Čtyřhodinový maraton pro Češky! Plíšková přetlačila Mladenovicovou ve třetím setu 16:14

18:00
ŠTRASBURK - Karolína Plíšková získala pro české tenistky první bod ve finále Fed Cupu s Francií. Světová šestka dnes ve Štrasburku vydřela výhru nad Kristinou Mladenovicovou po třech hodinách a 48 minutách po setech 6:3, 4:6 a 16:14. Druhý bod na konto favorizovaného českého týmu zkusí přidat Petra Kvitová v duelu s Caroline Garciaovou.

Karolína Plíšková slaví vítězství v první dvouhře finále Fed Cupu proti Francii. foto: Reuters

„Byl to můj nejdelší zápas, co jsem hrála, ještě ve Fed Cupu ve finále. Naštěstí s dobrým koncem,“ řekla Plíšková po své desáté výhře v soutěži. „Nemyslím, že jsem hrála dneska nejlepší tenis, ale výhra je důležitá. Ona výborně servírovala, ve třetím setu se dostala do životní formy. Čekala jsem na svoji šanci, naštěstí jsem ji dostala. A využila,“ dodala.

Karolína Plíšková ve finále Fed Cupu
Nehrající český fedcupový kapitán Petr Pála.

Halu při zahájení rozezněla francouzská hymna Marseillaisa, jejíž tóny poprvé zazněly právě ve Štrasburku, a natěšení diváci tradičně zplna hrdla zpívali. Mladenovicová si počkala, až hala před úvodním servisem ztichne, ale nervozitu nesetřásla. Po její dvojchybě získala Plíšková první brejk utkání. Česká jednička hrála rychle, koncentrovaně a svůj servis ukončila esem.

Mladenovicová se brzy oklepala a výměny se vyrovnaly. První set přesto nakonec patřil o něco jistější Plíškové. Česká tenistka nehrála aktivně a začala ztrácet. Ve druhé sadě udělala za stavu 3:3 dokonce čtyři dvojchyby, z toho tři v řadě a o game přišla. Ztrátu sice smazala, ale pak přišla o další dvě hry a tím i o druhý set.

ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU MLADENOVIČOVÁ VS. PLÍŠKOVÁ ČTĚTE ZDE!

Následně nevyužila brejkbol na 2:0, ale po dvou skvělých returnech si připravila další tři v šesté hře a třetí proměnila ve vedení 4:2. Za stavu 5:3 podávala na výhru, jenže bouřlivé publikum Mladenovicovou vyhecovalo a Plíšková o servis přišla. Ve třetím setu se ve Fed Cupu nehraje tie-break, takže drama pokračovalo.

Až při skóre 9:8 si Plíšková vypracovala dva mečboly. Při prvním zariskovala return, ale míč z forhendu letěl až za základní čáru, a při druhém trefila Francouzka eso. Pak si Mladenovicová nechala obvázat levý stehenní sval. Za stavu 10:10 poslala Plíšková smeč do autu a nabídla domácí hráčce brejkbol, který odvrátila.

Plíšková se ocitla na hraně porážky po ztrátě servisu na 11:12, ale prokázala rovněž pevné nervy a získala brejk zpět na 12:12. Za stavu 15:14 si Plíšková o pauze odskočila na toaletu a poté nejdelší set fedcupového finále rozhodla. Získala čtyři míče v řadě a při třetím mečbolu skončil míč z rakety Mladenovicové v autu.

Svěřenkyně kapitána Petra Pály vyhrály Fed Cup čtyřikrát v uplynulých pěti letech. Ve Štrasburku usilují o třetí triumf za sebou, čímž by napodobily úspěchy československého výběru z let 1983 až 1985. Naposledy hattrick v soutěži vybojovaly španělské tenistky před 21 lety.