Dánové byli blízko senzaci, ještě v 60. minutě čtvrtfinále MS vedli nad Rusy

14:47aktualizováno  21:33
HELSINKY - Hokejisté Dánska byli na MS hráčů do 20 let blízko velkému překvapení. Ve čtvrtfinále vedli nad velkými favority z Ruska ještě 44 sekund před koncem třetí třetiny 3.2, nakonec však prohráli 3:4 v prodloužení.

Náraz. Alexander Dergačjov letí k zemi po ataku Sorena Nielsena. foto: Reuters

Rusové, kteří v základní skupině vyhráli všechny čtyři zápasy, včetně duelu s Českem, nezvládli druhou třetinu, během které Dánové otočili výsledek dvěma góly během necelých sedmi minut.

V 55. minutě navíc poslal Dány opět do vedení Christensen, při hře bez brankáře však v čase 59:16 zařídil vyrovnání ruský kapitán Kameněv. Ten pak gólem v páté minutě prodloužení zařídil postup Rusů do semifinále.

V něm se utkají s Američany, kteří vyprovodili český tým hladce 7:0.

Brankář Thomas Lillie čelí nájezdu Rusa Andreje Světlakova.
Je tam! Thomas Olsen se raduje ze vstřelené branky.

Seveřané se mohli postarat o jedno z největších překvapení na mistrovství světa. V semifinále MS „20“ totiž dosud hrála jen tradičně nejlepší osmička týmů - Česko, Slovensko, Rusko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Kanada a USA.

Dánové přitom hrají na MS „dvacítek“ teprve počtvrté a jejich nejlepším umístěním je loňské 8. místo.

Čtvrtfinále MS hráčů do 20 let:

Rusko - Dánsko 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Korškov (Kraskovskij, Rykov), 53. Lauta (Dergačov, Fazlejev), 60. Kameněv (Lauta, Provorov), 65. Kameněv (Provorov, Svetlakov) - 23. Markus Jensen (Holmberg, Olsen), 30. Olsen (K. Jensen, Nielsen), 55. Christensen (Krogsgaard). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Wiegand - Kaderli (oba Švýc.), Hribar (Slovin.). Vyloučení:2:1, navíc Korškov (Rus.) 10 min. Bez využití. Diváci: 8869.

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Eriksson Ek (Forsbacka-Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe), 31. Ehn (Lööke), 44. Kempe (Lindblom, Englund), 46. Lööke (Forsbacka-Karlsson), 57. A. Nylander (Timashov, Pettersson). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Sylvain (Kan.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3796.

Finsko - Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 20. Laine (Aho, Puljujärvi), 27. Kalapudas (Juolevi, Tuulola), 36. Saarela (Puljujärvi), 38. Nättinen (Saarela, Juolevi), 45. Aho (Puljujärvi, Laine), 55. Laine (Juolevi, Aho) - 6. Konecny (Quenneville, Stephens), 11. Strome (Gauthier, Crouse), 28. Crouse (Virtanen), 44. Marner (Point, Sanheim), 46. Marner (Point). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. Diváci: 13.016.

Česko - USA 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Schmaltz (Boeser), 16. Dvorak (Carlo, Milano), 25. Matthews (Borgen, Tkachuk), 30. Matthews (Schmaltz, Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews (Schmaltz, Werenski), 52. DeBrincat (Donato, MacInnis). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson - Chatrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3115.