.

Takhle se fandí po chorvatsku.
Tino-Sven Sušić z Hajduku Split.

Dobré šance domácích pak zahodili Dočkal, Hušbauer i Lafata. Sparta se prosadila až v závěru. Nejprve vyrovnal po rohu Costa a do vedení ji poslal Dočkal, kterému přihrál nedůrazně hlavičkující Reinmann.

Letenští se po přestávce přizpůsobili nevýraznému výkonu o třídu horšího soupeře, i tak třetí gól přidal v nastavení z přímého kopu Dočkal.

Sparta - Thun 3:1

Branky: 45. a 90.+3 Dočkal, 43. Costa - 5. Sutter. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Niz.). ŽK: Sulmoni. Diváci: 12.448.

Liberec rozhodl v závěru

Fotbalisté Liberce v úvodním utkání předkola Evropské ligy doma porazili Hajduk Split 1:0. Chorvatský celek sice nastřelil v první půli břevno, ale jinak měl více šancí Slovan, který se však dlouho trápil s koncovkou a dobře chytajícím brankářem Lovrem Kaliničem. Až v 80. minutě se po standardní situaci prosadil stoper Lukáš Pokorný. Odveta se hraje za týden.

Chorvatští fanoušci vyhlášení svými výtržnostmi o sobě dali vědět i na severu Čech, při pochodu Libercem před zápasem způsobili požár domu. Na fasádu hodili světlici.

Liberec - Hajduk Split 1:0

Branka: 80. Pokorný. Rozhodčí: Borbalán - Cabanero, Canelo (všichni Šp.). ŽK: Folprecht, Coufal, Šural - Jefferson, Milič, Bilij. Diváci: 8530.

Jablonec podlehl favoritovi až po penaltě

V deváté minutě pálil z otočky kousek nad Greguš, stejný hráč pak po půlhodině napřáhl z hranice vápna a těsně minul tyč Cillesenovy branky. Za chvíli se dostal za obranu Mingazov, domácí gólman ale dobře vyběhl a zmenšil střelecký úhel.

Druhý celek uplynulé sezony nizozemské ligy vyprovázel do kabin pískot, brzy se ale Ajax ujal vedení. Beneš ve vápně fauloval Klaasena a Milik z penalty otevřel skóre, byť brankář Hrubý vystihl směr jeho střely.

Přes třicet tisíc fanoušků v Amsterdam Areně ožilo, ale Jablonec Ajax do dalších šancí nepouštěl. Naopak na druhé straně Pernicovi po rohovém kopu sebral na zadní tyči obětavou rybičkou možnost zakončení jeden z domácích hráčů.

Na posledních pět minut se dostal na trávník i sedmnáctiletý hráč Ajaxu Václav Černý a hned pobavil fanoušky několika kličkami. Na opačné straně měl ovšem velkou šanci na vyrovnání střídající Doležal, který napálil odražený balon z hranice penalty nad.

Ajax Amsterdam - Jablonec 1:0

Branka: 54. Milik z pen. Rozhodčí: Chapron - Zakrani, Viala (všichni Fr.). ŽK: Tete - Beneš. Diváci: 33.000.

Plzeňskou výhru řídil Kopic

Fotbalisté Plzně vstoupili do play off o Evropskou ligu domácí výhrou 3:0 nad Vojvodinou Novi Sad a přiblížili se postupu do skupiny. Povedenou premiéru na lavičce českého šampiona prožil Karel Krejčí s asistentem Pavlem Horváthem, jejichž svěřenci ukončili sérii čtyři utkání bez vítězství. Ve Štruncových sadech se dvakrát prosadil Jan Kopic a jednou Ondřej Vaněk.

Plzeň začala aktivně a Vojvodina se až na nepřesnou ránu Stanisavljeviče hlavně bránila. Hrošovský ještě ideálně netrefil Limberského přesný pas, ale ve 25. minutě už Viktoria po rohu trochu šťastně otevřela skóre. Rajtoralova střela zpoza vápna dolétla ke Kopicovi, který míč z první posunul do sítě.

Kopic se dostal do zakončení i na začátku druhé půle, jenže po zasekávačce zamířil jen do náručí Žakuly. V 52. minutě už Viktoria přidala druhý gól. Vaněk se podruhé opřel do míče a tentokrát už se i díky teči trefil přesně k tyči.

V 82. minutě se pak plzeňští hráči prosadili potřetí. Střídající Petržela se protáhl mezi obránci, v šestnáctce našel volného Kopice a ten snadno přidal svou druhou branku večera.

Plzeň - Vojvodina Novi Sad 3:0

Branky: 25. a 82. Kopic, 52. Vaněk. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Martín (všichni Šp.). ŽK: Stanisavljevič (Vojvodina). Diváci: 10.769.