Čtvrtý závod, čtvrtá výhra. Rosberg potvrdil v Soči svou dominanci

16:00
SOČI - Vítězná série německého pilota Nica Rosberga ve formuli 1 neskončila ani v Rusku. Jezdec stáje Mercedes vyhrál v Soči i čtvrtý závod sezony a jeho neporazitelnost v mistrovství světa trvá už sedm Velkých cen.

Nico Rosberg nezaváhal ani ve Velké ceně Ruska, Hamiltona nechal opět za sebou. foto: Reuters

Dominátor Rosberg. V Soči suverénně ovládl kvalifikaci Velké ceny Ruska

Druhý na okruhu v Olympijském parku skončil jeho týmový kolega a vítěz obou předchozích ročníků Lewis Hamilton z Británie, přestože startoval až z desátého místa.

Za ním rozhodl Kimi Räikkönen z Ferrari ve svůj prospěch finský souboj s Valtterim Bottasem z Williamsu.

Nico Rosberg vyhrál Velkou cenu Rakouska.
Nico Rosberg na stupních vítězů.

Hned v prvním kole skončil závod pro německou hvězdu Ferrari Sebastiana Vettela, do kterého dokonce dvakrát naboural domácí Daniil Kvjat z Red Bullu.

Vyrovnal se Schumacherovi se Sennou

Rosberg čtvrtým triumfem v úvodu sezony vyrovnal výkony legendárních Michaela Schumachera (1994) a Ayrtona Senny (1991). Pouze Nigel Mansell (1992) a znovu Schumacher (2004) dokázali vstoupit do MS pěti výhrami.

Velká cena Ruska

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:32:41,997 (průměrná rychlost: 200,482 km/h), 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -25,022, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -31,998, 4. Bottas (Fin./Williams) -50,217, 5. Massa (Braz./Williams) -1:14,427, 6. Alonso (Šp./McLaren), 7. Magnussen (Dán./Renault), 8. Grosjean (Fr./Haas), 9. Pérez (Mex./Force India), 10. Button (Brit./McLaren) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 4 z 21 závodů): 1. Rosberg 100 b., 2. Hamilton 57, 3. Räikkönen 43, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) 36, 5. Vettel (Něm./Ferrari) 33, 6. Massa 32, 7. Grosjean 22, 8. Kvjat (Rus./Red Bull) 21, 9. Bottas 19, 10. Verstappen (Niz./Toro Rosso) 13.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 157, 2. Ferrari 76, 3. Red Bull 57, 4. Williams 51, 5. Haas 22, 6. Toro Rosso 17, 7. McLaren 10, 8. Force India 8, 9. Renault 6.

Sedmým vítězstvím za sebou se Rosberg zařadil rovněž na druhé místo historického pořadí po bok Schumachera (2004) a Alberta Ascariho (1952/53). Rekordmanem je s devíti triumfy v řadě Vettel.

Po osmnáctém vítězství v kariéře vede Rosberg šampionát už o propastných 43 bodů před Hamiltonem. Čtyřnásobný mistr světa Vettel ztrácí dokonce ještě o dvacet víc.

Právě Vettel byl smolařem víkendu. Během něj předčasně vyměnil převodovku a musel kvůli tomu opustit druhé místo, které vybojoval v kvalifikaci.

Rus Kvjat zase „řádil“

A start ze sedmé pozice se mu stal osudným, přestože se mu povedl. Vettel s Kvjatem měli kolizi i v úvodu minulého závodu v Číně, kde nakonec přesto obsadili druhé a třetí místo. Tentokrát ale patrně přemotivovaný Rus na domácí trati oběma zničil závod.

V první zatáčce nedobrzdil a zezadu postrčil Vettela do svého týmového kolegy Daniela Ricciarda z Austrálie a vzápětí dalším nárazem do zadní části vozu poslal Vettela do bariéry.

Kvjat pak musel za trest na deset sekund zastavit v uličce v boxech a také přišel o šanci alespoň napodobit výsledek z Číny.

Vettel vyšel naprázdno už podruhé v sezoně. Do předminulé Velké ceny Bahrajnu ani neodstartoval kvůli poruše v zaváděcím kole. „Závod měl mít 53 kol, ne dvě zatáčky,“ zlobil se.

Co jsem mohl dělat, zlobí se Vettel

„Viděl jsem video, co jsem mohl dělat? Už první rána mě překvapila. Byl jsem na tom dobře a na brzdy mířil před Ricciarda. Pak přišla druhá rána a bylo po všem,“ konstatoval Vettel.

Rosberga se tlačenice v prvních zatáčkách netýkala. Z pole position hned získal náskok a vedoucí pozici si pohlídal i po skončení zpomalovací fáze a vyčištění trati.

Hamilton se po startu z desátého místa, ke kterému jej odsoudila porucha motoru v sobotní kvalifikaci, kolizím vyhnul. Hned se ocitl na páté příčce a po restartu se postupně propracoval přes Felipeho Massu z Brazílie, Räikkönena a Bottase na druhé místo.

Rosberg byl v tu dobu ale bezmála čtvrt minuty daleko a týmovému kolegovi nedal sebemenší šanci k završení vítězného hattricku.