Čtyři branky, červená, penalta a Rosický v LM končí. Dál jde Barcelona

21:15aktualizováno  23:05
PRAHA/BARCELONA - Barcelona porazila na domácí Arsenal 3:1 a po prohře v Londýně 2:1 postupuje do čtvrtfinále Ligy mistrů. Katalánský velkoklub ještě v 69. minutě nepostupoval, poté ale dvěma góly udeřil. Za "Gunners" nastoupil v základní jedenáctce Rosický, po více jak sedmdesáti minutách jej vystřídal Aršavin. Ve druhém úterním duelu o svém postupu rozhodl také Šachtar Doněck, k čemuž i gólem přispěl Hübschman.

Lionel Messi a David Villa.

Londýnský klub se nechtěl věnovat na Nou Campu jen defenzivě, ale soupeř ho k opatrné hře přinutil. V základní sestavě hostů se překvapivě objevil "zázračně" uzdravený útočník Van Persie, hrál také Fábregas a v základní sestavě nechyběl ani Rosický. Všichni se museli věnovat především obranné práci a obávaného Messiho k vážnému ohrožení pustili až těsně před poločasem.

Fábregas "asistoval" u úvodní branky Barcelony
Argentinec ve 45. minutě vypálil jen slabě do středu branky, ale ve třetí minutě nastaveného času udělal školáckou chybu před vlastní šestnáctkou barcelonský odchovanec Fábregas, míč patičkou odevzdal soupeři, načež si Messi přehodil brankáře a skóroval. Hosté měli od 19. minuty v brance náhradníka Almuniu, neboť Szceszny si poranil prsty na ruce a musel střídat.

Španělský gólman ve své vlasti dlouho dokázal všechny nájezdy domácích likvidovat, vyděšeně sledoval pouze dělovku Adriana, jenž ve 36. minutě z těžké úhlu nastřelil tyč. Po pauze se také on několikrát dával dohromady po srážkách s domácími útočníky, které navíc přiváděl k nervozitě svými skvělými zákroky.

Barcelona - Arsenal (vyloučení Van Persieho).

Arsenal navíc dokázal po pauze vyrovnat a na chvíli mohl pomýšlet na postup, neboť po rohu si vstřelil vlastní gól hlavou Busquets. Postupové naděje hostů však netrvaly dlouho. Sudí Busacca dal druhou žlutou kartu Van Persiemu, který dohrál rychlý brejk po odpískání, a anglický tým se v deseti jen těžce bránil náporu domácích.

Černé chvíle Kanonýrů přišly čtvrt hodiny po vyloučení: nejprve Xavi v 69. minutě zblízka zakončil rychlou barcelonskou kombinaci a po dvou minutách proměnil Messi penaltu za faul Koscielného na Pedra. Hosté už neměli dost sil na zvrat, Rosický byl střídán v 73. minutě. Před rokem Barcelona vyhrála nad Arsenalem 4:1 po čtyřech gólech Messiho, tentokrát jí na postup stačila výhra 3:1.

Odvetné zápasy Ligy mistrů:

FC Barcelona - FC Arsenal 3:1 (1:0) Branky: 45.+3 a 71. z pen. Messi, 69. Xavi - 53. Busquets. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). ČK: 55. Van Persie (Arsenal). Diváci: 90.000. První zápas 1:2, postupuje Barcelona.

Šachtar Doněck - AS Řím 3:0 (1:0) Branky: 18. Hübschman, 58. Willian, 87. Eduardo. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 41. Mexés (Řím). Diváci: 50.000. První zápas 3:2, postupuje Doněck.