Čtvrtfinále: Švýcaři překvapivě vyřadili Finsko, Švédové zvládli boj s Lotyšskem

22:25aktualizováno  23:07
KODAŇ - Obrovské překvapení si na čtvrteční večer připravili hokejisté Švýcarska, když favorizované Finsko porazili 3:2. Švýcarsko rozhodlo ve druhé třetině, kde vstřelilo tři branky během necelých čtyř minut, na což sestava kolem Sebastiana Ahoa už nedokázala odpovědět. V dalším čtvrtfinále Švédové zvládli těžký souboj s Lotyšskem a vyhráli 3:2.

Švýcaři se radují, právě otočili zápas s Finskem. foto: Reuters

Semifinálovým soupeřem Švýcarů bude Kanada, druhou dvojici tvoří Švédové a přemožitel českého týmu USA.

Švýcarsko si zahraje závěrečné boje o medaile počtvrté za posledních 26 let. Šampionáty 1992 a 1998 Švýcaři zakončili na čtvrtém místě, před pěti lety dosáhli na stříbro, čímž zopakovali historicky nejlepší umístění z roku 1935. Na kontě mají i šest bronzů.

Mistrovství světa v hokeji: Čtvrtfinále (Herning):

Finsko - Švýcarsko 2:3 (1:0, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Nutivaara (Koivisto, Rantanen), 49. Rantanen (Savinainen, Aho) - 30. Corvi (Fiala, Niederreiter), 33. Vermin (Meier), 34. Hofmann (Moser, Fora). Rozhodčí: Reneau (USA), Jeřábek - Lhotský (oba ČR), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Diváci: 5634.

Pro Finy turnaj skončil, přestože čtvrtfinálový duel dobře rozehráli, prošli jím bez jediného vyloučení a vedli po první třetině 1:0. Švýcaři ale kontrovali v polovině utkání, kdy stihli skórovat třikrát během tří minut a 55 vteřin. Finské snížení už na jejich postupu nic nezměnilo. Vítězný gól dal útočník Gregory Hofmann.

První třetina ještě odpovídala všeobecnému očekávání. Tolvanen sice spálil první velkou možnost, na druhé straně minul Corvi z velmi nadějné pozice, ale v osmé minutě už se skóre změnilo. Švýcaři zapomněli na beka Nutivaaru a ten prostřelil Genoniho. Nutivaara pak vyslal na branku ještě jednu tvrdou ránu, ale s tou si již Genoni poradil.

Ve druhém dějství bylo však úplně všechno jinak. Švýcaři mnohem častěji zaměstnávali strážce finské branky Säteriho, což se jim také vyplatilo. Ve 30. minutě se prosadil na dva pokusy dorážkou Corvi po Fialově akci. V polovině 33. minuty si navíc vybruslil do palebné pozice Vermin a rovněž uspěl.

Kevin Fiala ze Švýcarska v souboji s Pekka Jormakkou z Finska.

Šokované Finy dorazil navíc o 36 sekund později Hofmann: Moser pálil z pravého křídla a Hofmann snadno dorážel do prázdné branky, neboť mu kotouč přistál přímo na holi. Vrátit Finsko do hry mohl Anttila, jenže minul.

V 45. minutě se dostali do velkých šancí Meier a krátce po něm Scherwey, pak se ale faulem vysokou holí provinil proti pravidlům Corvi a inkasoval dva menší tresty. Rantanen už po minutě snížil, Finové se hnali za vyrovnáním, jenže Aho, Jormakka ani Kapanen neměli střelecké štěstí.

Švédové se nadřeli

Hokejisté Švédska vydřeli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kodani výhru 3:2 nad Lotyšskem a postoupili do semifinále, ve kterém se v sobotu utkají s přemožitelem české reprezentace týmem USA. Obhájci zlata rozhodli o vítězství nad houževnatým soupeřem až ve třetí třetině.

Gólem a asistencí se na těsné výhře favorita podílel obránce Oliver Ekman-Larsson, dva body si připsal i útočník Adrian Kempe. Švédsko tak vyhrálo i osmý zápas na turnaji.

Mistrovství světa v hokeji: Čtvrtfinále (Kodaň):

Švédsko - Lotyšsko 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 27. Forsberg (Kempe, Ekman-Larsson), 42. Arvidsson (Ekholm), 47. Ekman-Larsson (Kempe, Rakell) - 32. Blugers (Rihards Bukarts), 51. Balcers (Keninš). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin - Otmachov (oba Rus.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 5:1. Využití: 1:0. Diváci: 12 490.

První třetina moc zajímavých šancí nepřinesla. Brankáři Nilsson a Merzlikins si v součtu připsali jen sedm zákroků, a tak nebylo divu, že gól nepadl.

Skóre se poprvé změnilo až v 27. minutě, kdy do lotyšské branky prošla Forsbergova střela. Rozhodčí sice situaci po podnětu kouče Hartleyho zkoumali na videu, neboť na hraně brankoviště stál Arvidsson, gól však nakonec uznali.

Krátce po polovině utkání se Lotyšsku podařilo vyrovnat, když se do brejku dostal Blugers poté, co Kempe zlomil na útočné modré čáře hokejku. Vzápětí mohlo být pro Švédy ještě hůř, v rychlém sledu byli vyloučeni Nyquist a Ekman-Larsson, Lotyšsko však přesilovku pět na tři dlouhou 1:54 minuty nevyužilo.

V 42. minutě zajistil Seveřanům vedení Arvidsson, který ve vzduchu trefil Ekholmovu přihrávku. Lotyši sice vzápětí dotlačili puk za Nilssonova záda, ale rozhodčí gól po kontrole neuznali, zřejmě proto, že předtím přerušili hru.

Viktor Arvidsson slaví svůj gól, Švédové vedou nad Lotyšskem 3:1.
Švýcaři právě potřetí v historii postupují do semifinále mistrovství světa.

Poté byl vyloučen Abols a Švédové první přesilovku v zápase využili, když závar v lotyšském brankovišti využil Ekman-Larsson. Dvoubrankové vedení však favoritovi vydrželo jen čtyři minuty, Nilssona totiž překvapila Balcersova střela a závěr tak byl ještě dramatický. Vyrovnat se ale Lotyšsku nepodařilo ani při power play.